Հայ և ամերիկացի փորձագետ-քրեագետները հարաբերվեցին հեռուստակամրջի օգնությամբ 01/23/2014   16:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փորձաքննությունների ազգային բյուրոն առաջին անգամ մասնակցեց հեռուստակամրջի՝ քրեագիտության բնագավառում ԱՄՆ առաջատար կազմակերպության՝ Ամերիկյան քրեագիտական կենտրոնների միավորման՝ (ASCLD), հետ:
Հեռուստակամրջին մասնակցեցին 55 կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի մամուլի պատասխանատու Լանա Մշեցյանը՝ նկատելով, որ ՓԱԲ-ը ստեղծվել է մոտ 10 տարի առաջ՝  դատական փորձաքննությունների  և քրեագիտության ոլորտում հայ-ամերիկյան համագործակցության  շրջանակում:
Ուշ երեկոյան (ժամանակային տարբերության պատճառով) հունվարի 22-ին ՓԱԲ մոտ 20 առաջատար աշխատակիցներ, գիտնականներ ու կազմակերպիչներ մասնակցեցին օնլայն սեմինարին՝ Webinar-ին, որի թեման էր հրատապ խնդիրներից մեկը՝ ընդունվող իրեղեն ապացույցների և համեմատական նմուշների որակի մեթոդոլոգիական ապահովումը:
Սեմինարը նվիրված էր նաև փորձաքննությունների կազմակերպման տիպային ալգորիթմներին, ինչը, վերջին հաշվով, թույլ է տալիս բարձրացնել վերջիններիս որակը և օպտիմալացնել դրանց իրականացման ժամկետները:
Լ.Մշեցյանը նշեց, որ մոտ ապագայում նախատեսվում է շարունակել համագործակցությունը հիշյալ ամերիկյան կազմակերպության հետ, այդ թվում նաև՝ թեմատիկ վեբսեմինարներին մասնակցելու ճանապարհով:
Նշենք, որ ՓԱԲ տնօրենը ASCLD-ի լիիրավ անդամ է: Կազմակերպությանը՝ բացի ամերիկյան ներկայացուցիչներից, անդամակցում են արտասահմանյան որոշ առաջատար քրեագիտական ու փորձաքննական կառույցների ղեկավարներ:

Между армянскими и американскими судебными экспертами и криминалистами состоялся первый телемост 01/23/2014   16:41  |  Лента новостей
Созданное около десяти лет назад в рамках армяно-американского сотрудничества в области судебных экспертиз и криминалистики Национальное бюро экспертиз впервые приняло участие в телемосте с ведущей организацией США в данной области - обьединением директоров американских криминалистических центров (ASCLD).
Как сообщает пресс-служба Национального бюро экспертиз, поздним вечером (из-за разницы во времени) 22 января около 20 ведущих сотрудников Национального бюро экспертиз, ученых и организаторов, приняли участие в он-лайн семинаре (Webinar), тема которого была посвящена одной из актуальных проблем - методологическому обеспечению качества принимаемых вещественных доказательств и сравнительных образцов, а также типовым алгоритмам по организации экспертиз, что в конечном итоге позволяет повысить качество последних и оптимизировать сроки исполнения.
Следует ответить, что в ближайшее время планируется продолжить сотрудничество с данной организацией, в том числе и путем участия в тематических веб-семинарах. Добавим, что директор Национального бюро экспертиз является полноправным членом ASCLD, где кроме американских представителей участвуют и руководители некоторых ведущих зарубежных криминалистических и судебно-экспертных структур. В данном телемосте участвовало 55 представителей от организаций.