ՓՊ-ն ուժը կորցրած է ճանաչել խարդախ փաստաբանի արտոնագիրը 01/20/2014   17:40  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահի որոշմամբ՝ դադարեցվել է  Հրայր Քիշմիրյանի փաստաբանական գործունեության արտոնագրի գործողությունը եւ այն ճանաչվել է ուժը կորցրած։ Հ.Քիշմիրյանը հանվել է նաեւ պալատի փաստաբանների ցուցակից։
Խնդիրն այն է, որ Քիշմիրյանը մեղավոր է ճանաչվել առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության համար՝ դատապարտվելով 1,5 տարվա ազատազրկման։ Դատավճիռն օրինական ուժի մեջ է մտել 2013 թվականի դեկտեմբերի 16-ին, որի մասին փաստաբանների պալատը պատշաճ ծանուցվել է օրերս։
Իսկ «Փաստաբանության մասին» ՀՀ օրենքի 33-րդ հոդվածի համաձայն՝ անձը չի կարող լինել փաստաբան, եթե դատապարտվել է դիտավորությամբ կատարված հանցագործության համար եւ նրա դատվածությունը մարված կամ հանված չէ։
Ի գիտություն ընդունելով, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածով սահմանված  խարդախության հանցակազմը բնորոշվում է որպես խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով ուրիշի գույքի զգալի չափերով հափշտակությունը կամ ուրիշի գույքի նկատմամբ իրավունք ձեռք բերելը, ինչն իր հերթին դասվում է դիտավորությամբ կատարվող հանցագործությունների շարքին եւ հաշվի առնելով, որ Քիշմիրյանի դատվածությունը սահմանված կարգով հանված կամ մարված չէ՝ փաստաբանների պալատի նախագահը հունվարի 17-ին որոշում է ստորագրել՝ Քիշմիրյանի արտոնագիրն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին։
12:04 17/01/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՓաստաբանների պալատում կլինեն մարզային համակարգորղներ եւ պատասխանատուներ
13:57 19/12/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Զոհրաբյան. Հասարակության ուշադրությունը ՄԻԵԴ-ի նկատմամբ զգալիորեն աճել է

Глава Палаты адвокатов признал утратившей силу лицензию адвоката, осужденного за мошенничество 01/20/2014   18:50  |  Актуальная тема
Решением председателя Палаты адвокатов прекращено действие выданной Грайру Кишмиряну лицензии на занятие адвокатской деятельностью. Кроме того, Г. Кишмирян исключен из списка адвокатов Палаты.
Дело в том, что Кишмирян был признан виновным за совершение мошенничества в особо крупном размере и осужден к лишению свободу сроком на 1.5 года. Приговор вступил в силу 16 декабря 2013г., о чем Палата адвокатов была надлежащим образом извещена недавно.
Согласно ст. 33 закона РА “Об адвокатуре”, человек не может быть адвокатом, если он был приговорен за совершение умышленного преступления и если его судимость не погашена или не снята.
Принимая к сведению тот факт, что состав преступления(мошенничество), предусмотренного ст. 178 УК РА, характеризуется как хищение путем обмана и злоупотребления доверием чужого имущества в значительных размерах или приобретение прав на чужое имущество, что в свою очередь классифицируется как преступление, совершаемое с умыслом, и с учетом того ,что судимость Кишмиряна не снята или не погашена в установленном порядке, председатель Палаты адвокатов 17 января подписал постановление о признании имеющейся у Кишмиряна лицензии утратившей силы.