Վարչապետը կներկայացնի այն հանգամանքները, որոնք կառավարությանը խանգարում են ավելի բարձր տնտեսական աճ ապահովել 12/27/2013   14:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր տարեվերջյան ամփոփիչ ասուլիսում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն անդրադարձել է իր ղեկավարած կառավարության կողմից տնտեսական աճի թիրախային ցուցանիշը չապահովելու և այդ հիմնավորմամբ կառավարության հնարավոր հրաժարականի մասին վերջին շրջանում քննարկան առարկա դարձած հարցին:
Հիշեցնենք՝ ամիսներ առաջ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ այն կառավարությունը, որը չի ապահովի 7 տոկոս տնտեսական աճ, պետք է հրաժարական տա: Եվ հիմա, տնտեսական տարին թեև առայժմ ամփոփված չէ, բայց տնտեսական աճի 7%-անոց ցուցանիշն արդեն իսկ կասկածի տակ է:
«Մեր քաղաքական թիմի ղեկավարը մեր առջև դրել է ավելի խիստ թիրախային ցուցանիշ,- ասաց Վարչապետը՝ հավելելով,- դրա նպատակը կայանում է նրանում, որպեսզի կառավարության անդամները առավելագույնն անեն՝ մեր երկրում տնտեսական աճ աապահովելու գործում»:
Տիգրան Սարգսյանը, այդուհանդերձ, խոստովանեց, որ այն փաստաթղթերը, որոնք կառավարությունը ներկայացրել է ԱԺ, «փոքր-ինչ շեղվում են քաղաքական թիրախից»:
Իսկ ինչ վերաբերում է պատճառներին, ապա, նրա խոսքով, դրանք հետևյալն են. «Մենք ունենք մի կողմից կոնկրետ ցուցանիշներ, որոնք միջին ժամկետ ծախսային ծրագրի հիմքում են ընկած, մեր մակրոտնտեսական ցուցանիշների հիմքում են ընկած, որոնց հիման վրա մենք մշակում ենք պետական բյուջեն, մյուս հարթությունը դա քաղաքական հարթությունն է, որտեղ մեր թիմի ղեկավարը մեր առջև դրել է ավելի բարձր թիրախներ, և հասկանալի է, որ այդ թիրախներին հասնելու համար մենք առավելագույն ջանքեր պետք է գործադրենք»:
Իսկ թե որքանով են գործադրվել անհրաժեշտ ջանքերը, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ կառավարությունն ավելի ուշ իր հաշվետվության մեջ  կներկայացնի բոլոր այն օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ գործոնները, որոնք ազդել են ցուցանիշների վրա:
Վարչապետը նաև խոստացավ ներկայացնել բոլոր այն հանգամանքները, որոնք կառավարությանը խանգարում են ավելի բարձր տնտեսական աճ ապահովել:

Премьер-министр Армении обещал представить все обстоятельства, помешавшие добиться более высоких показателей экономического роста 12/27/2013   15:23  |  Лента новостей
Сегодня в ходе итоговой пресс-конференции премьер-министр Армении Тигран Саркисян прокомментировал вопрос о необеспечении им целевого показателя экономического роста и возможной отставке Кабмина.
Напомним, несколько месяцев назад президент Армении Серж Саргсян заявил, что Правительство, которое не обеспечит 7-процентного экономического роста, должно уйти в отставку. И, хотя экономические итоги года еще подведены, однако 7-процентный показатель экономического роста уже под сомнением.
Руководитель нашей политической команды поставил перед нами задачу - обеспечить конкретный показатель. Цель заключалась в том, чтобы члены Правительства предприняли все возможное для того, чтобы обеспечить экономической рост в нашей стране.
Тигран Саркисян, однако, признался, что те документы, которые Правительство представила в парламент “немного отклонились от своей цели”.
Что касается причин, то, по словам главы Правительства, они заключаются в следующем:
”У нас, с одной стороны, есть конкретные показатели, которые лежат в основе прогнозов среднесрочных расходов, лежат в основе наших микроэкономических показателей, на основе которых мы разрабатываем госбюджет. Другая плоскость — это политическая, где руководитель нашей команды поставил перед нами высокие цели, и понятно, что для достижения этих целей мы должны приложить максимум усилий.
А вот в какой мере были предприняты эти усилия, премьер Тигран Саркисян отметил, что Правительство представит позднее в своем отчете все те объективные и субъективные факторы, оказали влияние на показатели.
Премьер-министр Армении пообещал представить все те обстоятельства, которые мешают Правительству обеспечить гораздо более высокие показатели экономического роста.