Վերսկսվեց Ա.Կիվիրյանի դեմ գործով նախաքննությունը 12/24/2013   19:14  |  Քրեական խրոնիկոն
Հատուկ քննչական ծառայության վարույթում վերսկսվել է «Արմենիա Թըդեյ» լրատվական կայքի համակարգող, վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանի դեմ գործով նախաքննությունը: Այն ավելի վաղ ավարտվել էր, իսկ մեղադրական եզրակացությունն ուղարկվել էր դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազի հաստատմանը, սակայն վերջինս չէր  հաստատել մեղադրական եզրակացությունը, այլ  հետ էր ուղարկել  այն՝  Հատուկ քննչական ծառայություն:
Վերսկսված գործի շրջանակում Արգիշտի Կիվիրյանն այսօր  հրավիրվել էր  ՀՔԾ՝  քննչական գործողության: Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Ա.Կիվիրյանի պաշտպան, փաստաբան Լուսինե Սահակյանը, իրենց ներկայացվել է արձանագրություն, սակայն նրանք հրաժարվել են ծանոթանալ, առավել ևս՝ ստորագրել այն:  Նախաքննության վերսկսման պատճառների մասին պաշտպանական կողմը տեղյակ չէ, այդ մասին կողմը կտեղեկանա, երբ նորից հայտարարվի դրա ավարտի մասին՝ ծանոթանալով դատախազի համապատասպան ցուցումի բովանդակությանը:
Լ.Սահակյանը  աբսուրդ և Քրեական դատավարության օրենսգրքի պահանջներից չբխող է համարում Արգիշտի Կիվիրյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելը: «Ցանկացած գործողություն, որն ուղղված չէ Արգիշտի Կիվիրյանի դեմ քրեական հետապնդումը դադարեցնելուն ու գործը կարճելուն և Ա.Կիվիրյանի հանդեպ բռնություն գործադրած ոստիկանների դեմ քրեական գործ հարուցելուն, աբսուրդ է»,- ասաց Լ.Սահակյանը:
Հիշեցնենք, որ Ա.Կիվիրյանին օգոստոսի 24-ին Երևանի Կոմիտաս 5 հասցեում տեղի ունեցած միջադեպի գործով մեղադրանք է  առաջադրվել  ՀՀ քրեական օրենսգրքի  316-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 333-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով՝  ոստիկանի նկատմամբ ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելը և հանցագործության մասին սուտ մատնություն անելը:
Մեղադրանք առաջադրելուց հետո Արգիշտի Կիվիրյանն   ընդգծել էր, որ ՀՔԾ-ն սուտ մատնություն է դիտել իր հայտարարությունն այն մասին, որ Արաբկիրի ոստիկանության բաժին բերման ենթարկվելիս ինքը բռնության է ենթարկվել ոստիկանական ավտոմեքենայում:
Ըստ ՀՔԾ-ի տրամաբանության` ստացվում է, որ Ա. Կիվիրյանը հարվածել և կծել է ոստիկանին, հետո գլխով հարվածել է ավտոմեքենայի դռանը և ինքն իրեն պատճառել բազմաթիվ վնասվածքներ:
Ա.Կիվիրյանի գնահատմամբ` մեղադրանքի առաջադրումը քաղաքական հետապնդում ու հալածանք է իր հասարակական, լրագրողական ու իրավապաշտպան գործունեության համար: Այդ  գործելաոճով փորձ է արվում նաև հասնել նրան, որ քաղաքացին չբարձրաձայնի իր իրավունքների ոտնահարման և ապօրինությունների մասին:

Возобновлено предварительное следствие по делу против координатора Armenia Today Аргишти Кивиряна 12/25/2013   09:25  |  Криминальная хроника
В производстве Специальной следственной службы возобновилось предварительное следствие по делу координатора информационного агентства Armenia Today, аналитика Аргишти Кивиряна. Ранее появилась информация о завершении предварительного следствия и передаче дела с обвинительным заключением на утверждение прокурора, осуществляющего надзор за процессуальной деятельностью, однако прокурор не утвердил обвинительного заключения, а направил обратно в Специальную следственную службу.
В рамках возобновленного уголовного дела Аргишти Кивирян накануне был вызван в ССС РА. Как  сообщила ИА “ФактИнфо” адвокат аналитика Лусине Саакян, им предъявили протокол, однако они отказались ознакомиться с ним, тем более подписывать его. Сторона защиты не располагает сведениями о причинах возобновления расследования. Защита узнает об этом, когда вновь будет объявлено о завершении следствия, ознакомившись с содержанием соответствующего указания прокурора.
Л. Саакян считает абсурдным и не проистекающим из требований Уголовно-процессуального кодекса привлечение Аргишти Кивиряна в качестве обвиняемого. “Любое действие, которое не направлено на приостановление уголовного преследования  и прекращение дела против Аргишти Кивиряна, абсурд”, - заявила Л. Саакян.
Напомним, что А. Кивиряну по делу об инциденте, имевшем место на пр. Комитаса 5, 24 августа с.г., было предъявлено обвинение по ч. 1ст. 316 УК РА и п. 1ч .2 ст. 333 УК РА – “применение в отношении полицейского неопасного для здоровья и жизни насилия и ложный донос”.
Аргишти Кивирян отметил, что ССС РА расценивает как ложный донос его заявление о том, что во время привода его в Арабкирский отдел полиции над ним учинили насилие в полицейской машине. По логике ССС РА, получается, что А. Кивирян ударил и укусил полицейского, а затем головой бился о дверь автомобиля и сам себе нанес травмы. А. Кивирян расценивает выдвинутое против него обвинение как политическое преследование и гонение за свою общественную, журналистскую и правозащитную деятельность. По его мнению, подобными методами пытаются добиться того, чтобы граждане не заявляли об ущемлении своих прав и беззакониях.