Կառավարությունը որոշում է բացել երկինքը 12/12/2013   10:50  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կառավարության այսօրվա նիստում նախանշված է հավանության արժանացնել Հայաստանի երկնքի ազատականացման ծրագրի հերթական փուլը: Այս անգամ խոսքը օտարերկրյա մի շարք պետությունների կառավարությունների հետ ՀՀ Կառավարության կնքված միջազգային պայմանագրերի վերանայման մասին է:
Բանն այն է, որ նախկինում, երբ ազգային միակ ավիափոխադրող համարվող «Արմավիան» մեր երկրում մենաշնորհային կարգավիճակ ուներ, այլ երկրների փոխադրողների համար կառավարական մակարդակով սահմանված էին որոշակի սահմանափակումներ: Հիմա, փաստորեն, կառավարությունը մտադիր է վերացնել դրանք` ավելի շատ բացելով մեր երկրի երկինքը օտարերկրյա փոխադրողների համար:
Կառավարությունը գտնում է, որ այս պայմանագրերի վերանայման արդյունքում կշահի երկրի տնտեսությունը, կստեղծվեն նոր աշխատատեղեր, կաճի ուղևորների քանակը և, որ պակաս կարևոր չէ, կիջնեն ավիատոմսերի սակագները:
Ինչ վերաբերում է ավիացիայի ոլորտում կառավարության ընդունած մոդելի վերջնական տարբերակին, այն այդպես էլ մինչև վերջ առայժմ չի բացահայտվում:
Կառավարության նիստին ներկայացված նախագծում գրված է, որ «օդային փոխադրումների ազատականացմանն ու բաց երկնքի քաղաքականության ներդրմանն ուղղված ծրագրի շրջանակներում գնահատվել են բազմաթիվ նախագծային տարբերակներ՝ ներառյալ ազգային փոխադրողի ստեղծումը կառավարության օժանդակությամբ և առանց կառավարության օժանդակության:  Բաց երկնքի քաղաքականությունները, ինչպես նաև «կառավարելի» Բաց  երկինքը, որը կպաշտպանի ազգային փոխադրողին», իսկ թե դրանցից որն է ընդունվել, կառավարությունը չի հստակեցնում:
Հիշեցնենք, «Արմավիայի» գործունեության դադարեցումից հետո կառավարությունը երկար քննարկումների արդյունքում որոշեց, որ ավիացիայի ոլորտն առողջացման կարիք ունի, և ծրագրի մշակման համար հրավիրվեցին արտասահմանյան հեղինակավոր փորձագետներ, որոնց մշակած փստաթուղթն ու ներկայացրած առաջարկները մինչ օրս այդպես էլ չեն հրապարակվել:

Правительство РА решает “открыть” небо Армении для зарубежных авиаперевозчиков 12/12/2013   11:22  |  Актуальная тема
На сегодняшнем заседании Правительства Армении планируется одобрить очередной этап программы по либерализации армянского неба. На сей раз речь идет о пересмотре международного договора, заключенного Правительством РА с Правительствами ряда зарубежных стран.
Дело в том, что ранее, когда единственный национальный авиаперевозчик “Армавиа” обладал в нашей стране статусом монополиста, для перевозчиков из других стран на правительственном уровне были введены определенные ограничения. Теперь Правительство, фактически, намерено упразднить их, открыв тем самым небо Армении для зарубежных авиаперевозчиков.
Правительство считает, что от пересмотра данного договора, выиграет экономика страны: будут созданы новые рабочие места, увеличится пассажиропоток, и что немаловажно, это приведет к падению цен на авиабилеты.
Что касается принятого Правительством окончательного варианта модели в сфере авиации, то его пока не предают огласке.
В представленном на заседании Правительства проекте написано, что “в рамках программы, направленной на внедрение политики либерализации воздушных перевозок и открытого неба была проведена оценка многочисленных вариантов проекта, включая создание национального авиаперевозчика при содействии Правительства или без его поддержки. Политика открытого неба, а также политика “управляемого” открытого неба, которая поддержит национального авиаперевозчика - какому из вариантов Правительство отдало предпочтение, пока еще не сообщается.
Напомним, что после приостановления деятельности авиакомпании “Армавиа” Правительство по итогам длительных обсуждений решило, что сфера авиации нуждается в оздоровлении, и с целью разработки программы были приглашены зарубежные авторитетные эксперты, чьи предложения по сей день не обнародованы.