Դատական դեպարտամենտի նախկին ղեկավարի պաշտպանվելու հնարավորությունները սահմանափակված են 12/05/2013   11:58  |  Քրեական խրոնիկոն
Վերաքննիչ դատարանն այսօր կքննի «ՀՀ դատական դեպարտամենտ» պետական կառավարչական հիմնարկի նախկին ղեկավար Միսակ Մարտիրոսյանի պաշտպան Արթուր Գրիգորյանի բողոքն` ընդդեմ իր պաշտպանյալին երկու ամիս ժամկետով կալանավորելու առաջին ատյանի դատարանի որոշման:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Արթուր Գրիգորյանը, ինքը դիմելու է նախաքննական մարմնին՝ նախաքննության որոշ տվյալներ հրապարակելու թույլտվություն ստանալու խնդրանքով՝ առավել ևս, որ պարբերաբար նախաքննական տվյալներ հրապարակվում են: Միայն հիմնվելով նախաքննության տվյալների վրա՝ ինքը կարող է արդյունավետ իրականացնել Մ.Մարտիրոսյանի պաշտպանությունը և հանրությանը ներկայացնել պաշտպանական կողմի դիրքորոշումը: Պաշտպանը, ամենայն հավանականությամբ, նաև մամուլի ասուլիս կհրավիրի:
Մ.Մարտիրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 2 հոդվածներով` 178-րդ հոդվածի 3րդ մասի 1-ին կետով  և 311-րդ  հոդվածի 1-ին մասով, 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով՝ Միսակ Մարտիրոսյանի կողմից աշխատանքի ընդունելու համար խոշոր չափերի կաշառք ստանալու և դատական կարգադրիչների համակարգում աշխատավարձերի յուրացման դեպքերի առնչությամբ: Միսակ Մարտիրոսյանին առաջադրված մեղադրանքի երկու դրվագները միավորվել են մեկ վարույթում:
Ինչպես ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել էր, Մ.Մարտիրոսյանին խոշոր չափերի կաշառք ստանալու մեղադրանք առաջադրվել էր դեռեւս սեպտեմբերին։ Ըստ մեղադրանքի՝ կաշառքի միջնորդի դերում հանդես է եկել Դատական դեպարտամենտի կադրերի վարչության նախկին պետ Անգին Իսախանյանը, ով աշխատանքից ազատվել է 2013 թվականի հուլիսին։ Գործով քննիչը սեպտեմբերի 26-ին որոշում էր կայացրել Մ.Մարտիրոսյանի պաշտոնավարությունը ժամանակավոր դադարեցնելու մասին և Հայաստանի Հանրապետության դատարանների նախագահների խորհուրդը սեպտեմբերի 27-ի նիստում որոշել էր նրան ազատել զբաղեցրած պաշտոնից:
Երկրորդ քրեական գործը վերաբերում է արդեն դատական կարգադրիչների համակարգում աշխատավարձերի յուրացման բացահայտված դեպքերին, որի շրջանակներում մեղադրանքներ են առաջադրվել նաև Դատական կարգադրիչների ծառայության պետ Արմեն Մովսիսյանին, վերջինիս տեղակալներ Գագիկ Խաչատրյանին և Գեղամ Գրիգորյանին: Վերջինիս հանդեպ հայտարարվել էր հետախուզում, նա օրերս է կամովին ներկայացել նախաքննական մարմնին: Այս գործի շրջանակում մեղադրանքներ են առաջադրվել նաև դատական կարգադրիչների ծառայության տարբեր ստորաբաժանումների ղեկավարներին: Քրեական գործով մեղադրյալների թիվը շուրջ երկու տասնյակ է։

Апелляционный суд рассмотрит жалобу адвоката экс-главы Судебного департамента Армении на решение нижестоящей инстанции о взятии его подзащитного под стражу 12/05/2013   13:08  |  Криминальная хроника
Апелляционный суд сегодня рассмотрит жалобу адвоката бывшего руководителя государственного учреждения “Судебный департамент” Мисака Мартиросяна Артура Григоряна против решения суда первой инстанции о заключении его подзащитного под  стражу сроком на два месяца.
Как сообщил корреспонденту “ФактИнфо” Артур Григорян, он обратится к органу предварительного следствия с просьбой разрешить обнародовать некоторые данные предварительного следствия, тем более, что периодически данные предварительного следствия публикуются .Основываясь только на данных предварительного следствия, он может эффективно осуществлять защиту М. Мартиросяна и представить общественности позицию стороны защиты. Адвокат, по всей видимости,  созовет также пресс-конференцию.
Мисаку Мартиросяну было предъявлено обвинение по двум статьям Уголовного кодекса Армении: по п. 1 ч. 3 ст.  178 и пп. 2 и 3 ч. 3 ч. 1 ст.  311 по фактам получения Мисаком Мартиросяном взятки в особо крупном размере за устройство на работу и  присвоения заработных плат в системе судебных распорядителей.
Как уже ранее сообщало информагентство “ФактИнфо”, еще в сентябре сего года руководителю государственного учреждения “Судебный департамент РА” Мисаку Мартиросяну было предъявлено обвинение в получении взятки в крупном размере. В роли посредника, по имеющимся у нас достоверным сведениям, выступила экс-начальник кадрового управления Судебного департамента Ангин Исаханян, которая была отстранена от занимаемой должности в июле 2013г. Напомним, что именно по этому делу следователь 26 сентября принял решение о временном приостановлении полномочий Мисака Мартиросяна. Совет председателей судов Республики Армения на состоявшемся 27 сентября заседании постановил освободить последнего с занимаемой должности.
Второе уголовное касается выявленных в системе судебных распорядителей случаев присвоения заработных плат, в рамках которого обвинения были предъявлены начальнику службы судебных распорядителей Армену Мовсисяну, его заместителям - Гагик Хачатряну и Гегаму Григоряну, последний был объявлен в розыск. Он недавно добровольно сдался следствию. Обвинения предъявлены также руководителям разных подразделений Службы судебных распорядителей. По данному уголовному делу число обвиняемых достигает порядка двух десятков.