Ֆրանսիայի քաղաքացին ընդդեմ Նապոլեոն Ազիզյանի. կբռնագանձվի ավելի քան 22 մլն. դրամ 11/25/2013   12:42  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ֆրանսիայի քաղաքացի Ժան Ժակ Մարի Արթուր Գոհենը պահանջել է նախկին պատգամավոր Նապոլեոն Ազիզյանից բռնագանձել 22 մլն. ՀՀ դրամ, ինչպես նաև` այդ գումարին շուրջ 2 տարի շարունակ ավելացած տոկոսները:
Բանն այն է, որ 2010թ. նոյեմբերի 15-ին Նապոլեոն Ազիզյանը ֆրանիսայի քաղաքացուց մեկ ամիս ժամկետով պարտքով վերացրել է 22 մլն. դրամ` պարտավորվելով այն մեկ ամսից չվերադարձնելու դեպքում վճարել 4 տոկոսի չափով տուգանք:
Բայց անցել է 2 տարի, իսկ Նապոլեոն Ազիզյանը չի վերադարձրել ոչ պարտքը, ոչ էլ տոկոսները: 2 տարի անօգուտ սպասելուց հետո ֆրանսիացին ի վերջո դիմել է դատարան և շահել դատը:
Կենտրոն-Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը նախկին պատգամավորին պարտավորեցրել է վճարել 22 մլն. դրամը և այդ գումարի նկատմամբ սկսած 2010 թվականի դեկտեմբերի 16-ից մինչև գումարի փաստացի վերադարձման օրը հաշվարկված տոկոսները:
Նշենք, որ նախկին պատգամավորը բողոքարկել է հիշյալ որոշումը վերաքննիչ դստարան: Սակայն այս ատյանը ուժի մեջ է թողել առաջին ատյանի դատարանի վճիռը: Որոշումն արդեն իսկ մտել է օրինական ուժի մեջ: Այնպես որ, Նապոլեոն Ազիզյանն այժմ արդեն պարտավոր է վերադարձնել ֆրանսիացու գումարն ու տոկոսները:
Ի դեպ, սա վերջին տարիներին Նապոլեոն Ազիզյանի անվան շուրջ բարձրացված միակ աղմուկը չէ:
Հիշեցնենք, որ 2011թ. օգոստոսի 21-ի գիշերը մի խումբ դիմակավորված անձինք մտել էին Նապոլեոն Ազիզյանի տուն, ծեծի ենթարկել նրան, կնոջը եւ դստերը  ու զենքի սպառնալիքով հափշտակելով 3 մլն. դրամ, 20 հազար դոլար, ոսկյա զարդեր եւ արժեքավոր 6  նկար: Ավելի ուշ պարզվել էր, որ հարձակվողները եղել են վնասազերծված հայտնի «բանդայի անդամները»:

Гражданин Франции против Наполеона Азизяна: Ереванский суд постановил взыскать с экс-депутата армянского парламента 22 млн. драмов 11/25/2013   13:12  |  Актуальная тема
Французский гражданин Жан Жак Мари Артур Гоген потребовал взыскать с бывшего депутата Наполеона Азизяна 22 млн. драмов, а также прибавившиеся за два года к сумме проценты .
Дело в том, что 15 ноября Наполеон Азизян одолжил у гражданина Франции на месяц 22 млн. драмов, обязуясь в случае невозврата суммы в течение одного месяца выплатить штраф в размере 4%.
Однако прошло два года, а Наполеон Азизян не возвращал ни долг, ни проценты. После двух лет напрасных ожиданий, француз, в конце концов, обратился в суд и вышел победителем в судебной тяжбе.
Суд общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш обязал бывшего парламентария выплатить 22 млн. драмов и подсчитанные с 16 декабря 2010г. по фактический день возврата проценты к сумме долга.
Отметим, что экс-депутат обжаловал вышеупомянутое решение в Апелляционном суде. Однако эта инстанция оставила в силе решение первой инстанции. Постановление суда уже вступило в законную силу. Таким образом, Наполеон Азизян теперь уже обязуется вернуть французу долг, а также проценты.
Отметим, что за последние годы это не единственная громкая история, связанная с именем Наполеона Азизяна.
Напомним, что 21 августа 2011г. ночью вооруженная группа лиц проникла в дом Наполеона Азизяна, избила экс-депутата, его жену и дочь и под угрозой применения оружия украла 3 млн. драмов, 20 тыс. долларов, золотые украшения и 6 дорогостоящих картин. Позднее выяснилось, что нападавшие были членами известной обезвреженной “банды”.