Ոստիկանության աշխատակիցը պաշտոնեական կեղծիք է կատարել. պնդում է ՀՔԾ-ն 11/22/2013   13:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի  314-րդ հոդվածի 1-ին մասով ՀՀ ոստիկանության աշխատակից Է. Մ.-ի կողմից պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՔԾ պաշտոնական կայք-էջը, նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2013թ. հոկտեմբերի 9-ին Շենգավիթի քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 121-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործն այն դեպքի առթիվ, որ 2013թ. հուլիսի 4-ին Երևան քաղաքի փոստային բաժանմունքում Գ. Չ.-ն հավաքված մարդկանց միջից դուրս գալու ժամանակ հրել և գետնին է գցել Լ. Կ.-ին, որի հետևանքով վերջինս կոնքազդրի կոտրվածքի ձևով ստացել է միջին ծանրության վնաս` առողջության տևական քայքայումով:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ վերը նշված դեպքի կապակցությամբ 2013թ. հուլիսի 4-ին ՀՀ ոստիկանության ավագ լեյտենանտ Է.Մ.-ի կողմից նախապատրաստվել են նյութեր, որի ընթացքում վերջինս կազմել է պաշտոնեական փաստաթուղթ հանդիսացող բացատրություն վերցնելու մասին կեղծ արձանագրություն այն մասին, թե իբր տուժողն իր բացատրությունում հայտնել է, որ վնասվածքն ստացել է իր իսկ վայր ընկնելու արդյունքում:
Բացի այդ, Լ.Կ.-ի կողմից վայր ընկնելու արդյունքում վնասվածք ստանալու հանգամանքը հաստատելու նպատակով կազմել է մտացածին անձից` Ա.Հ.-ից բացատրություն վերցնելու մասին արձանագրություն, որում կեղծ տեղեկություններ է մտցրել` իբր վերջինս հանդիսանում է տուժողի դուստրը և հաստատում է մոր կողմից մարմնական վնասվածքները վայր ընկնելու հետևանքով ստանալու հանգամանքը:

Специальная следственная служба Армении возбудила уголовное дело по факту совершения сотрудником полиции служебного подлога 11/22/2013   14:19  |  Лента новостей
В Специальной следственной службе Армении возбуждено уголовное дело по ч. 1ст. 314 УК РА по факту совершения сотрудником Полиции РА Э.М. служебного подлога.
Как сообщается на официальном сайте Специальной следственной службы Армении, следствием было установлено, что 9 октября 2013г. в следственном отделе Шенгавита было возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 121 УК РА : 4 июля 2013г. Г. Ч., пытаясь пробиться к выходу через толпу людей, собравшихся в почтовом отделении г. Ереван, толкнул и бросил на пол Л.К., вследствие чего последняя получила телесное повреждение средней степени тяжести в виде перелома шейки бедра, вызвавшее длительное расстройство здоровья.
В ходе предварительного расследования уголовного дела выяснилось, что в связи с вышеупомянутым случаем 4 июля 2013г. старший лейтенант Полиции РА Е.М. при подготовке материалов составил ложный протокол о разъяснении, согласно которому  потерпевшая якобы заявила, что получила травму в результате падения по своей вине.
Кроме того, с целью подтверждения факта получения травм в результате падения Л.К. составил протокол о даче неким вымышленным лицом А.Г. разъяснений, в который занес заведомо ложные данные якобы о том, что последняя является дочерью потерпевшей и подтверждает факт получения матерью телесных повреждений в результате ее падения.