Մեղադրողը հանդես կգա ճառով 10/31/2013   13:23  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մալաթիայի նախկին թաղապետ Վահան Զատիկյանի որդու՝ Սեդրակ Զատիկյան սպանության պատվիրատուի մասի  գործով նոյեմբերի 11-ի դատական նիստում կսկսվի դատական վիճաբանությունների փուլը՝  մեղադրող Արմեն Մարուխյանի ճառի հրապարակմամբ:
Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատարանում՝ դատավոր Տիգրան Պետրոսյանի նախագահությամբ, այսօր ավարտվեց սույն գործով դատաքննությունը, մեղադրողը և տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Վաղարշակ Գևորգյանը  խնդրեցին մեկշաբաթյա ժամանակ  տրամադրել իրենց՝ ճառերը պատրաստելու համար:
Գործով ամբաստանյալը  Ստեփան Հակոբյանն է, ով մեղադրվում է սպանությունը կազմակերպելու և ապօրինի ռազմամթերք պահելու մեջ:
Այսպես, ըստ մեղադրանքի, Ս.Հակոբյանը Նարեկ Խաչատրյանի հետ, նախնական համաձայնությամբ, նախկինում ունեցած վեճի պատճառով վրեժխնդիր լինելու նպատակով, Արսեն Առուշանյանին նյութապես շահագրգռելով դրդել` պատվիրել են սպանել Սեդրակ Զատիկյանին: Բացի այդ Ստեփան Հակոբյանը մեղադրվում է նաև ռազմամթերք հանդիսացող փամփուշտներ ապօրինի կերպով ձեռք բերելու և մինչև 2006թ. հունիսի 23-ն ապօրինի կերպով պահելու մեջ՝ ըստ մեղադրական եզրակացության, դրանք հայտնաբերվել են 2006 թվականի հունիսի 23-ին` իրեն պատկանող տանը կատարված խուզարկությամբ:
Սեդրակ Զատիկյանը սպանվել էր 2006թ. հունիսի 22-ին` ժամը 14:45-ի սահմաններում, Սեբաստիա և Տիչինա փողոցների խաչմերուկում՝ «ԱԿՍ» տեսակի ինքնաձիգից արձակված կրակոցների հետևանքով:
Ամբաստանյալն, ի դեպ, չի ընդունում մեղադրանքը այն պատճառով, որ՝ «Չեմ արել»: Նա դատարանում հրաժարվել էր ցուցմունք տալուց և դատավարության մասնակիցների, այդ թվում՝ իր պաշտպանի, հարցերին պատասխանելուց:
Դատարանում հրապարակված որպես մեղադրյալ նրա նախաքննական ցուցմունքում Ստեփան Հակոբյանն իրեն մեղավոր չէր ճանաչել սպանությունը կազմակերպելու ու ապօրինի ռազմամթերք պահելու մեղադրանքում: Նա հայտարարել էր, որ նկարագրված հանցագործությունը չի կատարել, նպատակ ու պատճառ չի ունեցել Սեդրակ Զատիկյանին սպանելու համար, չի կազմակերպել ու չի պատվիրել սպանությունը, «իմ վրա գործ են սարքել»: Նա հայտարարել էր նաև, որ հայտնաբերված փամփուշտներն իրեն չեն պատկանում:

Прокурор выступит с обвинительной речью на заседании по делу об убийстве Седрака Затикяна 10/31/2013   14:25  |  Актуальная тема
На предстоящем 11 ноября заседании по делу об убийстве сына покойного главы столичной общины Малатия-Себастия Вагана Затикяна Седрака Затикяна начнутся судебные прения с оглашением обвинительной речи прокурора Армена Марухяна.
В суде административного района Малатия-Себастия под председательством судьи Тиграна Петросяна сегодня завершилось судебное следствие по данному делу. Гособвинитель и представитель правопреемника потерпевшего Вагаршак Геворкян попросили предоставить месяц на подготовку зашитительной речи.
Подсудимым по делу проходит Степан Акопян, который обвиняется в организации убийства и незаконном хранении боеприпасов.
Согласно обвинению, он, вступив в предварительный сговор с Нареком Хачатряном, вместе с последним вознамерился и спланировал отомстить потерпевшему из-за ранее завязавшейся между ними потасовки и, материально заинтересовав Арсена Арушаняна, подговорил его на убийство, заказав ему Седрака Затикяна. Кроме того, Степан Акопян обвиняется в незаконном приобретении и хранении боеприпасов. Согласно обвинительному заключению, патроны были обнаружены 23 июня 2006г. в ходе обыска, проведенного в принадлежащем ему доме.
Седрак Затикян был убит 22 июня 2006г. около 14.45 на пересечении улиц Себастия и Тычины вследствие выстрелов, произведенных из автомата марки “АКС”.
Подсудимый заявил, что в предъявленном ему обвинении не признает себя виновным , поскольку, по его собственному выражению, “не делал этого”. Он отказался от дачи показаний в суде и от ответов на вопросы участников судебного процесса, в том числе и своего адвоката.
В своих предварительных показаниях, оглашенных в суде, Степан Акопян не признал себя виновным в предъявленном ему обвинении в организации убийства и незаконном хранении боеприпасов. Он заявил, что “он не совершал вышеописанного преступления, не имел ни причин, ни цели убивать Седрака Затикяна, не организовывал и не заказывал его убийства”. “Мне шьют дело”, - заявил он. Он также сообщил, что найденные патроны не принадлежат ему.