ՍԴ շենքի պատուհանների համար գումար չկա 10/29/2013   13:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
2014թ. պետական բյուջեի նախագծով Սահմանադրական դատարանի ծախսերի ֆինանսավորման համար նախատեսված գումարի 80-85 տոկոսն ուղղվելու է աշխատավարձերին: Այս մասին Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների 29-ի հոկտեմբերի համատեղ նիստում հայտնեց ՍԴ աշխատակազմի ղեկավար Առուշան Հակոբյանը` 2014թ. պետական բյուջեի նախագծի նախնական քննարկման ժամանակ:
Ա.Հակոբյանը հայտնեց, որ ՍԴ-ի շենքը 1990-ական թվականներին հատկացված է եղել տարբեր քաղակական և հասարարակական կազմակերպություններին, և դրանից հետո կապիտալ վերանորոգման չի ենթարկվել: ՍԴ-ն կառավարությանը ներկայացրել  է շենքի հին փայտյա պատուհանները փոխելու նպատակով 62,2 մլն դրամի չափով լրացուցիչ ֆինանսավորման  հայտ: Սակայն վարչապետի ստորագրությամբ ստացվել գրություն, որում նշված է` ընդունել ի գիտություն: ՍԴ-ն լրացուցիչ ֆինանսավորման հայտ է ներկայացրել նաև ՍԴ անդամներին սպասարկող մեքենաներից երկուսը, որոնք  արդեն տասներորդ տարին են շահագործվում, նորերով փոխարինելու համար, ինչին ևս առայժմ լուծում չի տրվել:
Այս կապակցությամբ ՀՀ ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ Պավել Սաֆարյանը, ավտոմեքենաների ձեռքբերման հայտը ներկայումս քննարկվում է, ինչի արդյունքում հայտը բավարելու որոշում կընդունվի կամ ոչ: Ինչ վերաբերում է վերանորոգմանը, ապա խնդիրն առաջնահերթ չի համարվել:

Конституционному суду Армении придется подождать с ремонтом 10/29/2013   14:02  |  Лента новостей
По проекту госбюджета на 2014г. 80-85% суммы, предусмотренной на финансирование расходов Конституционного суда, будет направлено на выплату заработных плат. Об этом заявил руководитель аппарата КС Арушан Акопян в ходе предварительного обсуждения проекта бюджета на 2014г. на совместном заседании постоянных комиссии НС.
А. Акопян сообщил, что здание Конституционного суда в 90-ие было предоставлено разным политическим и общественным организациям. После этого здание не подвергалось капитальному ремонту. КС представил Правительству заявку на дополнительное финансирование в размере 62.2 млн. драмов на расходы по замене деревянных окон здания, после чего пришло письмо за подписью премьер-министра, в котором отмечалось – “принять к сведению”. КС представил также заявку о дополнительном финансировании для замены эксплуатируемых уже на протяжении 10 лет двух служебных автомобилей на новые. Однако и этот вопрос все еще остается нерешенным.
В этой связи первый заместитель министра финансов Павел Сафарян сообщил, что заявка на приобретение автомобилей в настоящее время находится на стадии обсуждения. Что касается ремонта, то проблему не сочли делом первостепенной важности.