Սիբիրյան խոց՝ մայրաքաղաքում 10/28/2013   15:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 26-ին ձեռքի վերքերի գանգատով «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոց է դիմել հիվանդ «սիբիրյան խոց (մաշկային ձև)» նախնական ախտորոշումով: Կազմակերպված լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում ախտորոշումը հաստատվել է: Հիվանդի մոտ հիվանդությունն ընթանում է միջին ծանրության, կազմակերպված անհրաժեշտ բուժման արդյունքում արձանագրվել է առողջացման դրական տեղաշարժ:
Վարակի աղբյուրի պարզաբանման նպատակով ՀՀ առողջապահության նախարարության մասնագետները ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության և ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության մասնագետների հետ համատեղ ձեռնարկել են անհրաժեշտ միջոցառումներ։
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից՝ պարզվել է, որ վարակի հավանական աղբյուրը վարակված մսեղիքի օգտագործումն է:
Հիվանդության տեղայնացման և հնարավոր հիվանդների վաղաժամ հայտնաբերման նպատակով կազմակերպվել և շարունակվում են իրականացվել կանխարգելիչ և հակահամաճարակային միջոցառումներ՝ կասկածելի այլ հիվանդների վաղաժամ հայտնաբերման նպատակով ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում ներկայումս կասկածելի հիվանդներ չեն հայտնաբերվել, որպես վարակի հավանական աղբյուր առգրավվել է մսեղքը, կազմակերպվել են ախտահանման աշխատանքներ:

Новый случай заболевания сибирской язвой выявлен в армянской столице 10/28/2013   16:01  |  Лента новостей
В ереванскую инфекционную больницу  ‘Норк” 26 октября обратился больной с предварительным диагнозом “сибирская язва” (кожная форма).Согласно информации, болезнь у пациента протекает в форме средней степени тяжести. В результате организованного необходимого лечения у больного наметилась положительная динамика.
Для выявления источника вируса специалисты Минздрава совместно со специалистами Государственной службы безопасности продуктов питания Министерства селького хозяйства Армении предприняли необходимые меры.
Как передают в Минздраве РА, выяснилось, что вероятным источником вируса стало употребление зараженного мяса.
С целью локализации вспышки заболевания и выявления возможных случаев заражения были организованы и организовываются превентивные и противоэпидемиологические мероприятия. Новых случаев заражения сибирской язвой в настоящее время не выявлено. Было проведено изъятие мяса как возможного источника причины заражения.