Ալեքսանդր Սիրունյան-Կարո Եղնուկյան՝ հաղթողին կորոշի դատարանը 10/14/2013   10:39  |  Վարչական իրավունք
Հոկտեմբերի 29-ին կհրապարակվի փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանն ընդդեմ  Կարո Եղնուկյանի հայցադիմումի գործով դատարանի վճիռը:
Ա.Սիրունյանը պատվի արժանապատվության  և գործարար համբավի պաշտպանության պահանջի մասին հայցով դիմել էր դատարան:  Ըստ հայցվորի, 2013թ. մայիսի  14-ին «Վարկած»  ակումբում պատասխանող Կարո Եղնուկյանը  գնահատականներ է տվել  փաստաբան հայցվորի՝ Ա.Սիրունյանի՝ Վարդան Սեդրակյանի վերաբերյալ  քրեական գործի կապակցությամբ  2013թ. մայիսի 13-ին մամուլի ասուլիսին և փաստաբան Ա.Սիրունյանի ասածները հրապարակայնորեն   որակել է որպես  անբարոյականություն,...»:
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանում՝  դատավոր Սամվել Թադևոսյանի նախագահությամբ,  այսօր տեղի ունեցած դատաքննության ժամանակ պատասխանող Կարո Եղնուկյանն  ու իր ներկայացուցիչ Լևոն Բաղդասարյանը հայտարարեցին, որ անբարոյականություն են  որակվել հայցվորի խոսքերը և ոչ թե անձը, իսկ օրենսդիրը վիրավորանքի համար պատասխանատվություն նախատեսում է միայն այն դեպքում, եթե ասվածն ուղղված է  անձի դեմ: Տվյալ դեպքում Կարո Եղնուկյանի ասածն ուղղված չէ կոնկրետ անձի դեմ, նա ընդամենը կարծիք է արտահայտել, ուստի ասվածը չի կարող գնահատվել որպես վիրավորանք: Վիճարկվող արտահայտությունը որպես Կ.Եղնուկյանի կարծիք է  ներկայացվել  նաև լրատվամիջոցների՝ «Ա1+»-ի ու «Առավոտ»-ի հրապարակումներում:
Պատասխանող կողմը հայտարարեց, որ  հայցադիմումն անհիմն է և  դատարանին միջնորդեց այն ամբողջությամբ մերժել:
Դատաքննությանը, ինչպես նաև նախնական դատական նիստին  ներկա չէր հայցվոր Ա.Սիրունյանը՝ նա գրությամբ  դեռևս մինչև նախնական դատական նիստը  գրությամբ դիմել էր  դատարանին՝ խնդրելով գործը քննել իր բացակայությամբ:

Ереванский суд 29 октября определит победителя в тяжбе Александра Сируняна с Каро Ехнукяном 10/14/2013   10:54  |  Административное право
29 октября суд огласит решение по иску адвоката Александра Сируняна к Каро Ехнукяну.
А. Сирунян подал иск в суд с требованием о защите чести, достоинства и деловой репутации. По словам истца, 14 мая 2013г. ответчик в клубе “Варкац” дал оценку пресс-конференции(13 мая 2013г) адвоката А. Сируняна в связи с уголовным делом, одним из фигурантов которого является Вардан Седракян, и произнесенные Сируняном фразы квалифицировал как аморальные.
В ходе состоявшегося сегодня заседания в суде общей юрисдикции столичных административных районов Кентрон и Норек-мараш под председательством судьи Самвела Тадевосяна Каро Ехнукян и его представитель Левон Багдасарян заявили, что квалифицировали как аморальные произнесенные истцом фразы, а не его личность, а закон предусматривает ответственность за оскорбление только в том случае, если сказанное направлено против личности. В данном случае сказанное Каро Ехнукяном не направлено против конкретного человека: он всего лишь высказал мнение, посему его слова не могут расцениваться как оскорбление. Оспариваемое высказывание было представлено в качестве точки зрения К. Ехнукяна также в публикациях А1+”и “Аравот.”
Сторона ответчика заявила, что исковое заявление не имеет под собой основания и ходатайствовал перед судом отклонить его в полном объеме.
На слушаниях, а также на прежнем судебном заседании, не присутствовал А. Сирунян. Он направил письмо в суд с просьбой рассмотреть дело в его отсутствие.