Ըստ կառավարության կանխատեսումների՝ 2014-ի տարեվերջին ՀՀ արտաքին պետական պարտքն էապես չի ավելանա 10/12/2013   13:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ըստ ՀՀ 2014թ.-ի պետական բյուջեի նախագծի՝ 2014-ի տարեվերջին ՀՀ արտաքին պետական պարտքը (ԱՊՊ) 2013թ.-ի տարեվերջին կանխատեսվող ցուցանիշի համեմատ էապես չի ավելանա և  կկազմի մոտ 3.9 մլրդ ԱՄՆ դոլար:
Կառավարության հիմնավորմամբ՝ ՀՀ 2013 թ.-ի պետական բյուջեով արտաքին աղբյուրներից նախատեսված վարկային միջոցները ամբողջությամբ ստանալու դեպքում, ինչպես նաև հաշվի առնելով 2013 թ.-ի պետական բյուջեի դեֆիցիտի ֆինանսավորման ճշտված պլանի համեմատությամբ առանձին վարկային ծրագրերի գծով արձանագրված գերակատարումները, «ՀՀ 2013 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքով չնախատեսված և 2013 թ.-ի ընթաց¬քում փաստացի ստացված վարկերը, ՀՀ արտաքին պետական պարտքը՝ ՀՀ կառավարության և ՀՀ կենտրոնական բանկի վարկային պարտավորությունների գծով, 2013 թ.-ի տարեվերջին կկազմի մոտ 3 մլրդ 829 մլն ԱՄՆ դոլար:
2014թ.-ին ԱՊՊ-ի ավելացումը պայմանավորված է նրանով, որ հաջորդ տարվա ընթացքում ՀՀ արտաքին պետական պարտքի գծով նախատեսվում է ստանալ մոտ 334 մլն ԱՄՆ դոլար, այդ թվում ՀՀ կառավարության պարտավորությունների գծով՝ 288 մլն ԱՄՆ դոլարի արտաքին միջոցներ:  ԱՊՊ գծով նախատեսվում է սպասարկել մոտ 292 մլն ԱՄՆ դոլար՝ 235 մլն ԱՄՆ դոլար հիմնական գումարի մարման գծով և մոտ 57 մլն ԱՄՆ դոլար որպես տոկոսավճար:
Ըստ կառավարության, 2013-2014 թ.թ.-ին արտաքին պետական պարտքը բնութագրող ցուցանիշները հիմնականում կգտնվեն նվազ և միջին պարտքի բեռ ունեցող երկրների ցուցանիշների սահմաններում:

По прогнозам Правительства РА, внешний госдолг Армении к концу 2014г. существенно не увеличится 10/12/2013   14:22  |  Лента новостей
По проекту госбюджета на 2014г. к концу следующего года внешний государственный долг Армении(ВГД) по сравнению с прогнозируемыми к концу 2013г.показателями существенно не увеличится и составит примерно 3.9 млрд. долларов США.
Как поясняет Правительство, в случае получения от внешних источников всех предусмотренных по госбюджету кредитных средств, а также с учетом зафиксированных по линии отдельных кредитных программ с сопоставлением неуточненного плана финансирования госбюджета перевыполнений и не предусмотренных по закону РА “О госбюджете на 2013г” и фактически полученных за текущий год кредитов, внешний госдолг Армении по линии кредитных обязательств Правительства РА и Центробанка, в конце 2013г. составит примерно 3 млрд. 829 млн. драмов.
В 2014г.увеличение внешнего госдолга обусловлено тем, что в течение следующего года предусмотрено получить 334 млн. долларов США по линии внешнего госдолга, в том числе 288 млн. долларов по линии обязательств Правительства РА.
Согласно Правительству, показатели, характеризующие внешний госдолг в 2013-2014гг., в основном, будут низкими и в пределах показателей стран со средним долговым бременем.