Նիկոլա Սարկոզիի նկատմամբ քրեական գործը դադարեցված է 10/09/2013   16:03  |  Միջազգային լրահոս
Ֆրանսիայի դատարանի որոշմամբ երկրի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզիից հանվել են  «L'Oreal»-ի ժառանգորդ Լիլիան Բետանկուրի վստահությունը չարաշահելու գործով բոլոր մեղադրանքները: Բելանկուրը հազարավոր եվրոներ էր ուղղել նախկին նախագահի նախընտրական քարոզարշավի ֆինանսավորմանը: Այս մասին հայտնում է  «The New York Times»-ը:
Սարկոզիին պաշտոնապես մեղադրանքներ էին ներկայացվել այս տարվա մարտ ամսին: Ոստիկանությունը կասկածում էր, որ 2007թ.-ին Սարկոզին նախընտրական քարոզարշավի համար «L'Oreal» ընկերության 90-ամյա սեփականատիրոջից ստացել է ավելի քան 200 հազար ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում: Ընդ որում՝ քննիչները պնդում էին, թե Սարկոզին օգտվել է այն հանգամանքից, որ միլիարդատեր կինը, համաձայն 2006թ.-ի բժշկական եզրակացության, տառապում է Ալցգեյմերի հիվանդությամբ: Սակայն դատախազությունն արդեն սեպտեմբերին այդ փաստարկները համարել էր «ոչ համոզիչ»:
Գումարի փոխանցման մասին հայտնի էր դարձել Բետանկուրի նախկին հաշվապահի 2010թ.-ի հայտարարությունից հետո: Վերջինս ոստիկանությանը հայտնել էր, որ իրեն հրահանգել են գումար տալ Սարկոզիի կուսակցության նախկին գանձապահ Էրիկ Վերտին: Սարկոզին հերքում էր բոլոր մեղադրանքները:
Նախկին նախագահի նախընտրական քարոզարշավի անօրինական ֆինանսավորման գործով որպես մեղադրյալներ անցնում է ևս 10 հոգի, ներառյալ Վերտը: Նրանք Բորդոյի դատարանի առջև կկանգնեն 2014թ.-ին:

Дело против экс-президента Франции Николя Саркози закрыто 10/09/2013   17:17  |  Международные новости
Французский суд принял решение снять все обвинения с Николя Саркози в деле о злоупотреблении доверием наследницы L'Oreal Лилиан Бетанкур, передавшей тысячи евро на финансирование предвыборной кампании бывшего президента страны, передает “pravo.ru” со ссылкой на The New York Times.
По информации СМИ, официальные обвинения Саркози были предъявлены в марте этого года. Полиция подозревала, что в 2007 году Саркози получил от 90-летней владелицы косметической компании L'Oreal более $200 000 на финансирование своей предвыборной кампании. При этом следователи утверждали, Саркози воспользовался тем, что престарелая миллиардерша страдает болезнью Альцгеймера, согласно медицинской экспертизе 2006 года. Однако уже в сентябре прокуратура посчитала эти доводы "неубедительными".
О передаче денег стало известно после заявления бывшего бухгалтера Бетанкур в 2010 году. Клэр Тибу сообщила полиции о том, что от нее потребовали выдать деньги бывшему казначею партии Саркози Эрику Верту. Сам экс-глава Франции отрицал все обвинения.
Обвиняемыми по делу о незаконном финансировании предвыборной кампании экс-президента проходят еще 10 человек, включая Верта. Они предстанут перед судом Бордо в 2014 году.