«Ռադիո Հայ».Պետեկամուտների կոմիտեի գործողությունները անօրինական են 09/25/2013   11:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեն ընդունել է որոշում` հեռարձակող ԶԼՄ-ների շրջանակներում անցկացնել արտահերթ ստուգումներ։ Այդ կապակցությամբ, ս․թ․ սեպտեմբերի 23-ին ՊԵԿ-ի նախագահն արձակել է հանձնարարագիր` համաձայն որի «Ռադիո Հայ» ՍՊԸ-ում և ուրիշ այլ ռադիոկայաններում պետք է իրականացվի արտադրանքի արտադրության, օգտակար հանածոների արդյունահանման և իրացման, ապրանքների շրջանառության և ծառայությունների մատուցման ծավալների, ապրանքների պակասորդի, ինչպես նաև իրացման փաստացի գների (սակագների), այդ թվում՝ միջին, չափագրում։ Ընդ որում, «Ռադիո Հայ» ՍՊԸ-ում այդ չափագրումները պետք է ներառեն ժամանակահատված՝ սկսած 01․01․2009 թվականից։ Քանի որ այդ հանձնարարագրում կոնկրետ նշված չէր ռադիոկայանի գործունեությանը վերաբերվող առարկան և նրա չափագրման եղանակը, ռադիոկայանի տնօրինությունը օրենքով սահմանված կարգով արգելել է ուսումնասիրության իրականացումը։ Ռադիոկայանի աշխատակազմը գտնում է, որ պետեկամուտների կոմիտեի գործողությունները անօրինական են, հանդիսանում են միջամտության փորձ անկախ ԶԼՄ-ի աշխատանքին և ուղղված են Հայաստանում խոսքի ազատության սահմանափակմանը։
Այդ կապակցությամբ, ի նշան բողոքի, ռադիոկայանի աշխատակազմը մինչև ս․ թ․ հոկտեմբերի 4-ը ներառյալ հայտարարում է գործադուլ։ Ամեն աշխատանքային օր, ժամը 12-ից սկսած, մեկ ժամով կդադարեցվի «Ռադիո Հայ» ռադիոկայանի եթերի սպասարկումը, իսկ մյուս ժամերին` կիրականացվի ավտոմատացված եղանակով։

“Радио Ай” сочло незаконными действия Комитета госдоходов и запретило проводить проверки. Коллектив радиостанции объявил забастовку 09/25/2013   16:29  |  Лента новостей
Редакция “Радио Ай” распространила заявление, в котором отмечается:
"Комитет госдоходов при Правительстве Армении принял решение провести внеочередную проверку среди вещательных СМИ. В этой связи 23 сентября сего года председатель КГД отдал распоряжение, согласно которому на “Радио Ай” и других радиостанциях проведут измерения объемов выпуска и реализации, оборота продукции, и предоставляемых услуг, недостачи продукции, а также фактических цен реализации(тарифов). Причем эти измерения в ООО “Радио Ай” должны включать период времени– начиная с 01.01.2009г. Поскольку в поручении конкретно не указаны касающиеся деятельности радиостанции предмет и способ его измерения, руководство радиостанции в установленном законом порядке запретило проведение исследований. Коллектив радиостанции считает, что деятельность Комитета госдоходов незаконна и представляет собой попытку вмешательства в деятельность независимых СМИ, а также направлено на ограничение свободы слова в Армении.
В этой связи коллектив радиостанции в знак протеста до 4 октября сего года объявляет забастовку. Каждый рабочий день, начиная с 12.00, на час будет приостановлено обслуживание эфира, а в остальные часы работа будет осуществляться в автоматическом режиме".