Թուրք վերլուծաբան. «Հայերն ուզում են վերադառնալ, նրանք հողերի սեփականության վկայականներ ունեն» 09/19/2013   13:18  |  Միջազգային լրահոս
Հայերն ուզում են վերադառնալ Թուրքիա: Նախկինում լքած իրենց տները, արտերը, այգիներn ու գերեզմանները վերցնելու համար: Լավ, բայց ինչպե°ս: Իրենց ձեռքին եղած սեփականության իրավունքի վկայականներով:
Հայերի վերադարձի ու պահանջատիրության այս հարցն է բարձրացրել թուրք վերլուծաբան Մեհմեթ Չեթինգյուլեչը «Թաքվիմ» պարբերականում տպագրված իր հոդվածում: Վկայակոչելով «Աքդենիզ» համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Իսրաֆլը Քուրթջեփեին` նա նշում է, որ Հայաստանում արվող հարսանիքների ժամանակ պատահում է, որ ծնողներն իրենց հարսներին որպես նվեր տալիս են անշարժ գույքի սեփականության իրավունքի օսմանյան շրջանի վկայականներ, որոնք փոխանցվել են գաղթականների սերունդներին:
Չեթինգյուլեչն ակնկալում է, որ Ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցին` 2015-ին, հայկական կողմը մեջտեղ կբերի այդ վկայականները և իրավական պահանջներ կներկայացնի:
«Գաղթականների ժառանգորդները կասեն` մենք պահանջում ենք մեր գույքը: Շատ բարի, բայց արդյո°ք Թուրքիան պատրաստ է դիմագրավել դրան: Ավելի ճիշտ, հնարավո°ր է, որ այդ վկայականները որևէ արդյունք տան: Կկարողանա°ն նրանք այդ վկայականներով գալ և փորձել վերատիրանալ 100 տարի առաջ լքված տներին, այգիներին»,- տարակուսանք է հայտնում հոդվածագիրը:
Հոդվածագիրը նաև նշում է, որ օսմանյան շրջանում տրամադրված հիշյալ վկայականներն իրավական ուժ ունեն: Հետևաբար հարցի լուծման իրավական ճանապարհները բաց են թե Թուրքիայում, թե արտերկրում: Ահա թե ինչու է սպասվում, որ 2015-ին ընդառաջ ավելի են շատանալու համապատասխան դատական հայցերի թիվը:
«Հայերը 13 նահանգի (վիլայեթ) հողերի նկատմամբ պահանջատիրություն ունեն:  Գաղթած պապերի թողած գույքի նկատմամբ իրավական պահանջ ունեն: Մոտենում է 2015 թվականը, և հասկանալի է, որ նրանք և թուրքական, և միջազգային դատարաններում կփորձել բարձրացնել այդ հարցը»,- մեջբերում է պրոֆեսոր Քուրթջեփեի դիտարկումները և նշում նրա առաջարկած տարբերակը, թե ինչ պետք է անի այդ դեպքում Թուրքիան:
Կոչ է արվում նախ արտգործանախարարության մակարդակով ձևավորել հատուկ աշխատանքային խմբեր, որոնք պետք է աշխարհում կասեցնեն հայանպաստ լոբբինգի առաջխաղացումը և միջազգային հանրությանը բացատրեն, որ ոչ թե ցեղասպանություն է եղել, այլ բախումների պատճառով հարկադրված տեղահանություն: Եթե թուրքերին չհաջողվի այդ թեզը հասու և հասկանալի դարձնել աշխարհին, ապա, ըստ պրոֆեսոր Քուրթջեփեի, 2015-ին Թուրքիան կարող է տանուլ տալ և արժանանալ միջազգային հանրության բացասական վերաբերմունքին:

Турецкий аналитик: ”Армяне хотят вернуться, у них есть выданные в османский период свидетельства на право собственности” 09/19/2013 14:42 | Международные новости
Армяне хотят вернуться в Турцию с тем, чтобы вернуть назад свои дома, поля, сады и кладбища. Хорошо, но как? С помощью имеющихся у них на руках свидетельств на право собственности.
Этот вопрос поднял турецкий аналитик Мехмет Четингюлеч в своей статье, опубликованной в издании “Таквим”. Ссылаясь на ректора университета, профессора Исрафла Кюртджепе, он отмечает, что во время проводимых в Армении свадеб бывает, что родители в дар своим невесткам отдают выданные в османский период свидетельства на право собственности, которые были переданы потомкам беженцев.
Четингюлеч полагает, что в 2015г.- к столетию Геноцида армян в Османской Турции- армянская сторона сошлется на эти свидетельства и представит правовые требования.
“Потомки беженцев заявят: “Мы требуем наше имущество”. Ладно, но готова ли Турция противостоять этому? Вернее, могут ли эти свидетельства возыметь какой-либо результат? Смогут ли они приехать с этими свидетельствами и попытаться вновь вернуть право на владение над покинутыми 100 лет назад домами, садами?” - удивленно вопрошает автор статьи.
Он также отмечает, что выданные в османский период вышеупомянутые свидетельства не имеют реальной силы, следовательно, правовые пути решения данного вопроса открыты как в Турции, так и за рубежом. Вот почему, предполагается, что число соответствующих судебных исков увеличится в преддверии 2015г.
“Армяне имеют требования к земельным участкам, расположенным на территории 13 провинций(вилайетов), имеют правовые требования к оставленному предками-беженцами имуществу. Близится 2015г,. и понятно, что они попытаются поднять этот вопрос как в турецких, так и в международных судебных инстанциях”, - делится наблюдениями профессора Кюртджепе автор статьи и приводит предложенный им вариант касательно того, как должна в данной ситуации поступить Турция.
В варианте звучит призыв в первую очередь сформировать на уровне министров иностранных дел рабочие группы, которые должны предотвратить продвижение набирающего в мире обороты армянского лобби и объяснить мировому сообществу, что это был не Геноцид, а вынужденное переселение ввиду столкновений. Если туркам не удастся довести этот тезис до сознания мирового сообщества, сделать его понятным для него, то, по мнению профессора Кюртджепе, в 2015г. Турция может потерпеть фиаско и удостоиться негативной реакции мирового сообщества.