Այլընտրանքային զինծառայողների թիվը զորամասում չի կարող գերազանցել զինծառայողների ընդհանուր թվի 3 տոկոսը 09/16/2013   15:57  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Սեպտեմբերի 21-ից ուժի մեջ կմտնի «Զորամասում այլընտրանքային զինվորական ծառայողների թիվը սահմանելու մասին» ՀՀ կառավարության օգոստոսի 29-ի որոշումը:
Ըստ այդմ՝ «Այլընտրանքային ծառայության մասին» օրենքով սահմանված կարգով այլընտրանքային զինվորական ծառայության զորակոչված այլընտրանքային զինվորական ծառայողների թիվը ՀՀ պաշտպանության նախարարության յուրաքանչյուր զորամասում չի կարող գերազանցել տվյալ զորամասի պարտադիր զինվորական ծառայության զինծառայողների ընդհանուր թվի 3 տոկոսը:
Կառավարության հիմնավորմամբ՝ հաշվի է առնվել այն, որ, օրենքի պահանջների համաձայն, այլընտրանքային զինվորական ծառայողները չեն կարող իրականացնել մարտական հերթապահություն, զենք կրել, պահել, պահպանել և oգտագործել, հետևաբար՝ նրանք պետք է նշանակվեն այնպիսի պաշտոնների, որոնք չեն նախատեսում վերը նշված գործառույթները: Այս  պարագայում զորամասում նման կարգավիճակով զինծառայողների սահմանափակ թվաքանակի չնախատեսումը կարող է խնդիրներ առաջացնել զորամասի մարտունակության և զորամասի առջև դրված խնդիրների ապահովման գործընթացում:
Վերոհիշյալ օրենքի համաձայն՝ այլընտրանքային զինվորական ծառայության կարող է անցնել Հայաստանի այն քաղաքացին, որի կրոնական դավանանքին կամ համոզմունքներին հակասում են զենք կրելը, պահելը, պահպանելը կամ օգտագործելը:
Այլընտրանքային զինվորական ծառայության ժամկետը 30 ամիս է:
Պարտադիր  զինվորական  ծառայություն  անցնող  քաղաքացին չի կարող հրաժարվել իր ծառայությունից և ընտրել այլընտրանքային ծառայությունը, իսկ այլընտրանքային ծառայություն անցնող քաղաքացին չի կարող հրաժարվել իր ծառայությունից և ընտրել պարտադիր զինվորական ծառայությունը:
Այլընտրանքային ծառայության ուղարկվում է այն քաղաքացին, ով մինչև հերթական զորակոչին նախորդող փետրվարի 1-ը կամ օգոստոսի 1-ը դիմել է այն տարածքային զինվորական կոմիսարիատ, որտեղ նա հաշվառված է,  և այլընտրանքային ծառայության հարցերով հանրապետական հանձնաժողովը որոշել է նրան ուղարկել այլընտրանքային ծառայության:

Количество альтернативных военнослужащих не может превышать 3% от общего числа лиц, проходящих обязательную военную службу 09/16/2013 16:58 | Информационная платформа
Исходя из этого в порядке, установленном законом РА “Об альтернативной службе”, число военнослужащих, призванных на альтернативную службу, в любом из воинских частей Минобороны Армении не может превышать 3% от общего числа военнослужащих, проходящих обязательную военную службу.
Как поясняет Правительство, был учтен тот факт, что в соответствии с требованиями закона военнослужащие, проходящие альтернативную службу, не могут нести боевое дежурство, носить, содержать, хранить и использовать оружие, следовательно они должны быть назначены на такие должности, которые не предусматривают вышеотмеченные функции. Непредусматривание ограниченного количества военнослужащих с подобным статусом может оказаться чреватым проблемами в процессе обеспечения боевой готовности воинской части и выполнения поставленных перед ней задач.
Согласно вышеупомянутому закону, альтернативную военную службу могут проходить те граждане Армении, религиозной вере и убеждениям которых противоречит ношение, содержание, хранение и использование оружия.
Срок альтернативной военной службы – 30 месяцев.
Гражданин, проходящий обязательную военную службу, не может отказаться от службы и выбрать альтернативную службу, а гражданин, проходящий альтернативную службу, не может отказаться от службы и выбрать обязательную военную службу.
На альтернативную службу призывают того гражданина, который до 1 февраля и 1 августа, предшествующие очередной кампании по призыву на военную службу, обратился в тот территориальный военный комиссариат, где он стоит на учете, и республиканская комиссия по вопросам альтернативной службы приняла решение отправить его на альтернативную службу.