Մարի Հարֆ. «Անհրաժեշտ գործողությունների համար մենք կընդունենք մեր սեփական որոշումը» 08/29/2013   13:03  |  Միջազգային լրահոս
Երեկ Մեծ Բրիտանիան ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի փակ նիստին է ներկայացրել որոշման նախագիծ, որը «կանաչ լույս» կվառեր Սիրիական հարցի ուժային լուծման առջև, հաղորդում է «vesti.ru»-ն: Սակայն Ռուսաստանը և Չինաստանը այն  անվանել են չափից  ավելի կոշտ և ետ են վերադարձրել վերամշակման, որն ըստ լրատվական գործակալության, նյարդայնացրել  է ամերիկացիներին և բրիտանացիներին:
«Ռուսները խոչընդոտում են Սիրիայի ռեժիմը սանձելու  յուրաքանչյուր գործուն քայլ: Նրանք «վետո» են դրել որոշման 3 նախագծի վրա, արգելափակել սիրիական ռեժիմին դատապարտող շատ այլ որոշումներ: Սակայն մեր կարծիքով ռեժիմը երկար չի կարող թաքնվել  Ռուսաստանի թիկունքում: Անհրաժեշտ գործողությունների համար մենք կընդունենք մեր սեփական որոշումը»,- ասել է ԱՄՆ-ի  պետդեպարտամենտի պաշտոնական  ներկայացուցիչ Մարի Հարֆը:

Проект резолюции по Сирии. Госдеп США устами Мари Харф заявляет, что “примет собственное решение о необходимых действиях" 08/29/2013   13:33  |  Международные новости
Накануне Великобритания на закрытом заседании представила в Совете безопасности ООН проект резолюции, которая бы дала силовому варианту "зеленый" свет, передает портал vesti.ru. Но Россия и Китай назвали его слишком жестким и отправили на доработку – к явному раздражению американцев и британцев. "Русские препятствуют каждому действенному шагу по обузданию режима в Сирии. Они наложили вето на три проекта резолюции, блокировали много других постановлений, осуждающих сирийский режим. Но по нашему мнению, режим не сможет долго прятаться за спиной у России. Мы примем собственное решение о необходимых действиях", — пообещала официальный представитель Госдепартамента США Мари Харф.