Նոր չարաշահումներ կենսաթոշակային համակարգում. մանրամասները սեպտեմբերին 08/08/2013   15:19  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր կառավարության նիստից առաջ անդրադարձել է օգոստոսի 4-5-ին կենսաթոշակի վճարման գործընթացում առաջացած խնդիրներին:
Վարչապետի տեղեկություններով, նման խնդիրներ են ունեցալ հանրապետության շուրջ 1400 թոշակառուներ: Իսկ թոշակների վճարումն ուշացել է ցուցակները ժամանակին Հայփոստի բաժանմունքներ չհասնելու պատճառով:
«Պետք է արձանագրենք, որ չնայած այն արմատական փոփոխություններին, որ մենք կատարեցինք այս բնագավառում, դեռևս նկատվում է ներքին դիմադրություն՝ նոր համակարգի ներդրմանը: Առաջին անգամ թոշակը վճարվում է էլեկտրոնային տվյալների բազայի հիման վրա: Շատ մարդկանց դա դուր չի գալիս, և նրանք փորձում են ցույց տալ, որ պետք է զուգահեռաբար նաև թղթային փաստաթղթերով թոշակ նշանակվի և վճարվի»,- ասել է վարչապետը, միաժամանակ հավելելով, որ կոռուպցիոն ռիսկերը առաջանում են հատկապես թղթային ձևակերպման ժամանակ, երբ ամբողջական վերահսկողություն իրականացնելը չափազանց դժվար է:
Վարչապետը նաև նշել է, որ իր հանձնարարությամբ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարն ու վարչապետի վերահսկողության ծառայությունը քննություն են կատարել այս ոլորտում և պարզել, որ վերջին երեք ամիսների ընթացքում արձանագրվել են նոր խախտումներ:
Հիշեցնենք. Շուրջ 2 տարի առաջ կենսաթոշակային հիմնադրամում կատարված չարաշահումների բացահայտման արդյունքում հարուցվել էին քրեական գործեր, որոնցով արդեն մի շարք անձինք դատապարտվել են: Իսկ հիմնադրամի նախկին նախագահ Վազգեն Խաչիկյանի նկատմամբ դատավարությունը դեռ շարունակվում է: Եվ ահա, պարզվում է, չնայած այս բացահայտումներին, չարաշահումները կենսաթոշակների վճարման համակարգում դրանով չեն վերջացել:
«Կան մարդիկ, ովքեր փորձում են որոշակի հին մեթոդներով փող վաստակել անօրինական ձևով: Բոլոր նյութերը կնախապատրաստվեն նախարարության կողմից, և սեպտեմբերին մենք հրապարակային կներկայացնենք, թե ինչ չարաշահումներ են առկա եղել համակարգում և ինչ եղանակներ էին օգտագործվում անօրինական ձևով փող աշխատելու համար»,- ասել է վարչապետը հայցելով թոշակառուների ներողամտությունը առաջացած խնդիրների և վճարման հետ կապված հերթերի համար:
Վարչապետը նաև նշել է, որ սոցապ նախարարն իրեն հավաստիացրել է, որ սեպտեմբերին նման իրավիճակ այլևս չի առաջանա և թոշակառուներն իրենց գումարները կստանան առանց որևէ խնդրի :
17:42 17/07/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԽոստանում են բարձրացնել թոշակները, բայց թվերը հակառակն են հուշում
12:47 22/11/2012  |  Քրեական խրոնիկոնՍԱՊԾ երկու աշխատակիցներն ազատվեցին պատժի կրումից
10:30 22/11/2012  |  Քրեական խրոնիկոնՍԱՊԾ երկու աշխատակիցներ կկանգնեն դատարանի առջև
11:37 21/11/2012  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԵրկքաղաքացիները կարող են կենսաթոշակ ստանալ նաև ՀՀ-ում
11:50 22/10/2012  |  ՎերլուծություններԱշխատանքը կորցնելը բավարար հիմք չէ կուտակային գումարն ստանալու համար
22:55 13/10/2012  |  ՎերլուծություններՊարտադիր կուտակային բաղադրիչի մասնակիցները փոխհատուցում կստանան

Новые злоупотребления в пенсионной системе Армении. Премьер-министр Тигран Саркисян обещает обнародовать подробности уже в сентябре 08/08/2013   16:26  |  Актуальная тема
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян до начала заседания сегодня коснулся проблем, возникших 4-5 августа в процессе выплаты пенсий.
По сведениям премьера, с такой проблемой столкнулись около 1400 пенсионеров. Пенсия была выплачена с опозданием, поскольку списки не поступили в почтовые отделения “Айпост” вовремя.
Следует отметить, что, несмотря на осуществленные в данной сфере коренные реформы, все еще ощущается внутреннее сопротивление внедрению этой новой системы. Впервые пенсии выплачивались на основании электронной базы данных. Многим это не нравится, и они хотят продемонстрировать, что следует параллельно выплачивать пенсии и по бумажным документам", – отметил премьер-министр Т. Саркисян. Он также добавил, что коррупционные риски возникают, особенно, в ходе “бумажного оформления”, когда представляется крайне сложным осуществлять тотальный контроль.
Глава Правительства также заявил, что по его распоряжению министр труда и по социальным вопросам Артем Асатрян и контрольная служба провели в данной сфере расследование и установили, что за последние три месяца зафиксированы новые злоупотребления.
Напомним, что в результате выявленных в сфере пенсионного фонда злоупотреблений были возбуждены уголовные дела, по которым уже осуждены ряд лиц. Судебный процесс над бывшим председателем фонда Вазгеном Хачикяном продолжается. Несмотря на разоблачения, выясняется, что злоупотребления в пенсионной сфере на этом не закончились.
Есть люди, которые до сих пор пытаются старыми методами зарабатывать деньги. Все материалы будут подготовлены министерством, и в сентябре мы их обнародуем, публично представим зафиксированные в системе злоупотребления, методы, которые применялись для того, чтобы нажиться незаконным способом”, – отметил премьер-министр.
Он также подчеркнул, что министр труда и по социальным вопросам обещал ему, что в сентябре не возникнет подобных проблем, и пенсионеры без всяких затруднений получат свои пенсии.