Շվեյցարիայում իրար են բախվել երկու ուղևորատար գնացք 07/30/2013   11:53  |  Միջազգային լրահոս
Շվեյցարիայում իրար են բախվել երկու մարդատար գնացք: Դեպքը տեղի է ունեցել երկուշաբթի երեկոյան: Ըստ նախնական տեղեկությունների վթարի հետևանքվով զոհվել է շարժակազմերից մեկի մեքենավարը և վիրավորվել՝  26 ուղևոր, հաղորդում է «Reuters»-ը:
Վթարը տեղի է ունեցել Վո կանտոնում: Ընդհանուր առմամբ երկու գնացքներում եղել է 46 ուղևոր: Շարժակազմերից մեկն ուղևորվելիս է եղել Լոզան, մյուսը՝ Պեյերն:
Լրատվական գործակալությունը, հղում անելով տեղի ոստիկանության ներկայացուցիչ Ժան-Քրիստոֆ Սոտերալին, նշում է, որ առայժմ դեռ վաղ է խոսել վթարի պատճառների մասին:
Շվեյցարիայում տեղի ունեցած այս վթարը վերջին  7 օրերի ընթացքում  3-րդ աղետալի դեպքն է Եվրոպայի տրանսպորտային համակարգում: Ընդամենը մեկ օր առաջ Իտալիայում 39 մարդ զոհվեց ավտոբուսի ձորն ընկնելու պատճառով, իսկ անցած չորեքշաբթի, Իսպանիայում պատահած մեկ այլ երկաթուղային վթարի հետևանքով,  զոհվեց 79 ուղևոր:

В результате лобового столкновения пассажирских поездов в Швейцарии погиб машинист 07/30/2013   14:38  |  Международные новости
Столкновение двух пассажирских поездов в Швейцарии вечером в понедельник привело к травмам 26 человек и гибели машиниста одного из составов, сообщает агентство Reuters со ссылкой на полицию.
По информации, авария произошла в Гранж-пре-Марнан в кантоне Во. Всего в двух региональных поездах, один из которых направлялся в Лозанну, другой - в Пейерн, находились 46 человек, цитирует Reuters представителя полиции Жана-Кристофа Сотереля.
По словам Сотереля, пока рано говорить о причине крушения. Ранее полиция говорила о 35 раненых.
Авария в Швейцарии стала третьим серьезным инцидентом на транспорте в Европе за последнюю неделю. Днем ранее в Италии 39 человек погибли после падения автобуса с обрыва, а в прошлую среду одна из крупнейших аварий за четверть века унесла жизни 79 пассажиров испанской железной дороги, пишет Reuters.