Վրաստանն իր նոր նախագահին կընտրի հոկտեմբերի 27-ին 07/01/2013   19:03  |  Միջազգային լրահոս
Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլին Վրաստանում նախագահի ընտրության օր է նշանակել հոկտեմբերի 27-ը: Այս մասին այսօր կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է երկրի առաջնորդի մամլո քարտուղար Մանանա Մանջգալաձեն:
«Վրաստանի նախագահը  հուլիսի 1-ին ստորագրել է հրամանագիր, և այդ իրավական փաստաթուղթն արդեն հրապարակված է: Այսպիսով, նախագահի հերթական ընտրությունները կկայանան 2013թ. հոկտեմբերի 27-ին, դա հոկտեմբերի վերջին կիրակի օրն է»,- հայտարարել է Մանջգալաձեն:
Այս պահին հայտնի են նախագահի երեք թեկնածուների անուններ՝  «Վրացական երազանք» դաշինքի կողմից առաջադրված Վրաստանի փոխվարչապետ, կրթության և գիտության նախարար Գեորգի Մարգվելաշվիլին, «Լեյբորիստական կուսակցության» առաջնորդ Շալվա Նաթելաշվիլին և երկրի խորհրդարանի նախկին խոսնակ Նինո Բուրջանաձեն, ում առաջադրել է «Ժողովրդական ժողով» հասարակական կազմակերպությունը:

Выборы президента Грузии пройдут 27 октября 07/01/2013   20:13  |  Международные новости
Президент Грузии Михаил Саакашвили назначил день президентских выборов на 27 октября, сообщает “Новости-Грузия” со ссылкой на пресс-спикера главы государства Манана Манджгаладзе.
"Президент Грузии согласно Конституции Грузии принял решение о назначении даты очередных президентских выборов в Грузии. Президент Грузии 1 июля подписал распоряжение, и данный правовой акт уже издан. Соответственно очередные выборы президента пройдут 27 октября 2013 года, это последнее воскресенье октября", - заявила Манджгаладзе.
На данный момент известны трое кандидатов в президенты: вице-премьер Грузии, министр образования и науки Георгий Маргвелашвили от коалиции "Грузинская мечта"; лидер "Лейбористской партии" - Шалва Нателашвили; а также экс-спикер парламента Нино Бурджанадзе, которую выдвинула общественная организация "Народное собрание", пишет агентство “Новости-Грузия”.