Պարույր Հայրիկյանը մեղադրում է «ռուսական իմպերիալիզմին» 06/24/2013   14:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Վարդան Սեդրակյանը շինարարական աշխատանքների դիմաց իր տանը աշխատող սալիկագործ Սամվել Հարությունյանին քիչ էր գումար տալիս, այդ պատճառով նա որոշեց աղմկահարույց ինչ-որ բան անել և Վ.Սեդրակյանից գումար շորթել: Ըստ ամբաստանյալ Ս.Հարությունյանի դատաքննական ցուցմունքի, ինքը Պ.Հայրիկյանի սպանության փորձի պատվերը տալու մեջ մեղադրվող Վ. Սեդրակյանից այդ միջոցով պետք է պահանջեր չվճարած գումարները և նաև փող աշխատել՝ սպառնալով, որ հիշյալ գործողությունը «դու ես արել»:
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանում՝ դատավոր Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ, այսօրվա դատական նիստում այսպիսի բովանդակությամբ ցուցմունք տվեց ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի սպանության փորձ կատարելու մեջ մեղադրվող Սամվել Հարությունյանը: Նա պարզաբանեց, որ Վ.Սեդրակյանը աշխատանքի դիմաց գումարները քիչ տալու հետևանքով ինքը պարտք էր մնացել ամբաստանյալ Խաչատուր Պողոսյանին ու շինարարական աշխատանքներում ներգրավված արհեստավորներին, վերջիններիս մեքենայով Վ.Սեդրակյանի տուն հասցնում էր Խ.Պողոսյանը, ինչի համար գումար էր ստանում:
Ըստ Ս.Հարությունյանի, աղմուկ բարձրացնելու համար իր կողմից գործողության օբյեկտ է ընտրվել Պարույր Հայրիկյանը: Սկզբնապես նպատակ ունեին «պուգաչով»՝ գազային ատրճանակի գործադրմամբ կատարել գործողությունը, սակայն չկարողացան ճարել այն, այդ պատճառով գործադրվել է Խ.Պողոսյանի ատրճանակը: Ըստ ամբաստանյալի, Պ.Հայրիկյանին հրազենային վնասվածքները «միամիտ» են հասցվել:
Ամբաստանյալը հրաժարվեց դատավարության մասնակիցների հարցերին պատասխանելուց, սակայն, մասնավորապես, դատարանի որոշ հարցերի պատասխանեց: «Որքա՞ն էր պարտք իրեն Վ.Սեդրակյանը» հարցին ի պատասխան ամբաստանյալը նախ ասաց, որ չի հաշվել, սակայն ի վերջո ասաց՝ 5000 դոլար:
Դատաքննական ցուցմունքով ամբաստանյալը հերքեց իր նախաքննական ցուցմունքները, մասնավորապես, Վ.Սեդրակյանին առնչվող մասով: Դատաքննական ցուցմունքի հետ առկա էական հակասությունների պատճառով հրապարակված նախաքննական ցուցմունքներում Ս.Հարությունյանը հայտնել էր, որ Վ.Սեդրակյանն իրեն ասել է՝ «մի մարդ կա, պետք է վախեցնել», ապա ավելի ուշ մատնացույց է արել այդ մարդուն՝ Պարույր Հայրիկյանին՝ թերթի լուսանկարի միջոցով: Ըստ նախաքննական ցուցմունքների, Վ.Սեդրակյանը 1000 դոլար է տվել՝ զենք ձեռք բերելու համար: Խ.Պողոսյանն, ըստ Ս.Հարությունյանի նախաքննական ցուցմունքի, սպանելու նպատակ չի ունեցել, կրակոցը և դրա հետևանքով վնասվածքը պատահաբար է հասցվել:
Նախաքննության ընթացքում Ս.Հարությունյանը հայտնել էր նաև, որ Վ.Սեդրակյանը բարձրաձայնել էր գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի փեսային ու եղբորը ու ինչ-որ լրագրողի ահաբեկելու իր ցանկության մասին, սակայն այդ ուղղութմաբ որևէ քայլ չի արվել:
Տուժող Պ.Հայրիկյանը նորից բարձրաձայնեց հանցագործության «ռուսական հետքի» մասին՝ Վ.Սեդրակյանից հարցնելով, թե ինքը 2012թ. Սանկտ Պետերբուրգում եղե՞լ է՝ Վ.Սեդրակյանը բացասական պատասխան տվեց՝ նշելով, որ դա շատ հեշտ կլինի ստուգել սահմանային ծառայությունների միջոցով: Լրագրողների հետ զրույցում Պ.Հայրիկյանը նույնպես պնդեց «ռուսական հետքի» առկայությունը, դա «ռուսական իմպերիալիզմն» է: Ըստ նրա տեղեկությունների, ոմն ՌԴ քաղաքացի մինչ սպանության փորձը 100 հազար դոլար է փոխանցել Վ. Սեդրակյանին: Տուժողը միջնորդեց Էդուարդ ու Ալեքսանդր Աբրահամյաններին՝ գումար փոխանցողին ու միջնորդին հրավիրել ու հարքաքննել դատարանում, ակայան դատարանը մերժեց միջնորդությունը՝ մեղադրանքի սահմաններից դուրս լինելու հիմքով:
09:27 19/06/2013  |  Մամուլ«ԺՈՂՈՎՈՒՐԴ»: «Վարդան Սեդրակյանի բարեկամին վարկաբեկո՞ւմ են»
17:57 17/06/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՎարդան Սեդրակյանը նույն կարծիքին է՝ ՀՀ 4-րդ նախագահն ինքն է լինելու
14:09 17/06/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՎարդան Սեդրակյանը կապ չունի Պ.Հայրիկյանի մահափորձի հետ՝ հայտարարում են ամբաստանյալները

Продолжаются слушания по делу о покушении на П. Айрикяна. Бывший советский диссидент винит в своих бедах “русский империализм” 06/24/2013 18:33 | Лента новостей
Экс-кандидат в президенты Вардан Седракян за строительные работы, проводимые у него дома, платил мизер кафельщику Самвелу Арутюняну, по этой причине он решил пойти на “громкое дело” и вымогать у Седракяна деньги. Согласно показаниям С. Арутюняна, данным им в суде, он таким образом намеревался заставить В. Седракяна, обвиняемого в организации покушения на П. Айрикяна, требовать выплатить причитающиеся ему деньги и заработать на этом, угрожая ему, что упомянутое действие "совершил ты".
В суде административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Гагика Погосяна на сегодняшнем судебном заседании показания такого содержания дал Самвел Арутюнян, обвиняемый в покушении на экс-кандидата в президенты Паруйра Айрикяна. Он пояснил, что В. Седракян платил ему мало, и он задолжал подсудимому Хачатуру Погосяну и другим мастерам, вовлеченным в строительные работы.
По словам С. Арутюняна объектом своего "громкого замысла" он выбрал Паруйра Айрикяна. Изначально они намеревались совершить свои действия с помощью пистолета-пугача, газового пистолета, однако не сумели добыть его, поэтому воспользовались пистолетом Х. Погосяна. По словам подсудимого, П. Айрикяну они нанесли огнестрельные ранения “случайно”.
Подсудимый отказался отвечать на вопросы участников судебного процесса, однако, в частности, на вопросы суда, “сколько ему задолжал В. Седракян, подсудимый ответил, что не считал, однако затем заявил, что 5000 долларов.
Данные им в суде показания опровергали показания, данные им в ходе предварительного расследования, в частности, по части, касающейся В. Седракяна. В предварительных показаниях, оглашенных по причине существенных противоречий, наличествующих в показаниях подсудимого, данных им в суде, С. Арутюнян заявил, что В. Седракян сказал ему, что “нужно припугнуть одного человека”, а позднее показал ему фото этого человека (Паруйра Айрикяна)в газете. Согласно показаниям, данным подсудимым в ходе предварительного расследования, В. Седракян дал ему 100 долларов для того, чтобы купить оружие. Х. Погосян не намеревался убивать, выстрел и вследствие этого нанесенное Айрикяну ранение – “случайность”.
В ходе предварительного расследования С. Арутюнян заявил, что В. Седракян громогласно заявил о своем желании припугнуть зятя действующего президента Сержа Саргсяна и его брата, и еще какого-то журналиста, однако ничего не предпринял в этом направлении.
Потерпевший П. Айрикян вновь заговорил о “российском следе” преступления, спросив у Седракяна, был ли он в 2012г. в Санкт-Петербурге. В. Седракян ответил отрицательно, отметив, что это легко проверить посредством пограничных служб. В беседе с журналистами П. Айрикян вновь настаивал на наличии “российского следа”. “Это русский империализм”, - заявил Айрикян. По его сведениям, некий российский гражданин еще до попытки покушения передал Седракяну 100 ыс. долларов. Потерпевший ходатайствовал пригласить Эдуарда и Александра Абрамянов, которые перечислили Седракяну эту сумму, а также посредника и допросить их в суде, однако суд отклонил ходатайство.