Իգական սեռի ներկայացուցիչների ընդունելություն ՀՀ ՊՆ ռազմաուսումնական հաստատություններում 06/06/2013   11:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հիմք ընդունելով «Զինվորական ծառայություն անցնելու մասին» ՀՀ օրենքի 1-ին գլխի 4-րդ հոդվածի 3-րդ կետը՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը 2013/2014 ուսումնական տարում հայտարարում է իգական սեռի ներկայացուցիչների ընդունելություն ՀՀ ՊՆ ռազմաուսումնական հաստատություններում։
ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ ընդունելությանը կարող են մասնակցել ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող, 18 տարին լրացած, ֆիզիկապես կոփված, «մաթեմատիկա» և «ֆիզիկա» առարկաներից միասնական քննության վկայագիր ներկայացնող իգական սեռի ներկայացուցիչները, որոնց առողջական վիճակը բավարար կճանաչվի ռազմաուսումնական հաստատությունում սովորելու և հետագա զինվորական ծառայություն անցնելու համար։
Ընդունելությունը կատարվելու է ՀՀ ՊՆ հետևյալ ռազմաուսումնական հաստատություններում.
ՀՀ ՊՆ Վ.Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտ,
ՀՀ ՊՆ մարշալ Ա.Խանփերյանցի անվան ռազմական ավիացիոն ինստիտուտ։
Ընդունելությանը մասնակցելու համար դիմորդները մինչև ս.թ. հուլիսի 1-ը փաստաթղթերը պետք է ներկայացնեն բնակության վայրի զինվորական կոմիսարիատներ:

Впервые в военно-учебные заведения Армении смогут поступить представительницы слабого пола 06/06/2013   12:43  |  Лента новостей
Руководствуясь п.3 ст. 4 главы 1 закона РА ‘О прохождении военной службы’ Минобороны Армении объявляет для представительниц слабого пола конкурс на поступление в военно-учебные заведения на 2013/2014 учебный год.
Как сообщили в пресс-службе оборонного ведомства, принять участие в конкурсе на поступление могут лица женского пола, достигшие 18-летнего возраста и признанные по состоянию здоровья годными для обучения в военном учебном заведении и прохождения военной службы. Абитуриенты также должны представить сертификат о сдаче единого государственного экзамена по предметам “математика” и “физика”.
Прием будет проходить в Военном институте имени Вазгена Саркисяна и Авиационном институте имени маршала Ханперянца.
Документы, необходимые для поступления, абитуриенты должны представить до 1 июля сего года в военкоматы по месту жительства.