Ռազմական ինստիտուտում սպանվել է կուրսանտ. Հրավիրել է շտապ խորհրդակցություն 06/02/2013   23:12  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտից 01.06.13թ., ժամը 21:40-ի սահմաններում պաշտպանության նախարարությունը հեռախոսագիր է ստացել, որ նույն օրը` ժամը 21:05-ի սահմաններում պահակակետի հերթափոխի ժամանակ, 3-րդ կուրսի կուրսանտ, պահակային Արմեն Մելքումյանն իրեն ամրակցված ինքնաձիգով կրակոց է արձակել պահակադիր, նույն կուրսի կուրսանտ Սիփան Գագիկի Մովսիսյանի ուղղությամբ՝ վերջինիս պատճառելով հրազենային վիրավորում:
Փաստի առթիվ ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քեական գործ  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Սպանություն), կատարվել են քննչական անհետաձգելի գործողություններ, նշանակվել Ս.Մովսիսյանի դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղարի տեղեկացմամբ, քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ հերթափոխի ժամանակ Ա.Մելքումյանի և Ս.Մովսիսյանի միջև առաջացած վիճաբանության ընթացքում հնչել են փոխադարձ հայհոյանքներ, իսկ Ս.Մովսիսյանի կողմից չկրակողի հասցեին հնչեցված հայհոյանքից անմիջապես հետո, Ա.Մելքումյանը մենահատ կրակոց է արձակել նրա ուղղությամբ և պատճառել հրազենային մարմնական վնասվածք:
Արմեն Մելքումյանը ձերբակալված է, քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է:
ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանի Ֆեյսբուքյան էջից տեղեկանում ենք նաեւ, որ Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում տեղի ունեցած ողբերգության կապակցությամբ շտապ խորհրդակցություն է հրավիրել ՀՀ ՊՆ Սեյրան Օհանյանը, որին մասնակցել են ՊՆ փոխնախարարների, ԳՇ պետը, ՀՀ ՊՆ և ԳՇ վարչությունների պետերը: Անդրադառնալով միջադեպին` Սեյրան Օհանյանը մասնավորապես ասել է. «Սա մեզ համար չափազանց մեծ ցավ է, կրկնակի ցավ ու կրկնակի ողբերգություն, քանի որ այն տեղի է ունեցել ապագա սպաների կրթական հաստատությունում: Մեզ համար անթույլատրելի են նման երևույթները: Ցանկացած կերպ դրանք պետք է արմատախիլ արվեն ԶՈՒ-երից: Նման ոչ մի դեպք չպետք է անպատիժ մնա»: Նախարարը  հանձնարարել է իրականացնել ծառայողական մանրազնին քննություն և պատժել բոլոր մեղավորներին:

В Армении убит курсант Военного института имени Вазгена Саркисяна. Сейран Оганян созвал экстренное совещание 06/03/2013   00:35  |  Актуальная тема
1 июня в районе 21:05 во время смены караула курсант 3-го курса Военного института им. Вазгена Саркисяна Армен Мелкумян выстрелил из закрепленного за ним автомата в однокурсника, Сипана Гагиковича Мовсисяна, причинив ему тяжелое огнестрельное ранение.
В тот же день поступивший в медицинский центр «Григор Лусаворич» с диагнозом травматический шок, сквозное огнестрельное ранение правой половины грудной клетки, гемоторокс С.Мовсисян в районе 22.20 скончался.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч. 1части статьи 104 (убийство).Проведены неотложные следственные мероприятия. Назначена судебно-медицинская экспертиза тела С. Мовсисяна.
Как сообщает пресс-секретарь Минобороны Армении, по данным, полученным в ходе предварительного расследования уголовного дела, стало известно, что во время ссоры, завязавшейся между Мелкумяном и Мовсисяном, посыпались взаимные оскорбления, а после того, как Мовсисян изверг нецензурную брань в адрес “того, кто не посмеет выстрелить в него”, Мелкумян произвел в его направлении одиночный выстрел, вследствие чего Мовсисян получил огнестрельное ранение.
Армен Мелкумян арестован. Предварительное расследование дела продолжается.
Пресс-секретарь Миноборины Армении Арцрун Ованнисян оставил запись на своей странице в Facebook, где в частности говорится, что в связи с трагедией, имевшей место в Военном институте имени Вазгена Саркисяна, министр обороны Сейран Оганян созвал экстренное совещание, в котором приняли участие замминистры МО, начальник ГШ, главы управлений МИ РА и ГШ. Коснувшись инцидента, Сейран Оганян, в частности, отметил: “Случилась большая трагедия, поскольку она произошла в образовательном учреждении, где учатся будущие офицеры. Для нас недопустимы подобные явления. Мы должны любыми методами искоренить их с Вооруженных сил. Ни один случай не должен остаться безнаказанным”. Министр поручил провести скрупулезное служебное раследование и наказать всех провинившихся.