Սուրեն Խաչատրյանի տունը խուզարկվում է 06/02/2013   12:27  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հունիսի 2-ին  Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի տան մոտ հնչած կրակոցների հետեւանքով  Գորիսի քաղաքապետի նախկին թեկնածու Ավետիք Բուդաղյանը մահացել է, եւս երկուսը` վերջինիս եղբայր Արտակ Բուդաղյանը, ով N զորամասի հրամանատար է,  եւ Սյունիքի մարզպետի թիկնապահներից Նիկոլայ Աբրահամյանը ստացել հրազենային վնասվածքներ եւ տեղափոխվել Գորիսի հիվանդանոց: Նրանց առողջական վիճակը գնահատվում է ծանր եւ տեղափոխվել են Երեւան:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով` սպանություն շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով  եւ 235-րդ հոդվածով (ապօրինի զենք-զինամթերքի ձեռք բերում, պահում):
Իրավապահներին հաջողվել է արդեն պարզել դեպքերի զարգացման ժամանակագրությունն ու ընթացքը: «Փաստինֆո» գործակալության ունեցած հավաստի տեղեկությունների համաձայն՝ իրադարձությունների հանգուցալուծումն ամբողջությամբ տեսագրված է:
Կրակոցները տեղի են ունեցել Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի առանձնատան մոտ, որտեղ առկա են տեսախցիկներ, որոնց միջոցով էլ ամեն ինչ արձանագրվել է: Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ՝ տեսագրություններն արդեն առգրավվել են եւ հետազոտվում են նախաքննական մարմնի կողմից; Տեսագրության համաձայն՝ Բուդաղյան եղբայրները իրենք են եկել մարզպետի տան մոտ եւ առաջացած վիճաբանության ժամանակ, ըստ տեսագրության, առաջինը կրակել է Արտակ Բուդաղյանը:  Փոխադարձ կրակոցների հետեւանքների մասին արդեն հայտնի է:
Ներկայումս խուզարկություններ են կատարվում մի շարք անձանց բնակարաններում, այդ թվում` Սյունիքի մարզպետի տանը:

Выстрелы возле дома губернатора Сюникской области Армении Сурена Хачатряна: один человек погиб, двое ранены 06/02/2013   13:33  |  Актуальная тема
Как уже ранее сообщало ИА“ФактИнфо”, в результате выстрелов, прогремевших возле дома губернатора Сюникской области Сурена Хачатряна, бывший кандидат в мэры города Горис Аветик Будагян скончался, а его брат Артак Будагян, который является командиром N-ской воинской части, и один из телохранителей губернатора Сюникской области Николай Абрамян получили огнестрельные ранения и были доставлены в медцентр Гориса.
По данному факту возбуждено уголовное дело по п.6 ч. 2 ст. 104 – (“убийство, совершенное способом, опасным для жизни многих людей”) и ст. 235 (“незаконное приобретение и хранение оружия и боеприпасов”).
Правоохранителям удалось прояснить хронику событий и их ход. По имеющимся у информагентства “ФактИнфо” достоверным сведениям, кульминация событий полностью записана на видеокамеру.
Выстрелы имели место возле особняка губернатора Сюникской области Сурена Хачатряна, территория которого оснащена камерами наружного видеонаблюдения. По сообщениям наших источников, видеозаписи с камер наблюдения изъяты. В настоящее время их изучает следствие. Видеозапись показала, что братья Будагяны сами подъехали к дому губернатора, и во время ссоры первым открыл огонь Артак Будагян. Последствия взаимного обмена выстрелами уже известны.
В настоящее время ведется обыск в квартирах ряда лиц, в том числе и в доме губернатора Сюникской области.