Ցմահ դատապարտյալի գրքի վաճառքի գումարով կվճարվի ուսման վարձը 05/25/2013   16:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ցմահ դատապարտյալ Մհեր Ենոքյանի երկրորդ՝ «Զուգահեռ աշխարհում» գրքի 100 օրինակ վաճառքից գոյացել է 200 հազար դրամի հասույթ: Դատապարտյալը գրքի վաճառքից գոյացած գումարով կվճարի իր ուսման վարձը: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Ցմահ դատապարտյալների հարցերով զբաղվող քաղաքացիական նախաձեռնության անդամ, լրագրող Զարուհի Մեջլումյանը: Անցյալ տարի Մ. Ենոքյանն ընդունվել է Հայ-ռուսական սլավոնական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետ, որտեղ ուսման տարեկան վարձը կազմում է 500 հազար դրամ:
«Նարեկացի» արվեստի միության հիմնադիր նախագահ, բարերար Նարեկ Հարությունյանի աջակցությամբ հրատարակված գիրքը լույս է տեսել 500 տպաքանակով: Ըստ Զ.Մեջլումյանի, միայն առաջին հայացքից կարող է թվալ, թե «Զուգահեռ աշխարհում»-ը գիրք է բանտի կյանքի մասին, իրականում այն սիրո, պայքարի, արդարադատության համակարգի և այլնի մասին է, գրքում տեղ են գտել 6 հայերեն և 9 ռուսերեն պատմվածքներ: Գրքի նկարչական ձևավորումը կատարվել է Մ.Ենոքյանի գրաֆիկական աշխատանքներով:
Զ. Մեջլումյանը նշեց, որ բացի Մհեր Ենոքյանից ևս երկու այլ ցմահ դատապարտյալներ՝ Արսեն Արծրունին և Գեորգի Խանամիրյանը նույնպես ուսում են ստանում՝ նրանք երկուսն էլ հոգեբանություն են ուսումնասիրում: ՀՀ արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական վարչությունը բոլոր երեք դատապարտյալների համար հնարավորություն է ստեղծել, որպեսզի նրանք առանձին համակարգչային սենյակում օգտվեն համակարգչից:

Вырученные от продажи собственной книги деньги пожизненно заключенный Мгер Енокян тратит на обучение в РАУ 05/25/2013   17:20  |  Лента новостей
Мгер Енокян, осужденный на пожизненное заключенние, выручил от продажи 100 экземпляров своей книги “В параллельном мире” 200 тыс. драмов. Эти деньги пойдут на его обучение в университете. Об этом сегодня в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заявила член гражданской инициативы, адвокат Заруи Межлумян, занимающаяся вопросами пожизненно заключенных. В прошлом году М. Енокян поступил в Российско-Армянский (Славянский) университет на юридический факультет, где плата за обучение составляет 500 тыс. драмов в год.
При содействии учредителя Союза искусств “Нарекаци”, мецената Нарека Арутюняна, книга вышла в свет тиражом 500 экземпляров.По словам Заруи Межлумян, с первого взгляда может показаться, что книга “В параллельном мире” о тюремной жизни. На самом деле она о любви, борьбе, системе правосудия и о многом другом. В книгу вошли 6 рассказов на армянском языке и 9 - на русском. Художественное оформление книги было выполнено по графическим работам М. Енокяна.
З. Межлумян отметила, что кроме Мгера Енокяна пожизненно заключенные Арсен Арцруни и Георгий Ханамирян также получают образование: они оба изучают психологию. Уголовно-исполнительное управление Минюста РА предоставило всем трем заключенным возможность пользоваться компьютером.