Նկատողություն քննչական բաժնի պետին 05/24/2013   12:45  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՄԻՊ-ի գրասենյակից հայտնում են, որ վերջերս Մարդու իրավունքների պաշտպանին էր դիմել ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի կալանավոր Դավիթ Մուրադյանը` խնդրելով նրա միջնորդությունը իր իրավունքների պաշտպանության հարցում:
Դեռևս նախորդ տարվա սեպտեմբեր ամսին նրան մեղադրանք է առաջադրվել աշխատանքի ընթացքում 143 միլիոն և ավելի դրամ յուրացնելու համար: Արդյունքում նրան ձերբակալել են, իսկ այնուհետև խափանման միջոց ընտրել կալանավորումը:
Այս ընթացքում գործը գտնվել է ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության Արաբկիրի քննչական բաժնի տարբեր քննիչների վարույթում, ովքեր թույլ են տվել չարաշահումներ. անհարկի ձգձգել են քննության ժամկետները և միայն 2013 թ. ապրիլի 23-ին են քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկել դատարան:
Պաշտպանի միջամտության արդյունքում ՀՀ Ոստիկանության պետի հանձնարարականով ՀՀ ոստիկանության Ներքին անվտանգության վարչությունը կատարել է ծառայողական քննություն: Դրա ընթացքում պարզվել է, որ առաջին երեք քննիչները նախաքննությունն իրականացրել են թերի, բացթողումներով և ժամկետների անհարկի ձգձգումներով: Սակայն, նկատի ունենալով, որ վերջիններս անձնական նախաձեռնությամբ ազատվել են ՀՀ ոստիկանությունում ծառայությունից, ուստի ծառայողական քննության արդյունքները նրանց մասով թողնվել են անհետևանք:
Նույն բաժնի ավագ քննիչը ևս քրեական վարույթն ընդունելուց հետո շուրջ մեկ ամիս ձգձգել է նախաքննության ժամկետները: Սակայն նկատի ունենալով, որ դրանից հետո քննիչը վերացրել է քրեական գործում առկա թերությունները և այն մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկել է Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասությունների դատարան, ծառայողական քննության արդյունքները նրա մասով ևս թողնվել է անհետևանք:
ՀՀ ոստիկանության պետի հրամանով նույն քննչական բաժնի պետին հայտարարվել է նկատողություն վերոհիշյալ և այլ քրեական գործերով բազմակողմանի, լրիվ, օբյեկտիվ նախաքննություն իրականացնելու և քննչական գործողությունները ժամանակին կատարելու նկատմամբ պատշաճ հսկողություն չիրականացնելու համար:

Затягивание сроков следствия для главы Арабкирского следственного отдела обернулось выговором 05/24/2013   13:40  |  Актуальная тема
В офисе омбудсмена сообщают, что на днях заключенный УИУ “Нубарашен” Давид Мурадян обратился к защитнику прав человека и просил его о посредничестве в вопросе защиты прав.
Еще в сентябре прошлого года ему было предъявлено обвинение в присвоении 143 мл. драмов. В результате его арестовали и избрали в отношении него меру пресечения в виде заключения под стражу.
За это время дело находилось в производстве разных следователей Арабкирского следственного отдела Главного следственного управления Полиции РА, которые допустили злоупотребления: затягивали сроки следствия по неуважительным причинам и только 23 апреля 2013г. направили уголовное дело с обвинительным заключением в суд.
При посредничестве омбудсмена и по поручению начальника Полиции Управление внутренней безопасности Полиции РА провело служебное расследование, в ходе которого выяснилось, что первые три следователя провели неполное расследование, с упущениями и по неуважительной причине затягивали сроки следствия. Однако с учетом того, что они по собственной желанию освободились от службы, результаты служебного расследования по их части были оставлены без последствий.
Старший следователь того же отдела по принятии дела в производство также затягивал сроки предварительного расследования. Однако, с учетом того, что в дальнейшем следователь устранил наличествующие в уголовном деле упущения и отправил его с обвинительным заключением в суд общей юрисдикции административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун, результаты служебного расследования по его части также были оставлены без последствий.
По поручению главы Полиции Армении, начальнику того же следственного отдела был объявлен выговор за неосуществление надлежащего контроля над своевременным проведением всестороннего, полного и объективного расследования уголовных дел и следственных действий.