Բոլոր սովորողները կթեսթավորվեն թմրանյութի և հոգեմետ միջոցների հարցով 05/16/2013   14:45  |  Միջազգային լրահոս
ՌԴ պետդուման երրորդ ընթերցմամբ ընդունել է կառավարության կողմից պատրաստված դպրոցների, քոլեջների և բուհերի սովորողների կողմից թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի օգտագործման վերաբերյալ թեսթեր անցկացնելու մասին օրենքը:
Ըստ այդ փաստաթղթի՝ 15 տարեկանից սկսած պատանիները իրենք պետք է համաձայնություն տան թեսթավորում անցնելու համար, իսկ մինչև այդ տարիքի լրանալը գործընթացը պետք է կատարվի ծնողների համաձայնությամբ:
Թեսթավորման միջոցներ կհանդիսանան հոգեբանների հետ զրույցները և բժշկական ստուգումները:
Թմրանյութ օգտագործողի կամ այդպիսի կասկածներ առաջացնողի հայտնաբերման դեպքում սովորողները կուղարկվեն համապատասխան բժիշկի մոտ: Ընդ որում այդ բոլոր միջոցառումների ժամանակ կպահպանվի գաղտնիություն:
Այդպիսի օրենքներ Ռուսաստանի շատ բնակավայրերում արդեն գործում են տեղական մակարդակով: Օրինակ, Մոսկվայում նման օրենք ընդունվել է այս տարվա փետրվարին, հաղորդում է BBC-ն:

Российских школьников будут проверять на употребление наркотиков и психотропных веществ 05/16/2013   15:07  |  Международные новости
“Российская Госдума приняла в третьем чтении подготовленный правительством закон о тестировании учащихся школ, колледжей и вузов на употребление наркотиков и психотропных веществ”,- пишет агентство Би-би-си.
Согласно документу, с 15 лет подростки будут сами давать согласие на тестирование, а до этого процедура будет проводиться с разрешения их родителей.
В качестве способов тестирования предусмотрены беседы с психологами и медицинские осмотры.
В случае выявления употребления наркотиков или возникновения подозрений учащийся будет направлен к наркологам. При этом законодатели уверяют, что будет соблюдена конфиденциальность.
Подобные законы уже действуют на местном уровне во многих городах. Например, в Москве такой закон был принят в феврале.