Գազի գնի թանկացումը կհանգեցնի էլեկտրաէներգիայի թանկացման 05/15/2013   18:56  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Էլեկտրաէներգիայի սակագինը որքան կթանկա և երբ, դեռեւս  հայտնի չէ»,- «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հարցին ի պատասխան` ասաց ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի մամուլի քարտուղար Մարիամ Ստեփանյանը՝ հավելելով, որ իրենց  կողմից վերանայվող ցանկացած սակագին պահանջում է 90-օրյա ժամկետ:
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն էլեկտրաէներգիայի սակագնի վերանայման գործընթացն սկսել է՝ հաշվի առնելով սակագնի բաղադրիչների փոփոխությունները, որոնցից ամենաէականը, Մարիամ Ստեփանյանի խոսքով, գազի գնի փոփոխությունն է:
Հիշեցնենք, որ «ՀայՌուսգազարդ»-ը դիմել է հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով` գազի սակագնի վերանայման հայտով: Հանձնաժողովին առաջարկվել է 1000 խմ գազի դիմաց ներկայիս 132 000 դրամի փոխարեն սահմանել 221 000 դրամ սակագին: Այսինքն՝ առաջարկվել է բնական գազի սակագինը բարձրացնել 67,4 %-ով:

Жителям Армении “светит” также подорожание на электроэнергию 05/15/2013   20:04  |  Актуальная тема
Когда и насколько подорожают тарифы на электроэнергию, пока неизвестно”, - заявила в беседе с корреспондентом “Фактинфо” пресс-секретарь Комиссии по регулированию общественных услуг Мариам Степанян. Она также отметила, что КРОУ рассматривает представленные заявки на повышение тарифов в 90-дневный срок.
КРОУ начала процесс пересмотра тарифов на электроэнергию с учетом изменения тарифных составляющих, из коих самой существенной является изменение цены на газ.
Напомним, ЗАО “АрмРосгазпром” и ООО «Трансгаз» ЗАО «АрмРосгазпром» обратились в Комиссию по регулированию общественных услуг с предложением пересмотреть действующий тариф на природный природного газа. Компания предложила Комиссии вместо нынешних 132 000 драмов за 1000 куб.м. газа установить тариф в 221 000 драмов.