Վարչական դատարանը մերժեց ընդդեմ ԿԸՀ-ի հայցը 04/30/2013   18:35  |  Վարչական իրավունք
ՀՀ վարչական դատարանը՝ դատավոր Կարեն Ավետիսյանի նախագահությամբ, այսօր մերժել է  «Բարև Երևան» կուսակցությունների դաշինքի ընտրական ցուցակով ավագանու անդամի թեկնածու գրանցված Դանիել Իոաննիսյանի հայցն ընդդեմ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակիցը տեղեկացավ  Դատական դեպարտամենտի Միջազգային համագործակցության և հասարակայնության հետ կապերի ծառայության պետ   Արսեն Բաբայանից:
Հայցվորը դիմել էր դատարան ԿԸՀ-ի ապրիլի 23-ի թիվ 92Ա որոշումը փոփոխելու` ապրիլի 7-ին Երևանի քաղաքապետարանի կողմից Մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ կազմակերպված միջոցառմանը վերջինիս գործողությունները ՀՀ ընտրական օրենսգրքի պահանջների խախտում հանդիսացող գործողություն ճանաչելու պահանջով:
Ըստ հայցվորի՝ նշված միջոցառման ընթացքում կանանց և աղջիկներին Տարոն Մարգարյանի անունից ծաղիկներ բաժանելն ուղղակիորեն ծառայեցվել է նրա օգտին քարոզչությանը՝ հարկատուների գումարների հաշվին:
Վարչական դատարանից հայցվոր Դանիել Իոաննիսյանը խնդրում էր նշված միջոցառումը որակել որպես թեկնածուի անունից քաղաքացիներին անվճար ապրանքների և ծառայությունների մատուցում, ինչը խստիվ արգելված է ՀՀ ընտրական օրենսգրքով:
ԿԸՀ-ն իր ապրիլի 23-ի թիվ 92Ա որոշման մեջ, մասնավորապես, արձանագրել է, որ, ուսումնասիրելով նյութերը, գտնում է, որ միջոցառումն իրականացվել է Երևանի քաղաքապետարանի կողմից, այն չի կարող նույնացվել կամ որակվել որպես նախընտրական քարոզչություն: Հանձնաժողովը գտել է, որ անհիմն են դիմումատուի պնդումներն առ այն, որ քաղաքապետարանի ապրիլի 7-ի միջոցառումը ծառայեցվում է որպես քարոզարշավ:

Административный суд Армении отклонил иск блока “Барев, Ереван” против ЦИК 04/30/2013   19:03  |  Административное право
Административный суд Армении под председательством Карена Аветисяна сегодня отклонил иск Даниела Иоаннисяна, зарегистрированного в избирательном списке партийного блока “Барев, Ереван” в качестве кандидата на предстоящих выборах в Совет старейшин Еревана, против Центральной избирательной комиссии. Об этом корреспонденту “Фактинфо” сообщил начальник службы по международному сотрудничеству и связям с общественностью Судебного департамента Армении Арсен Бабаян.
Истец обратился в суд с требованием изменить решение N92А ЦИК от 23 апреля и признать действия Мэрии Еревана на мероприятии, организованном по случаю Праздника материнства и красоты, действиями, нарушающими требования Избирательного кодекса РА.
По словам истца, подаренные в ходе указанного мероприятия женщинам и девушкам цветы от имени Тарона Маркаряна, были использованы в целях предвыборной агитации за счет средств налогоплательщиков.
Даниел Иоаннисян просил Административный суд квалифицировать указанное мероприятие как безвозмездное предоставление товаров и услуг кандидатом, что строго воспрещается Избирательным кодексом РА.
ЦИК в своем решении N92А от 23 апреля, в частности, констатировала, что, изучив материалы, считает, что мероприятие проводилось Мэрией Еревана и что оно не может отождествляться или квалифицироваться как предвыборная агитация. Комиссия сочла, что утверждения заявителя о том, что мероприятия по случаю праздника 7 апреля, были использованы в агитационных целях, не имеют под собой основания.