«ԺԱՄԱՆԱԿ»: «5 ամսական երեխան մահացել է հիվանդանոց տեղափոխելուց մեկ ժամ անց» 04/30/2013   09:02  |  Մամուլ
Թերթը հիշեցնում է, որ ապրիլի 25-ին Նոր Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցում 5 ամսական Ագնեսան նախնական տվյալներով մահացել է թոքաբորբից:
Ըստ երեխայի հարազատների` երեխայի մահվան պատճառը բժիշկների անփութությունն է: Նրանք հաղորդում են ներկայացրել Կենտրոնի ոստիկանություն:
Թերթի թղթակիցը երեկ զրուցել է հիվանդանոցի վերակենդանացման բաժանմունքի բժիշկներից մեկի հետ, ով չի ցանկացել ներկայանալ:
Նա մասնավորապես ասել է. «Երեխան մեկ ժամ է այստեղ մնացել, մեկ ժամ կամ մաքսիմում` երկու: Մեր կարծիքով` թոքաբորբ է եղել` ռենտգենով-բանով այդպես է ցույց տալիս, բայց եթե Ձեզ պետք է ստույգ կարծիք, ապա պետք է դատաբժշկական փորձաքննության դիմեք: Բժիշկների կարծիքն այդ է` երեխայի մոտ եղել է թոքաբորբ»:
Թղթակցի այն հարցին, թե նույնիսկ թոքաբորբի դեպքում հնարավոր չէ՞ր որևէ բան անել` երեխայի կյանքը փրկելու համար, բշժիշկը պատասխանել է, որ հնարավոր չի եղել և ավելացրել, որ մահանալուց առաջ երեխան կշռել է ընդամենը երկու կիլոգրամ:
Թղթակիցը զրուցել է նաև Կենտրոնի ոստիկանության քննիչ Ա.Մխիթարյանի հետ, ով հայտնել է, որ նոր տեղեկություններ հաղորդել չի կարող:
«Դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքում կիմանանք, թե անմիջական մահն ինչի հետևանքով է առաջացել: Կիմանանք նաև, թե նախկինում ինչ հիվանդություններ է ունեցել, թերհաս է եղել, թե` ոչ: Առայժմ եզրակացություններ անել չենք կարող»,- ասել է քննիչը:

“Жаманак”: “Пятимесячная Агнесса скончалась в инфекционной больнице Норка спустя час после госпитализации” 04/30/2013   10:47  |  Пресса
Газета напоминает, что 25 апреля в инфекционной больнице Норка скончалась пятимесячная Агнесса.
Родственники ребенка полагают, что она скончалась не от пневмонии, а как сообщается, из-за врачебной халатности.
Корреспондент газеты вчера побеседовала с одним из врачей отделения реанимации и интенсивной терапии, который не пожелал представиться.
Он, в частности, рассказал, что ребенок здесь пробыл всего час или максимум два часа. "Мы полагаем, что ребенок скончался от воспаления легких, по крайней мере, на это указывает рентгеновский снимок. Но, если Вам необходимо узнать точный диагноз, Вы должны провести судебно-медицинскую экспертизу. Врачи считают, что ребенок скончался от пневмонии", - заявил врач.
На вопрос корреспондента, нельзя ли было предпринять что-либо во избежание печальных последствий и спасти ребенка от гибели, врач ответил, что "это было невозможно, и добавил, что "ребенок до смерти весил всего два килограмма".
Корреспондент побеседовала также со следователем Центрального отделения Полиции А. Мхитаряном, который сообщил, что не может нам предоставить новые сведения.
“Судебно-медицинская экспертиза установит , что явилось причиной смерти пятимесячной Агнессы. Мы также узнаем, какими девочка  ранее страдала заболеваниями и на самом ли деле она была маловесной . Пока не время делать выводы”, - подытожил следователь.