«Բոկո Հարամ»-ը մերժում է կառավարության կողմից ներման շնորհումը 04/11/2013   14:49  |  Միջազգային լրահոս
Քրիստոնյաների դեմ կատարած հարձակումներով հայտնի նիգերիական «Բոկո Հարամ» արմատական խմբավորման ներկայացուցիչները հրաժարվել են ընդունել կառավարության կողմից ներման շնորհումը:
Անցյալ շաբաթ Նիգերիայի նախագահ Գուդլաք Ջոնաթանը հայտնել էր խաղաղ բնակչության դեմ բազմաթիվ հարձակումների համար պատասխանատու «Բոկո Հարամ» խմբավորման զինյալներին ներում շնորհելու հնարավորության հարցն ուսումնասիրող հանձնաժողով ստեղծելու մասին:
Ներում շնորհելու համար ավելի վաղ կոչ էր անում Նիգերիայի ազդեցիկ իսլամիստ առաջնորդներից մեկը՝ սուլթան Սոկոտոն: Նրա խոսքերով այդպիսի որոշումը կնպաստեր վերջ տալու արյունահեղությունը երկրում:
«Բոկո Հարամ»-ի առաջնորդ Աբուբաքար Շեքաուն մերժել է ներման հավանականությունը՝ հայտարարելով, որ խմբավորումն իրեն ինչ-որ բանում մեղավոր չի համարում:
Ավելի վաղ «Բոկո Հարամ»-ի ներկայացուցիչները պնդում էին, որ իրենք քրիստոնյաների վրա են հարձակվում Նիգերիայի հյուսիսում սպանված մահմեդականների վրեժը լուծելու համար:
2009թ.-ից հետո «Բոկո Հարամ» արմատական խմբավորման գործողությունների հետևանքով Նիգերիայում զոհվել է ավելի քան 2 հազար մարդ, հաղորդում է BBC-ն:

Нигерия: Исламистская группировка "Боко Харам" отказалась от амнистии 04/11/2013 14:58 | Международные новости
“Представители нигерийской радикальной группировки "Боко Харам", известные нападениями на христиан, отказались от правительственной амнистии”, - сообщает BBC.
Агентство также передает, что на прошлой неделе президент Нигерии Гудлак Джонатан сообщил о создании комиссии, которая должна была рассмотреть вопрос о возможности предложить амнистию боевикам из "Боко Харам", ответственным за многочисленные нападения на мирных жителей.
Объявить амнистию ранее призвал один из влиятельных исламских лидеров Нигерии - султан Сокото. По его словам, такое решение могло бы способствовать окончанию кровопролития в стране.
Лидер "Боко Харам" Абубакар Шекау отверг возможность амнистии, заявив, что группировка не считает себя виновной в чем-либо.
Ранее представители "Боко Харам" утверждали, что нападают на христиан в отместку за убийства мусульман в северной Нигерии.