Թալիբների առաջնորդն արգելել է առևանգել մարդկանց 04/03/2013   15:33  |  Միջազգային լրահոս
Աֆղանական «Թալիբան» շարժման առաջնորդ մոլլա Օմարը արգելել է իր ենթականերին փրկագին ստանալու նպատակով առևանգել մարդկանց: Այդ մասին հղում անելով պակիստանյան «Նեշն» թերթի այսօրվա թողարկմանը հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
«Թալիբան» շարժման բոլոր այն անդամներն ովքեր «ներգրավված են այդ հանցավոր գործողություններում, խայտառակում են մեր շարժումը»,- մեջբերում է թերթը թալիբների դաշտային հրամանատարներին հասցեագրված մոլլա Օմարի ձայնագրված խոսքից: Հենց այդ ուղերձում էլ նա արգելել է փրկագին ստանալու նպատակով մարդ առևանգել նաև պակիստանյան թալիբներին, որոնք նույնպես իրենց առաջնորդ են ընդունում մոլլա Օմարին:
Ուղերձում թալիբների առաջնորդն ընդգծել է, որ շարժման գլխավոր նպատակը եղել և մնում է պայքարը Աֆղանստանի տարածքում չարիք բերող օտարերկրյա բանակների դեմ: «Ինձ հայտնի է, որ շարժման որոշ դաշտային հրամանատարներ մասնակցում են մարդկանց առևանգումներին: Այդպիսի ուխտադրուժներին պետք է բացահայտել և ոչնչացնել»,- հայտարարել է մոլլա Օմարը:
Հատկանշական է, գրում է «Նեշն» թերթը, որ իր այս ուղերձում մոլլա Օմարն առաջին անգամ խոստովանել է այն փաստը, որ «Թալիբան» շարժման անդամները մասնակցում են մարդկանց առևանգումներին և պատվերով սպանություններին:

Лидер афганского движения "Талибан" запретил похищать людей ради выкупа 04/03/2013   15:40  |  Международные новости
Лидер афганского движения "Талибан" мулла Омар запретил своим подчиненным похищать людей с целью получения выкупа. Об этом сообщает ИТАР-ТАСС со ссылкой на пакистанскую газету "Нейшн".
"Все те /члены движения "Талибан"/, которые вовлечены в эти преступные действия, позорят наше движение", - цитирует издание распространенное среди полевых командиров талибов аудиообращение муллы Омара. В этом же заявлении он запретил похищать людей с целью получения выкупа и движению пакистанских талибов "Техрик-и-талибан Пакистан", считающих его своим лидером.
В послании мулла Омар подчеркнул, что главной целью движения "Талибан" "была и есть борьба с несущими зло иностранными войсками на территории Афганистана". "Мне известно, - добавил он, - что некоторые полевые командиры движения участвуют в похищениях людей. Таких отступников надо разоблачать и уничтожать".
“Примечательно,- пишет газета "Нейшн", - что в данном обращении мулла Омар впервые признал факт участия членов движения "Талибан" в похищениях людей и организации заказных убийств”.