ՀՀԿ-ն ու ՀԱԿ-ը նախագծեր են փոխանակել 03/26/2013   19:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցությունը մարտի 25-ին «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցությանը  փոխանցել է ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստ անցկացնելու և նիստում Հայաստանում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հայտարարություն ընդունելու իր առաջարկը: Փոխանցվել է նաև ՀՀԿ նախագիծը:
Ըստ ՀԱԿ մամուլի ծառայության տարածածա հաղորդագրության, այսօր «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարին է փոխանցել հնարավոր արտահերթ նիստում ընդունվելիք հայտարարության` «ՀԱԿ» խմբակցության նախագիծը և տեղեկացրել, որ միայն նման նախագծի շուրջ կարող է կայանալ համաձայնություն:
Ստորև ներկայացնում ենք «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքացիական համերաշխության մթնոլորտը, հանրային և քաղաքական վստահության մթնոլորտն ամրապնդելու, առկա խնդիրները համատեղ ուժերով լուծելու անհրաժեշտության մասին» հայտարարության նախագիծը.
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովը
- մտահոգություն հայտնելով երկրում առկա լարված ներքաղաքական իրավիճակի, վտանգավոր հասարակական զարգացումների և ավերիչ ժողովրդագրական գործընթացների կապակցությամբ,
- գիտակցելով, որ երկրի զարգացման և այսօր առկա հրատապ խնդիրների լուծմանը կարելի է հասնել քաղաքացիական համերաշխության ապահովման հիման վրա,
հայտարարում է.
Հայաստանում թիվ մեկ քաղաքական խնդիրը ոչ օրինակարգ իշխանության գոյությունը և սահմանադրական կարգի խաթարվածությունն է, ինչի վերականգնման համար անհրաժեշտ է.
1. Ընտրական օրենսգրքում կատարել բոլոր այն փոփոխությունները, որոնք վերջին տարիներին առաջարկել է ընդդիմությունը՝ առավելագույնս բացառելու համար ընտրախախտումները։
2. Անցկացնել լսումներ և քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների քննարկումներ՝ արտահերթ նախագահական ապա արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու միջոցով Հայաստանում խաթարված սահմանադրական կարգի վերականգնման օրակարգով։
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը դիմում է բոլոր քաղաքական ուժերն, քաղաքացական կառույցներին և ողջ հասարակությանը՝ նպաստելու համար այն անհրաժեշտ մթնոլորտի ձեւավորմանը, որում հնարավոր կլինի իրականացնել կենսական դարձած այս խնդրի լուծումը»։

Фракции РПА и АНК обменялись проектами. РПА предлагает АНК провести внеочередное заседание парламента 03/26/2013 20:07 | Лента новостей
25 марта фракция РПА передала фракции “Армянский национальный конгресс” предложение о проведении внеочередного заседания парламента Армении , на котором будет принято заявление о сложившейся в стране ситуации.
Как сообщает пресс-служба АНК, сегодня руководитель парламентской фракции АНК Левон Зурабян передал главе фракции РПА проект заявления АНК, который будет принят на возможном внеочередном заседании. Он также сообщил, что только вокруг этого проекта может быть достигнуто согласие.
Ниже представляем Вашему вниманию инициированный АНК проект заявления “О необходимости укрепления атмосферы взаимного доверия и решения проблем совместными усилиями”:
"Национальное Собрание Армении"
-выражая обеспокоенность в связи с напряженной внутриполитической ситуацией, опасными для общества развитиями и разрушительными демографическими процессами,
-осознавая, что развитие страны и решение актуальных проблем возможно при достижении гражданской солидарности, заявляю о необходимости:
1. Внесения в Избирательный кодекс всех тех поправок, которые в последние годы предлагала оппозиция для максимального исключения нарушений избирательного права на выборах
2.Проведения слушаний и обсуждений с представителями политических сил по повестке, в которую будет включен вопрос о восстановлении подорванного конституционного порядка в Армении путем проведения внеочередных президентских, а затем и парламентских выборов.
Национальное Собрание Армении обращается ко всем политическим силам, гражданским структурам и обществу с призывом поспособствовать формированию необходимой атмосферы, в условиях которой будут созданы предпосылки для решения этой жизненно важной проблемы”.