Բնակարանների խարդախության գործով դատախազն առարկեց արագացված դատաքննության դեմ 03/21/2013   17:30  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Արշակ Վարդանյանի նախագահությամբ, բնակարաններ վաճառելու պատրվակով բազմաթիվ քաղաքացիներից առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակության գործով այսօրվա նիստում շարունակվեց ամբաստանյալ Գագիկ Պապոյանի մասով դատաքննությունը:
Մեղադրող, գործով դատավարական հսկողություն իրականացնող ՀՀ գլխավոր դատախազության ավագ դատախազ Հարություն Հարությունյանը, ինչպես նաև նիստին ներկա բոլոր տուժողները առարկեցին գործը արագացված դատաքննության կարգով քննելու պաշտպանական կողմի միջնորդության դեմ։
Սովորական ընթացակարգով անցկացվող դատական նիստում հարցաքննվեցին 8 տուժողներ: Մեղադրողի միջնորդությամբ յուրաքանչյուր դատական նիստին նախատեսվում է դատակոչել 20 տուժողի, նիստերն անց են կացվելու շաբաթական երկու անգամ:
Անհատ ձեռնարկատեր, «Գապբնակշին», «Նարեկ-Դավիթ», «Նարեկգրադ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների տնօրեն Գագիկ Պապոյանը մեղադրվում է այն բանի համար, որ խաբեությամբ ու վստահությունը չարաշահելու եղանակով, բնակարաններ վաճառելու պատրվակով, միասնական դիտավորությամբ հափշտակել է բազմաթիվ քաղաքացիների առանձնապես խոշոր չափերի` 10.202.947.840 դրամ արժողությամբ գույքը:
Իսկ «Գապբնակշին» ՍՊ ընկերության փոխտնօրեն Սիմոն Աղազարյանն, ըստ մեղադրանքի, նույն ընկերության տնօրեն Գագիկ Պապոյանի հետ նախնական համաձայնությամբ, ՀՀ Կառավարության 2004թ. հունիսի 17-ի թիվ 909-Ն որոշմամբ իրացման գոտի ճանաչված՝ Երևան քաղաքի Արամի փողոցի 72-80 հասցեում հիշյալ ընկերությանը հատկացված 3850 քմ մակերեսով հողատարածքում կառուցվող բազմաբնակարան շենքում բնակարաններ վաճառելու պատրվակով, 2005–2011թթ. ընթացքում բազմաթիվ քաղաքացիների վստահությունը չարաշահելով, նրանց հետ կնքած՝ բնակարանների առուվաճառքի նախնական պայմանագրերի հիման վրա միասնական դիտավորությամբ Գագիկ Պապոյանի հետ գանձել ու հափշտակել են 1.253.891.550 ՀՀ դրամ:
Հիշեցնենք, որ նախօրեի դատական նիստում ամբաստանյալ Սիմոն Աղազարյանի մասով գործի վարույթն առանձնացվել ու կասեցվել էր՝ մինչև ամբաստանյալի առողջանալը: Ըստ Միջգերատեսչական բժշկական հանձնաժողովի եզրակացության, Ս.Աղազարյանի հիվանդություններից երեքը՝ սրտի իշեմիկ հիվանդությունը, ծանր ընթացքով երկրորդ տիպի շաքարային դիաբետը և երրորդ դասի արյան շրջանառության ֆունկցիոնալ անբավարարությունը, դասվում են կառավարության որոշմամբ սահմանված պատժի կրելուն խոչընդոտող ծանր հիվանդությունների ցանկին, ուստի նա «ռիսկային, նյարդա-հուզական սթրեսի» պայմաններում չի կարող մասնակցել դատաքննությանը:
14:23 20/03/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍիմոն Աղազարյանի մասով գործի վարույթը կասեցվեց
13:38 27/02/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԴատաբժշկական փորձաքննությունն ընթացքի մեջ է
15:15 13/02/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍիմոն Աղազարյանը ներկայացվեց, սակայն չկարողացավ մասնակցել դատական նիստին
14:19 06/02/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՀնարավոր է՝ Սիմոն Աղազարյանի նկատմամբ նշանակվի դատաբժշկական փորձաքննություն
16:53 30/01/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԲնակարանների կրկնավաճառքից տուժած քաղաքացիների գործով նիստը կրկին հետաձգվեց
14:09 23/01/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԲնակարանների խարդախության գործով նիստը նորից հետաձգվեց. ամբաստանյալը հիվանդանոցում է
14:50 16/01/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԱմբաստանյալ Աղազարյանը նորից չներկայացվեց դատարան
14:12 08/01/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԴատարանում քննվում է քաղաքացիների գույքի հափշտակության հերթական գործը
10:29 08/12/2012  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱռանձնապես խոշոր չափերի խարդախության հերթական գործն ուղարկվել է դատարան

Гособвинитель по делу о “квартирных хищениях” протестовал против ускоренного судебного разбирательства 03/21/2013   20:23  |  Актуальная тема
В суде административных районов Кентрон и Норк-Мараш г. Еревана по делу о хищении имущества многочисленных граждан в особо крупном размере, совершенное под видом продажи квартир, сегодня продолжились судебные слушания по части обвинения, выдвинутого против подсудимого Гагика Папояна.
Обвинитель – старший прокурор Генпрокуратуры РА Арутюн Арутюнян, осуществляющий процессуальный контроль по делу, а также все присутствующие на заседании потерпевшие протестовали против ходатайства стороны защиты о рассмотрении дела в порядке ускоренного судопроизводства.
В ходе сегодняшних судебных слушаний были допрошены 8 потерпевших. По ходатайству гособвинителя предполагается вызвать на каждое судебное заседание 20 потерпевших. Заседания будут проходить дважды в неделю.
Согласно обвинению, подсудимый Гагик Папоян, являясь частным предпринимателем, а также директором ООО “Гапбнакшин”, “Нарек-Давид”, “Нарекград”, обманным путем и злоупотребив доверием людей, под видом продажи квартир, совершил умышленное хищение чужого имущества в особо крупных размерах на сумму примерно 10.202.947.840 драмов. А подсудимый Симон Агазарян обвиняется в том, что, являясь заместителем директора ООО “Гапбнакшин”, вступив в предварительный сговор с директором той же компании Гагиком Папояном, под видом продажи квартир, возводимых на выделенной вышеупомянутой компании территории площадью 3850кв.м, расположенной по адресу ул. Арами 72-80 и признанной, согласно решению Правительства РА N909-Н от 17 июня 2004г зоной реализации, злоупотребляя доверием многочисленных покупателей, на основании заключенного предварительного договора о купле-продаже вместе с Гагиком Папояном взыскал и совершил по обоюдному умыслу хищение суммы в размере 1.253.891.550 драмов.
Напомним, что производство дела по части обвинения, предъявленного Симону Агазаряну, было выделено в отдельное дело, производство по которому приостановлено до выздоровления подсудимого. Согласно заключению межведомственной врачебной комиссии, 3 из заболеваний, которыми страдает С. Агазарян: ишемическая болезнь сердца, сахарный диабет второго типа, характеризующийся тяжелым течением, и недостаточность кровообращения третьего функционального класса, относятся к тяжелым заболеваниям, препятствующим отбыванию наказания, посему подсудимый не может в условиях нервно-эмоционального стресса, заключающего в себе определенный риск для жизни, участвовать в судебных слушаниях.
15:11 20/03/2013  |  Актуальная темаПроизводство дела по части С. Агазаряна, обвиняемого в “квартирных хищениях”, приостановлено ввиду состояния здоровья подсудимого
14:23 27/02/2013  |  Лента новостейСудмедэкспертиза пока еще выясняет истинные причины неявки в суд захворавшего С. Агазаряна, обвиняемого по делу о “квартирных хищениях”
17:22 13/02/2013  |  Актуальная темаОбвиняемый в квартирных хищениях Симон Агазарян был в суде, но не смог участвовать в заседании
14:35 23/01/2013  |  Актуальная темаСуд над С. Агазаряном снова отложили
15:28 16/01/2013  |  Лента новостейПодсудимый Агазарян вновь не явился в суд
14:43 08/01/2013  |  Актуальная темаВладельцы строительной компании, обманувшие покупателей, стали фигурантами уголовного дела
11:59 08/12/2012  |  Актуальная темаМошенничество в особо крупных размерах. Очередное дело направлено в суд