Հարթաշեն գյուղում նորածնի սպանության գործը նոր մեղադրյալ ունի 03/16/2013   14:19  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Լեռնիկ Աթանյանի վարույթ է ընդունվել սեփական նորածնին սպանելու մեղադրանքով Աննա Մկրտչյանի դեմ գործը: 21-ամյա կնոջը ներկայացված մեղադրանքի համաձայն՝ նա 2011 թ. հոկտեմբերի 8-ին, ժամը 04-ի սահմաններում Սյունիքի մարզի Հարթաշեն գյուղում գտնվող իրենց առանձնատան բակում` խոտի հակերի վրա, միայնակ ծննդաբերելուց անմիջապես հետո իր նորածին երեխային ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ ձեռքի ափով փակել է երեխայի շնչառական անցքերը` շնչահեղձ անելու եղանակով սպանել նրան:
Ա.Մկրտչյանի դեմ մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 106-րդ հոդվածով՝ Մոր կողմից նորածին երեխայի սպանությունը, այն նախատեսում է ազատազրկում՝ առավելագույնը 5 տարի ժամկետով: Նրա նկատմամբ ընտրվել է չհեռանալու ստորագրություն խափանման միջոցը:
Նշենք, որ գործն ունեցել է «քույր» գործեր, որոնցից մեկով մեղադրական դատավճիռ է կայացվել, իսկ մյուսը կարճվել է մինչդատական վարույթում: Այսպես, Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի` 27.02.2013թ. դատավճռով Հարթաշեն գյուղական համայնքի ղեկավար Ազատ Ղուկասյանը մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 138-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով՝ անչափահասի բռնաբարություն և 142-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ անառակաբարո գործողություններ, ու դատապարտվել ազատազրկման 8 տարի ժամկետով: Իսկ Ա.Մկրտչյանի կողմից «քննությանը օժանդակելու» արդյունքում բուժքույր Ալիսա Ենոքյանի դեմ քրեական գործ էր հարուցվել, նրա դեմ մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի առաջին մասով՝ սպանություն, ինչի հետևանքով կինը 57 oր նախնական կալանքի տակ էր գտնվել: Ըստ նրան առաջադրված մեղադրանքի՝ 2011թ. հոկտեմբերի 8-ին ժամը 04-ի սահմաններում Սյունիքի մարզի Հարթաշեն գյուղի գյուղապետ Ազատ Ղուկասյանի կազմակերպմամբ Աննա Մկրտչյանի ծննդաբերությունն ընդունելու և նորածնին դիտավորությամբ, ապօրինաբար կյանքից զրկելու նպատակով գնացել է նույն գյուղում գտնվող Ա.Մկրտչյանի տան բակ: Այնտեղ նրա ծննդաբերությունից անմիջապես հետո՝ կատարելով Ազատ Ղուկասյանի ցուցումները, նորածնին տարել է Աննա Մկրտչյանի տնամերձ այգի, որտեղ էլ նորածնին ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ վերջինիս շնչուղիները խոտազանգվածով փակելով, խեղդամահ անելու եղանակով սպանել է:

Жительница с. Арташен Сюникской области обвиняется в удушении своего новорожденного ребенка 03/16/2013   14:46  |  Актуальная тема
Суд общей юрисдикции Сюникской области под председательством Лерника Атаняна принял к производству дело, возбужденное в отношении Анны Мкртчян, обвиняемой в убийстве своего новорожденного ребенка. Согласно предъявленному 21-летней женщине обвинению, девушка 8 октября 2011г. в районе 04.00 во дворе своего дома, расположенного в селе Арташен Сюникской области, где она в одиночку произвела на свет своего ребенка, с целью предумышленного убийства своего новорожденного ребенка закрыла ладонью ребенку дыхательные пути и убила его путем удушения.
А. Мкртчян предъявлено обвинение по ст. 106 УК РА(“убийство матерью новорожденного ребенка”). Статья предусматривает наказание в виде лишения свободы сроком до5 лет. В отношении нее избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Отметим, что дело имело еще “дочерние” дела. По одному из них был вынесен обвинительный приговор, а другое было прекращено в ходе досудебного производства. Таким образом, по вердикту суда общей юрисдикции Сюникской области от 27.02.2013г. глава сельской общины Азат Гукасян был признан виновным по п. 3 ч. 2ст. 138 УК РА - изнасилование несовершеннолетней и по ч. 1 ст. 142 совершение действий насильственного характера и приговорен к 8 года лишения свободы. А в результате оказанного А. Мкртчян содействия следствию, в отношении медсестры Алисы Енокян было возбуждено уголовное дело. Ей было инкриминировано обвинение по признакам преступления, предусмотренного ч. 1 ст. 104 УК РА(“убийство”), вследствие чего женщина находилась в предварительном заключении в течение 57 дней. Согласно предъявленному ей обвинению, она 8 октября в районе 04.00 по инициативе главы Арташена Азата Гукасяна пошла к А. Мкртчян с целью убийства новорожденного ребенка принимать у последней роды. Сразу же после родов, выполнив указания А. Гукасяна, она отвела новорожденного в сад, где с целью убийства ребенка, закрыв клоком травы дыхательные пути, задушила его.
Защитники обвиняемой Инесса Петросян и Амалия Авагян сделали частные запросы в г. Горис, поскольку А. Енокян настаивала на том, что она невиновна, что в момент инцидента находилась на дежурстве на работе в медцентре “Горис”, где она работает в качестве медсестры, посему она не могла совершить подобный чудовищный поступок. Лица, которые были опрошены, по ходатайству стороны защиты были также допрошены органом предварительного следствия в качестве свидетелей. Они констатировали, что Алиса Енокян не покидала больницу в тот момент. Проведенная по решению органа предварительного следствия судебно-почерковедческая экспертиза показала, что в тот день медсестра действительно оставила записи в больничном листе и что их срок давности соответствует году предыдущего периода.