Մարտի 1-2-ի դեպքերի վերաբերյալ հանձնաժողով ստեղծելու մասին նախագիծը՝ ԱԺ օրակարգում 03/15/2013   13:34  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Քիչ առաջ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը միաձայն որոշմամբ դրական եզրակացություն տվեց 2008թ. մարտի 1-2-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած դեպքերի կապակցությամբ ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու վերաբերյալ որոշման նախագիծը նստաշրջանի և առաջիկա քառօրյա նիստերի օրակարգերում ընդգրկելու վերաբերյալ:
«Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության անդամների հեղինակած որոշման նախագծով ստեղծվելիք հանձնաժողովն ուսումնասիրելու է մարտի 1-2-ին Երևան քաղաքում տասը անձանց սպանությունների, քաղաքացիական անձանց, ոստիկանության աշխատակիցներին ու զինծառայողներին հրազենային ու այլ մարմնական վնասվածքներ պատճառելու դեպքերով ՀՀ ոստիկանության, Հատուկ քննչական ծառայության և ՀՀ գլխավոր դատախազության ձեռնարկած միջոցառումների ու գործողությունների հիմնավորվածության և օրինականության հարցը:
Հիմնական զեկուցող՝ ՀԱԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Ջհանգիրյանը ներկայացնելով որոշման նախագիծը նշեց, որ այն վերանայվել է և նախկինում արված գրեթե բոլոր առաջարկություններն ու դիտողությունները ընդունվել են: Այդ թվում վերանայվել է քաղաքական մեծամասնության կողմից նշված ամենասկզբունքային՝ հանձնաժողովի կազմավորման կարգը: Եթե նախկինում առաջարկվում էր հանձնաժողովում ընդգրկել յուրաքանչյուր խմբակցությունից մեկական պատգամավոր, ինչը հնարավոր էր դարձնում քաղաքական մեծամասնությանը հայտնվել փոքրամասնության կարգավիճակում, ապա այժմ առաջարկվում է կիրառել Էթիկայի հանձնաժողովի ձևավորման կարգը: Ըստ այդմ հանձնաժողովը կազմված կլինի յոթը անդամներից, որոնցից երկուսը կնշանակվեն ՀՀԿ-ի կողմից, իսկ մյուս խմբակցությունները կունենան մեկական անդամ նշանակելու իրավունք: Չի բացառվում նաև, որ առաջարկվի հիշյալ հանձնաժողովի նիստերն անցկացնել դռնփակ, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ հանձնաժողովը կորոշի, որ դրանք լինեն դռնբաց:
Ինչպես նշեց ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը, բոլոր քաղաքական ուժերի հիմնական խնդիրը պետք է լինի այս հանձնաժողովին քաղաքական շահարկումներից և հայտարարություններից զերծ պահելը, որպեսզի այն զբաղվի միայն իրավական խնդիրներով: Այս կարծիքին համամիտ էին բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչները, ովքեր կարևորեցին հիշյալ ողբերգական դեպքերի հետ կապված ճշմարտության բացահայտումը, ինչին և սպասում է հասարակությունը:
Դ. Հարությունյանը, չցանկանալով կանխատեսումներ անել, թե ինչպիսին կարող է լինել հանձնաժողովի գործունեության արդյունքը, նշեց, որ վստահաբար կարելի է ասել, որ «այդ աշխատանքը լինելու է դժվարություններով լի»: «Մենք պետք է գիտակցենք, որ բոլոր քաղաքական ուժերը կարծես թե հանգում են այն եզրակացության, որ բավարար հասուն ենք՝ այս աշխատանքը պատշաճ իրականացնելու համար»,- ընդգծեց Դ. Հարությունյանը:
Հիշեցնենք, որ այս հարցը քննարկվել էր հանձնաժողովի դեռևս 2012թ.-ի նոյեմբերի 28-ի և դեկտեմբերի 3-ի նիստերում: Արդյունքում որոշվել էր նստաշրջանի օրակարգի նախագծում այն ընդգրկելու ժամկետը հետաձգել մինչև մեկ տարով:
Նախագծին հավանություն տալու համար կոալիցիան առաջարկել էր մի շարք պայմաններ: Մասնավորապես, որ ժամանակավոր հանձնաժողովի կազմը պետք է ձևավորվի հավասարության սկզբունքով այնպես, որ հանձնաժողովի կազմում ՀՀ Ազգային ժողովի մեծամասնությունը ներկայացնող անդամները կազմեն հանձնաժողովի անդամների կեսը: Երկրորդ` նախագծի հիմնավորումը պետք է լինի չեզոք և չպետք է պարունակի քաղաքական ու իրավական գնահատականներ: Երրորդ` նախագծի 1-ին կետում պետք է շեշտվի, որ ժամանակավոր հանձնաժողովն իր գործունեության արդյունքում տալու է իր գնահատականը ձեռնարկված միջոցառումների օրինականության և հիմնավորվածության վերաբերյալ: Չորրորդ` հեղինակները որոշման նախագծի քննարկումը հետաձգում են մինչև 1 տարի ժամկետով և վերոհիշյալ առաջարկություններով հանդերձ հարցը ներկայացնում են քննարկման ՀՀ նախագահի ընտրություններից հետո:

Проект решения о создании временной комиссии по событиям 1 марта уже в повестке дня сессии НС Армении 03/15/2013   16:49  |  Актуальная тема
Сегодня Постоянная комиссия по государственного –правовым вопросам Национального собрания Армении по единогласному решению дала положительное заключение о включении в повестку сессии НС и четырехдневных заседаний решения проекта о создании временной комиссии, занимающейся изучением событий 1 марта 2008 года.
Комиссия, создаваемая по проекту решения, инициатором которого являются члены “Армянского национального конгресса”, будет изучать вопрос обоснованности и законности предпринятых Полицией РА, Специальной следственной службой и Генпрокуратурой Армении действий и мероприятий по расследованию убийства 10 человек, а также причинения гражданским лицам, полицейским и военнослужащим огнестрельных ранений и других телесных повреждений в ходе событий 1-2 марта 2008г.
Основной докладчик, член фракции АНК Гагик Джангирян, представляя проект решения, отметил, что он был пересмотрен и почти все ранее озвученные предложения и наблюдения были приняты, в том числе и самый принципиальный: отмеченный политическим большинством вопрос о порядке формирования комиссии. Если ранее предлагалось включить в комиссию по одному члену от каждой фракции, вследствие чего политическое большинство оказывалось в меньшинстве, то теперь планируется прибегнуть к применению порядка формирования Комиссии по вопросам этики. Исходя из этого, комиссия будет состоять из 7 членов, двое из которых будут назначены от РПА, а остальные фракции будут обладать правом назначения по одному члену. Г. Джангирян не исключает, то будет рассмотрено предложение о проведении заседаний комиссии за закрытыми дверями, за исключением тех случаев, когда комиссия решит, чтобы они должны проходить в формате открытого заседания.
Как отметил председатель Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Давид Арутюнян, все политические силы должны воздержаться от политических спекуляций и заявлений, дабы комиссия рассматривала лишь правовую сторону данного вопроса. Мнение Д. Арутюняна разделили представители всех фракций, которые считают важным пролить свет на трагические события 1 марта и установить истинные обстоятельства произошедшего.
Д. Арутюнян, не пожелав делать прогнозы, как то: –каким будет результат деятельности комиссии. Он лишь отметил, что можно с уверенностью утверждать, что “работа эта будет изобиловать трудностями. Мы должны сознавать, что все политические силы, казалось бы, склоняются к той мысли, что у нас хватит опыта справиться с выполнением этой задачи”, - подчеркнул Д. Арутюнян.
Напомним, что этот вопрос обсуждался еще на заседаниях от 28 ноября 2012г. и 3 декабря. В итоге было принято решение отложить его включение в проект повестки дня сессии на год.
Коалиция предложила целый ряд предусловий, чтобы одобрить проект. В частности то, что состав временной комиссии должен быть сформирован по принципу паритета таким образом, чтобы в составе комиссии члены, представляющие в НС большинство, составляли половину членов комиссии. Во –вторых, обоснование проекта должно быть нейтральным и не содержать политических и правовых оценок. В-третьих, в первом пункте проекта следует подчеркнуть, что временная комиссия в результате своей деятельности даст свою оценку законности и обоснованности предпринятых мероприятий. В-четвертых, авторы должны отложить обсуждение проекта решения на один год и представить вопрос с вышеупомянутыми предложениями на рассмотрение после президентских выборов.