Մեղադրվում է մաքսանենգության մեջ 03/11/2013   16:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կառավարության առընթեր ՊԵԿ քննչական վարչությունում ավարտվել է ՍՊ ընկերության տնօրենի կողմից մաքսանենգություն կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: ՀՀ գլխավոր դատախազությունից «Pastinfo.am»-ին հայտնեցին, որ քրեական գործով դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը:
Նախաքննությամբ մասնավորապես պարզվել է, որ «Յունիփուլ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Վ.Հովհաննիսյանը լեհական «Կերակոլ սուպերիոր բիլդինգ տեխնոլոջի» ընկերությունից Հայաստանի Հանրապետություն է ներմուծել սալիկապատման սոսինձներ, միջսալիկային ճեղքերի լցոնանյութեր և լատեքսային հիմքով սոսնձանյութեր` 13 766,90 եվրո մաքսային ընդհանուր արժեքով:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն` ընկերության տնօրենը մաքսանենգությամբ, այն է` լեհական նշված ընկերության կողմից ապրանքի նույն խմբաքանակի համար 01.04.2011թ. տրված հաշիվ-ապրանքագիրը խաբեությամբ օգտագործելու միջոցով, 2011թ. մայիսի 19-ին ապրանքի նույն խմբաքանակը հայտարարագրել է 5 655,35 եվրո կամ 7.359.234 ՀՀ դրամ մաքսային արժեքով, այդ թվում նաև` հայտարարագրված տրանսպորտային ծախսը մինչև ՀՀ սահման, որը կազմել է 898.696 ՀՀ դրամ:
Արդյունքում` հայտարարագրված ապրանքների մաքսային արժեքը կազմել է 3 921 825 ՀՀ դրամ` իրականում 8 257 930 ՀՀ դրամի փոխարեն: Պակաս հայտարարագրված մաքսային արժեքը կազմել է 4 336 105 ՀՀ դրամ, որից լրացուցիչ գանձման է ենթակա 1 342 024 ՀՀ դրամի չափով մաքսային վճարներ` ԱԱՀ եւ տույժ:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման Վ. Հովհաննիսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 215-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:

Директор ООО “Юнипол” “влип” на контрабанде плиточного клея 03/11/2013   17:58  |  Лента новостей
В следственном управлении КГД при Правительстве Армении завершилось предварительное расследование уголовного дела, возбужденного по факту контрабанды, совершенной директором одной из компаний. В генпрокуратуре РА «Pastinfo.am» сообщили, что прокурор, осуществляющий процессуальное руководство по уголовному делу, подтвердил обвинительное заключение.
В ходе предварительного расследования, в частности, выяснилось, что директор ООО “Юнипол” В. Ованнисян импортировал в Армению плиточный клей, материалы для затирки межкафельных швов и клей на основе латекса польской компании “Керакол супериор билдинг технолоджи” общей таможенной стоимостью 13 766.90 евро.
Согласно фактическим данным, полученным в ходе досудебного производства, директор компании контрабандным путем, а именно: посредством накладных, выписанных польской компанией 01.04.2011г. для той же партии товара, 19 мая 2011г. ту же партию товара задекларировал по таможенной стоимости 5 655,35евро или 7.359.234 драмов, в том числе и стоимость перевозки до границы Армении, которая составила 898.696 драмов.
В итоге таможенная стоимость задекларированных товаров составила 3 921 825 драмов вместо 8 257 930 драмов. Незадекларированная таможенная стоимость составила 4 336 105 драмов, из которых дополнительному взиманию подлежат таможенные выплаты на сумму в размере 1 342 024 драмов: НДС и пошлина.
На основании добытых доказательств В. Ованнисяну предъявлено обвинение по ч. 1ст. 215 Уголовного кодекса РА.
Уголовное дело вместе с обвинительным заключением направлено в суд общей юрисдикции первой инстанции административного района Малатия-Себастия.