Քոչարյաններն ընդդեմ ԶԼՄ-ների գործով կներկայացվեն լրացուցիչ ապացույցներ 03/07/2013   14:54  |  Քաղաքացիական իրավունք
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանում՝ դատավոր Ալեքսեյ Սուքոյանի նախագահությամբ, այսօր տեղի ունեցավ ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ու նրա որդի Սեդրակ Քոչարյանն ընդդեմ երկու լրատվամիջոցի գործով առաջին նախնական դատական նիստը:
Ռոբերտ և Սեդրակ Քոչարյանները պահանջում են «Ժամանակ» թերթի հիմնադիր «Սկիզբ» մեդիա կենտրոնից և Առաջին լրատվական ինտերնետային կայքէջի հիմնադիր նույնանուն ընկերությունից հերքել հայցվորների պատիվն ու արժանապատվությունն արատավորող տեղեկությունները և հատուցել հրապարակումների հետևանքով հայցվորներին պատճառված վնասը:
Վեճի առարկան հիշյալ երկու լրատվամիջոցում 2012թ. նոյեմբերի 27-ին ու 29-ին հրապարակված երկու հոդվածներն են՝ «Ի՞նչ կապ ունեն Քոչարյանն ու Ծառուկյանը «Նաիրիտ»-ի հետ» և «Քոչարյանների րոպեավճարը»: Ըստ հայցվորների ներկայացուցիչ, փաստաբան Արփինե Մելիքբեկյանի՝ հոդվածներում տեղ են գտել իր վստահորդների պատիվն ու արժանապատվությունը արատավորող զրպարտչական տեղեկություններ: Ուստի հայցվոր կողմը պահանջում է հատուցել իր իրավունքների պաշտպանության ու վնասի հատուցման համար ընդհանուր առմամբ 5 մլն. ՀՀ դրամ՝ համապարտության կարգով:
Հայցվորների ներկայացուցիչը հայտնեց նաև, որ անցյալ տարվա դեկտեմբերի 4-ին ինքը նամակ է հղել «Սկիզբ» մեդիա կենտրոնին՝ իր վստահորդների պատիվն ու արժանապատվությունը արատավորող տեղեկությունները հերքելու խնդրանքով, սակայն ոչ հերքում, ոչ էլ որևէ արձագանք չի հետևել:
Պատասխանողներից մեկի՝ «Սկիզբ» մեդիա կենտրոնի ներկայացուցիչ, փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանն իր հերթին նկատեց, որ հիշյալ նամակին կցված չի եղել համապատասխան լիազորագիր, այդ պատճառով էլ լրատվամիջոցը չի արձագանքել:
Ըստ պատասխանողի ներկայացուցչի՝ հայցադիմումը ոչ ճիշտ ու ոչ հստակ է կազմված: Նա տարակուսանք հայտնեց, որ հայցվորները պահանջում են երկու լրատվամիջոցներից հատուցում՝ համապարտության կարգով՝ ոչ մի պատասխանող ուրիշի փոխարեն պատասխանատվություն չի կրում: Ներկայացուցիչը պարզաբանեց, որ լրատվամիջոցների միջև որևէ կապ ու փոխկապակցվածություն չկա՝ բացի նրանից, որ լրատվամիջոցների հիմնադիրները եղբայրներ են, իսկ ազգակցական կապը չի կարող հայցի բավարարման հիմք դառնալ:
Հայցվոր կողմի միջնորդությամբ նիստը հետաձգվեց՝ ապրիլի 3-ի նախնական դատական նիստում հայցվոր կողմը կներկայացնի երկու ընկերությունների փոխկապակցվածության մասին, ինչպես նաև լրացուցիչ ապացույցներ:

Слушания дела “Кочаряны против СМИ“ отложены до 3 апреля. Сторона истца обещала представить дополнительные доказательства 03/07/2013 16:35 | Гражданское право
Сегодня в суде общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Алексея Сукояна состоялось предварительное судебное заседание по делу "экс-президент Армении Роберт Кочарян и его сын Седрак Кочарян против двух СМИ".
Роберт и Седрак Кочаряны требуют от основателя газеты “Жаманак” Медиа-центра “Скизб” и компании –основателя информационного портала “Первый информационный” опровержения сведений, порочащих честь и достоинства истцов и возмещения за причиненный истцам вследствие публикации статей ущерб.
Причиной судебной тяжбы стали статьи, опубликованные 27 и 29 ноября 2012г. под заголовком “Какое отношение имеют Кочарян и Царукян к Наириту” и “Поминутная плата Кочарянов” в вышеупомянутых СМИ. Согласно представителю истца, адвокату Арпине Меликбекян, в публикациях содержатся сведения клеветнического характера, порочащие честь и достоинство ее доверителей, посему сторона –истец требует взыскать ущерб за защиту его прав и причиненный вред на сумму в общей сложности в размере 5 млн. драмов в порядке солидарной ответственности.
Представитель истца заявила, что 4 декабря прошлого года она отправила письмо Медиа-центру “Скизб“” с просьбой об опровержении сведений, носящих клеветнических характер и порочащих честь и достоинство ее доверителей, однако не последовало ни опровержения, ни отзыва.
Представитель одного из ответчиков, адвокат Николай Багдасарян, в свою очередь, отметил, что к вышеупомянутому письму не прилагалось соответствующей доверенности, и по этой причине СМИ не отреагировало на письмо.
Согласно представителю ответчика, исковое заявление составлено неверно и неточно. Он выразил недоумение по поводу того, что истцы требуют возмещения ущерба от обоих средств массовой информации в порядке солидарной ответственности: ни один ответчик не несет за другого ответственности. Адвокат пояснил, что между двумя СМИ нет никакой связи и взаимосвязи кроме той, что их основатели - братья, а родственная связь не может служить основанием для удовлетворения иска.
По ходатайству представителя истца слушания дела были перенесены. На предварительном заседании, назначенном на 3 апреля, сторона-истец представит доказательства о связи двух компаний, а также дополнительные улики.