ԵԽ Գլխավոր քարտուղարը կոչ է արել Հունգարիային հետաձգել սահմանադրական փոփոխությունների քվեարկությունը 03/06/2013   22:51  |  Միջազգային լրահոս
Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Թյորբյորն Յագլանդը մարտի 6-ին հանդես է եկել հայտարարությամբ` Հունգարիայի կառավարությանը և խորհրդարանին կոչ անելով հետաձգել սահմանադրական փոփոխությունների առաջիկա երկուշաբթի օրը նախատեսված քվեարկությունը, որպեսզի Վենետիկի հանձնաժողովը կարողանա դրանք ուսումնասիրել:
«Իմ անհանգստությունը պայմանավորված է սահմանադրական փոփոխություններն իրավունքի գերակայության սկզբունքին համապատասխանելու ԵԽ-ի կանոնակարգում ամրագրված խնդրով: Հունգարական կառավարությունը կրկին ընդգրկում է անցողիկ դրույթներ, որոնք մերժվել էին Սահմանադրական դատարանի կողմից: Տպավորություն է ստեղծվում, թե կառավարությունը փորձում է օգտվել խորհրդարանում ձայների 2/3-ի մեծամասնությունից` ՍԴ-ի որոշումը շրջանցելու համար, ինչը կարող է վտանգել հակակշիռների և զսպումների ժողովրդավարական հիմնական սկզբունքը: Սա կարևոր և բարդ հարց է, որը պետք է հանգամանորեն ուսումնասիրվի փորձագետների կողմից: Այդ իսկ պատճառով Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքն անհրաժեշտ է»,- մասնավորապես հայտարարել նա` հավելելով, որ մտահոգված է նաև այն կապակցությամբ, որ այդ լայնածավալ փոփոխությունները հաջորդ երկուշաբթի արդեն կարող են ընդունվել:

Генеральный секретарь призывает правительство и парламент Венгрии отложить голосование по поправкам в Конституцию 03/06/2013   23:19  |  Международные новости
Как сообщает официальный сайт СЕ, в сделанном сегодня заявлении генеральный секретарь Совета Европы призвал правительство и парламент Венгрии отложить запланированное на понедельник голосование по поправкам в Конституцию с тем, чтобы они могли быть рассмотрены Венецианской комиссией.
“Мое беспокойство вызвано вопросом соответствия конституционных поправок принципу верховенства права, закрепленному в Уставе Совета Европы. Венгерское правительство вновь вводит Переходные положения, которые были отменены Конституционным Судом. Создается впечатление, что правительство стремится воспользоваться парламентским большинством в две трети голосов для того, чтобы обойти решение Конституционного Суда, что может поставить под угрозу основной демократический принцип сдержек и противовесов. Это важный и сложный вопрос, который должен быть тщательно изучен экспертами. В связи с этим, мнение Венецианской комиссии представляется необходимым”, -заявил Турбьёрн Ягланд.