ԱԱԾ աշխատակիցն՝ ամբաստանյալի աթոռին 02/28/2013   15:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատարանում՝ դատավոր Նելլի Բաղդասարյանի նախագահությամբ, վաղը կսկսվի ԱԱԾ աշխատակցի կողմից գործարարի՝ առանձնապես խոշոր չափերով գույքը հափշտակելու փորձ կատարելու գործով դատավարությունը:
Ըստ մեղադրանքի՝ ԱԱԾ աշխատակից Ցոլակ Մաթևոսյանը որոշել է հանդիպել Չինաստանից ՀՀ ջինսե տաբատների ներկրմամբ և վաճառքով զբաղվող, ազգությամբ եզդի Իշխան Ավդալյանին և թույլ տրված տնտեսական օրինախախտումներին ընթացք չտալու սպառնալիքով պահանջել գումարներ:
Այդ նպատակով Ցոլակ Մաթևոսյանը հնարավորին չափ տեղեկություններ է հավաքել Իշխան Ավդալյանի վերաբերյալ, պարզել, որ վերջինս վախենում է իրավապահ մարմինների աշխատակիցներից, չունի կապեր նրանց շրջանակներում, վարում է թանկարժեք մեքենա և ֆինանսապես ապահովված է:
2012թ. նոյեմբերի 22-ին Ցոլակ Մաթևոսյանն իրենց բաժնին ամրակցված ծառայողական մեքենայով հետևել է գործարարին, նստել Իշխան Ավդալյանի մեքենան ու ներկայանալով որպես ՀՀ ԱԱԾ աշխատակից, վերջինիս կողմից իրականացվող տնտեսական գործունեությանը չխոչընդոտելու, իբրև թե առաջացած հարկային պարտավորությունների չկատարումը և տնտեսական բնույթի այլ խախտումները չարձանագրելու ու կոծկելու դիմաց, ներկրված և պահեստում գտնվող ապրանքները բռնագրավելու սպառնալիքով նրանից պահանջել է 8 127 400 դրամին համարժեք 20 000 ամերիկյան դոլար կաշառք ու այդ պատրվակով վերջնական համաձայնության է եկել ստանալու 10 000 ԱՄՆ դոլար գումար: Սակայն Իշխան Ավդալյանը գումարը չի տվել և հաղորդմամբ դիմել է ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ:
Իսկ Արսեն Բալասանյանը մեղադրվում է իր ընկերոջը՝ ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ աշխատակից հանդիսացող Ցոլակ Մաթևոսյանին խաբեությամբ գումար աշխատելուն օժանդակելու համար: Նա 2012թ. նոյեմբերի սկզբին, վերջինիս տեղեկատվություն է տրամադրել գործարարի վերաբերյալ: 2012թ. նոյեմբերի 22-ին ջինսե տաբատների գնորդի հետ ծանոթանալու պատրվակով, Ա,.Բալասանյանը հանդիպել է Իշխան Ավդալյանի հետ, որպեսզի հեռվում թաքնված Ցոլակ Մաթևոսյանը տեսնի և ճանաչի նրան:

Сотрудник СНБ Армении за взяточничество оказался на скамье подсудимых 02/28/2013   16:36  |  Лента новостей
В суде административного района Шенгавит под председательством судьи Нелли Багдасарян завтра начнутся судебные слушания по делу о попытке хищения имущества в особо крупном размере. За вышеупомянутое деяние на скамье подсудимых оказался сотрудник СНБ Армении.
Согласно обвинению, сотрудник СНБ Цолак Матевосян решил встретиться с езидом по национальности Ишханом Авдаляном, занимающимся импортом и продажей джинсовой одежды из Китая, и потребовал от него взятку за сокрытие выявленных экономических правонарушений.
С этой целью Цолак Матевосян собрал всю возможную информацию об Ишхане Авдаляне, выяснил, что он боится сотрудников правоохранительных органов, не имеет связей в их кругах, водит дорогую машину и финансово обеспечен.
22 ноября 2012г. Цолак Матевосян на служебной машине, закрепленной за их отделом, проследил за предпринимателем, сел в машину Ишхана Авдаляна и, представившись сотрудником СНБ, за непрепятствование предпринимательской деятельности коммерсанта и сокрытие предполагаемых нарушений, касающихся налоговых обязательств и, угрожая конфискацией товара, потребовал взятку на сумму в размере 8 127 400, эквивалентных 20 000 долларам. В результате торга, сумму взятки удалось снизить до 10.000 долларов. Однако Ишхан Авдалян не дал ему ни копейки, а напротив с заявлением обратился в Службу национальной безопасности.
А Арсен Баласанян обвиняется в пособничестве своему другу Цолаку Матевосяну в попытке заработать деньги мошенническим путем. Он в начале ноября 2012г. предоставил ему информацию о предпринимателе. 22 ноября 2012г. А. Баласанян, прикинувшись покупателем, встретился с Ишханом Авдаляном, чтобы стоящий поодаль Цолак Матевосян увидел и запомнил его.