Հարուցվել է քրեական գործ թիվ 06/16 ընտրատեղամասում այլ անձի փոխարեն քվեարկելու դեպքի առթիվ 02/25/2013   18:31  |  Ընտրական իրավունք
2013թ. փետրվարի 22-ին ՀՀ ոստիկանության ՔԳՎ Երևան քաղաքի Մաշտոցի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածով` այլ անձի փոխարեն քվեարկելը:
Մասնավորապես` 2013թ. փետրվարի 18-ին «iditord.org» ինտերնետային կայքում հրապարակվել էր հաղորդում, որ Երևանի թիվ 06/16 ընտրատեղամասում այլ անձի փոխարեն ընտրելու դեպքեր են գրանցվել: Հաղորդման մեջ ասվում է, որ դիտորդը նկատել է, որ Կ. Նավասարդյանի անվան դիմաց ստորագրել է Ն. Մարտիրոսյանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից «Pastinfo.am»-ին հայտնեցին, որ նույն օրը Աջափնյակ և Դավիթաշեն վարչական շրջանների դատախազությունից հաղորդումն ուղարկվել է ՀՀ ոստիկանության ՔԳՎ Երևան քաղաքի Մաշտոցի բաժին` հաղորդման մեջ մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու համար: Նյութերի նախապատրաստման շրջանակներում բացատրություն է տվել Կ.Նավասարդյանի հայրը, ով հայտնել է, որ որդին գտնվում է Ռուսաստանի Դաշնությունում և չի մասնակցել ՀՀ նախագահի ընտրություններին։ Մինչդեռ ընտրատեղամասի ընտրացուցակի զննության ժամանակ պարզվել է, որ Կ.Նավասարդյանի անվան դիմաց լրացված են անձնագրային տվյալներ և կա ստորագրություն։ Նարեկ Մարտիրոսյան անուն-ազգանունով ընտրող նշված տեղամասի ցուցակներում չի եղել։
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Կ.Նավասարդյանի անվան դիմաց լրացվել են Մարգարիտա Նավասարդյանի տվյալները, ով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում արդեն հարցաքննվել է։ Վերջինս ցուցմունք է տվել, որ որպես ընտրող ընդգրկված է եղել թիվ 06/08 ընտրատեղամասում, որտեղ էլ կատարել է քվեարկությունը և պնդել, որ քվեարկությանը մասնակցել է մեկ անգամ, իր անձնագիրը որևէ մեկի չի տվել։ Նա նաև դժվարացել է ասել, թե ինչպես են իր անձնագրային տվյալները հայտնվել 06/16 ընտրատեղամասի ընտրացուցակում՝ Կարապետ Նավասարդյանի անվան դիմաց։
Նախաքննությունը շարունակվում է։ Հանձնարարություններ են տրվել ոստիկանության ստորաբաժանմանը՝ ապահովել քրեական գործով քննության լրիվությունը, օբյեկտիվությունն ու բազմակողմանիությունը

В Ереване возбуждено уголовное дело по факту голосования вместо другого избирателя 02/26/2013   10:03  |  Избирательное право
22 февраля 2013г. в следственном отделе Маштоца Главного следственного управления г. Еревана возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ст. 153 Уголовного кодекса Армении.
В частности, 18 февраля 2013г. на сайте «iditord.org» было опубликовано сообщение о том, что на избирательном участке 06/16 г. Еревана зарегистрированы случаи голосования за другого избирателя. В сообщении, в частности, говорится, что наблюдатель заметил, что напротив имени К. Навасардяна стоит подпись Н. Мартиросяна.
В Генпрокуратуре РА сообщили Pastinfo.am, что в тот же день заявление из Прокуратуры административных районов Ачапняк и Давидашен было направлено в следственный отдел Маштоца Главного следственного управления г. Еревана для прояснения указанных в сообщении обстоятельств. В рамках подготовки материалов разъяснения дали отец К. Навасардяна, который заявил, что его сын в настоящее время находится в Российской Федерации и что он не принимал участия в президентских выборах. Между тем при осмотре списков избирателей, выяснилось, что напротив имени К. Навасардяна заполнены паспортные данные и наличествует подпись. Избирателя по имени и фамилии Нарек Мартиросян в списках вышеупомянутого участка нет.
В результате предпринятых оперативных мероприятий, удалось выяснить, что напротив данных избирателя К. Навасардяна заполнены данные Маргариты Навасардян, которая в рамках возбужденного уголовного дела, была уже допрошена. Последняя дала показания, что в качестве избирателя была включена в списки избирательного участка 06/08, где она и проголосовала. М. Навасардян настаивает, что участвовала в голосовании лишь единожды, и свой паспорт никому не отдавала. При этом она затруднилась ответить, каким образом ее паспортные данные в списках избирательного участка 06/16 оказались напротив имени Карапета Навасардяна.
Предварительное расследование продолжается. Даны поручения полицейским подразделениям обеспечить объективность, полноту и всесторонность расследования уголовного дела.