Խոջալուի դեպքերի վերաբերյալ անգլալեզու ֆիլմը արդեն դիտել է 210.000-ից ավելի մարդ 02/25/2013   20:45  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Սովի և կրակի միջև. իշխանություն` կյանքերի գնով» երկու մասից բաղկացած փաստավավերագրական ֆիլմը, որը պատմում է ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտի շրջափակման, ռմբակոծությունների, ավերածությունների ու մարդկային ճակատագրերի խեղման, ինչպես նաեւ Խոջալուի ու շրջակա բնակավայրերից ադրբեջանական կրակակետերի լռեցման մասին, նախորդ շաբաթ ներկայացվել էր միջազգային հանրությանը` անգլերեն լեզվով եւ մոտ 90 րոպե ընդհանուր տեւողությամբ այդ ֆիլմը YouTube ցանցում արդեն դիտել է  210.000-ից ավելի մարդ, եւ այդ թիվը շարունակում է արագորեն աճել:
Ֆիլմը ռուսերեն լեզվով առաջին անգամ ներկայացվել էր 2012-ի փետրվարին (http://www.youtube.com/watch?v=kvzfp9nb-VU), եւ մեծ հետաքրքրություն էր առաջացրել Հայաստանում եւ դրանից դուրս: Երեւանի “Մոսկվա” կինոթատրոնում, տարբեր համալսարաններում կազմակերպվել էին բաց կինոդիտումներ, սեմինարներ ու դասախոսություններ:
Ըստ էության, պատրաստվելով հերթական անգամ Ադրբեջանի` պետականորեն ֆինանսավորվող հայատյացության եւ ռասիստական քարոզչության համար կարեւոր հանգրվան հանդիսացող Խոջալուի դեպքերի տարելիցին` ֆիլմը արդեն հասանելի է նաեւ ավելի լայն միջազգային հանրությանը` անգլերեն թարգմանությամբ:
Հարկ է նշել, որ Մարդու Իրավունքների Եվրոպական Դատարանը (ՄԻԵԴ)` Ֆաթուլաեւն ընդդեմ Ադրբեջանի գործում (2010) որոշել էր, որ Ադրբեջանում ժողովրդավարական պետության կայացման համար անհրաժեշտ նախապայմաններ են խոսքի ազատությունը, բազմակարծությունը եւ հանդուրժողականությունը` պատմական իրադարձությունների մասին նոր փաստերի, մոտեցումների եւ մեկնաբանությունների վերաբերյալ:
“Ավելին` Դատարանը գտնում է, որ խոսքի ազատության կարեւոր բաղկացուցիչ է պատմական ճշմարտության վերհանումը… գոյություն ունեն տարբեր կարծիքներ` այդ իրադարձություններում Ադրբեջանի իշխանությունների եւ զորամիավորումների դերի վերաբերյալ”, - նշվում է ՄԻԵԴ դատավճռում (պարագրաֆ 87):
Ֆիլմում առաջին անգամ հրապարակվող արխիվային փաստաթղթերի, լուսանկարների, հարցազրույցների ու քարտեզների միջոցով վերականգնված պատմական իրադարձությունները նոր փաստական հանգամանքներ են ներկայացնում` տարիներ ի վեր սեփական հասարակությունում եւ միջազգային հանրության շրջանում հակահայ, ռասիստական քարոզչությամբ “Խոջալուի իրադարձությունների” վերաբերյալ ադրբեջանական վարկածի դեմ:
Հիշեցնենք, որ ֆիլմը ստեղծվել է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի “Հանրային կապերի եւ տեղեկատվության կենտրոնի” նախաձեռնությամբ:

Английскую версию армянского фильма о событиях в Ходжалу “Между голодом и огнем. Власть ценою жизней” посмотрели уже 210.000 человек 02/25/2013 22:05 | Актуальная тема
Английская версия состоящего из двух частей документального фильма под названием «Между голодом и огнем. Власть ценою жизней», повествующего о блокаде столицы НКР Степанакерта, бомбардировке, разрушениях и искалеченных судьбах людей, а также об уничтожении азербайджанских огневых точек в Ходжалу и окружающих населенных пунктах, на прошлой неделе была представлена на суд международной общественности. Полуторачасовая лента на портале видеоблогов YouTube уже обеспечила свыше 210 тысяч просмотров, и эта цифра продолжает стремительно расти.
Премьера русскоязычной версии фильма-расследования состоялась в начале марта 2012г. (http://www.youtube.com/watch?v=kvzfp9nb-VU) и вызвала большой интерес в Армении и за ее пределами. В ереванском кинотеатре “Москва”, в вузах республики, были организованы открытые кинопросмотры, проведены семинары и лекции на эту тему.
По сути, это было подготовкой к очередной годовщине “событий в Ходжалу”, ставшей важной вехой для пропаганды армянофобии и расизма, финансируемых Азербайджаном на государственном уровне.
Фильм уже доступен и международному сообществу - в англоязычной версии.
Следует также отметить, что Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) по делу "Фатуллаев против Азербайджана" в 2010г. постановил, что необходимыми предусловиями становления Азербайджана как демократического государства являются обеспечение свободы слова, плюрализма мнений и толерантности касательно новых фактов истории, подходов и трактовок исторических событий.
"Более того, Суд находит, что важной составляющей свободы слова является вскрытие исторической правды… Существуют различные мнения о роли властей и военных формирований Азербайджана в тех событиях", – говорится в приговоре ЕСПЧ (параграф 87).
Восстановленные с помощью архивных документов, фотографий, интервью, а также компьютерных карт исторические события в фильме представляют собой фактические обстоятельства, направленные против азербайджанской версии “о событиях в Ходжалу” и продолжающейся годами антиармянской, расистской агитации, проводимой среди собственного народа и международной общественности.
Напомним, фильм "Между голодом и огнем. Власть ценою жизней" создан по инициативе Центра общественных связей и информации Аппарата Президента Республики Армения.