ՍԴ. Կառավարության որոշումը համապատասխանում է ՀՀ սահմանադրությանը 02/22/2013   16:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանը փետրվարի 22-ին, քննության առնելով ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի դիմումի հիման վրա գործը, որոշեց, որ ՀՀ կառավարության 2012 թ.-ի ապրիլի 26-ի թիվ 554-Ն որոշումը համապատասխանում է Սահմանադրությանը` հաշվի առնելով ՍԴ-ի որոշման մեջ արտահայտված իրավական դիրքորոշումները: ՍԴ-ի որոշումը վերջնական է և ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից:
Նշենք, որ, ՄԻՊ-ի գնահատմամբ, «ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների 2012/2013 ուսումնական տարվա` ըստ մասնագիտությունների պետության կողմից ուսանողական նպաստների ձևով ուսման վարձի լրիվ փոխհատուցմամբ (անվճար) և ուսման վարձի մասնակի զեղչի կիրառման իրավունքով (վճարովի) առկա ուսուցմամբ բակալավրիատի կրթական ծրագրով տեղերը հաստատելու մասին» կառավարության վերոհիշյալ որոշումը, որով որոշ մասնագիտությունների գծով անվճար առկա ուսուցմամբ բակալավրիատի կրթական ծրագրով տեղեր նախատեսված չեն, հակասում է ՀՀ Սահմանադրությանը, համաձայն որի յուրաքանչյուր քաղաքացի ունի մրցութային հիմունքներով անվճար պետական բարձրագույն և այլ մասնագիտական կրթական հաստատություններում կրթություն ստանալու իրավունք՝ օրենքով սահմանված կարգով:
ՍԴ-ի որոշման եզրափակիչ մասն ընթերցելուց հետո դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը նշեց, որ «Մարդու իրավունքների պաշտպանի դիմումի պարագայում այսպիսի որոշման եզրափակիչ մասը, կարծես, ավանդույթ է դառնում»:
«Ցանկանում եմ իրավական դիրքորոշումներից հատուկ կարևորել հետևյալ հանգամանքները. Սահմանադրական դատարանը նաև հանգել է այն եզրակացության կամ ներկայացրել է դիրքորոշում, որ պետության պարտավորութունը չի սահմանափակվում միայն անհրաժեշտ մասնագետների պատրաստման պետական պատվերով: Այն ներառում է նաև մասնագիտական ազատ կողմնորոշման շրջանակներում պետական աջակցությունը, ինչը, մասնավորապես, նախատեսված է նաև «Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» օրենքով»,-մասնավորապես հայտնեց ՍԴ նախագահը:
Գ.Հարությունյանը, ընդգծելով դիմողի արդարացի մտահոգությունը ՀՀ կառավարության մի շարք գործող որոշումների կապակցությամբ, վստահություն հայտնեց, որ 2013թ.-ի սեպտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտնող ՀՀ կառավարության նոր «որոշման գործողությունը, ինչպես նաև ուսանողների ուսուցման վճարի վարկավորման ներդրվող նոր համակարգը, անհրաժեշտ նախադրյալներ կապահովեն, որպեսզի յուրաքանչյուր ուսանող` անկախ սոցիալական վիճակից, իր ցանկացած մասնագիտության գծով, անհրաժեշտ առաջադիմություն ապահովելու դեպքում, չի զրկվի մասնագիտական բարձրագույն կրթություն ստանալու հնարավորությունից»:

КС: "Решение Правительства Армении о компенсации платы за обучение соответствует Конституции РА" 02/22/2013   18:51  |  Лента новостей
22 февраля Конституционный суд, взяв на рассмотрение дело на основании заявления омбудсмена, постановил, что решение Правительства N554 от 26 апреля 2012г. соответствует Конституции РА с учетом правовых положений, отображенных в решении КС.
Отметим, что по оценке омбудсмена вышеупомянутое решение Правительства для высших учебных заведений на учебный 2012/2013гг., согласно специальностям “Об утверждении мест по программе бакалавриата с целью полной(бесплатной ) компенсации платы за обучения в виде студенческих пособий и по праву применения частичных льготных условий (платно)” для некоторых специальностей по программе бакалавриата не предусматривает бесплатных мест обучения, что противоречит Конституции РА, согласно которой каждый гражданин Армении имеет право на конкурсной основе получить в государственных и в других специализированных образовательных учреждениях образование в порядке, предусмотренном законом.
После того, как КС зачитал заключительную часть решения, председатель Конституционного суда Гагик Арутюнян отметил, что в случае заявления омбудсмена заключительная часть такого решения становится традицией.
“Я бы хотел особо подчеркнуть в числе правовых положений следующее обстоятельство”. Конституционный суд также пришел заключению, что обязательство государства не ограничивается только подготовкой необходимых специалистов по госзаказу. Оно включает в себя также государственную поддержку в рамках свободного профессионального выбора, что, в частности, предусмотрено законом “О высшем и послевузовском профессиональном образовании”, - заявил председатель КС.
Г. Арутюнян, отметив оправданную обеспокоенность заявителя в связи с рядом действующих решений Правительства, выразил уверенность, что новое решение Правительства, вступающее в силу с 1 сентября 2013г., а также новая система кредитования студентов, создаст необходимые предпосылки, дабы каждый студент, независимо от его социального положения, в случае его хорошей успеваемости не был бы лишен возможности получить высшее профессиональное образование по той специальности, которая больше всего ему импонирует.