Դատախազությունը հարուցել է հերթական քրեական գործը 02/19/2013   18:51  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Արարատի մարզի դատախազությունը հարուցել է քրեական գործ թիվ 17/31 ընտրատեղամասում մեկ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու փորձ կատարելու դեպքի առթիվ։
Ինչպես տեղեկացրեց ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը, ‹‹Hetq.am» ինտերնետային էջում փետրվարի 18-ին՝ ժամը 19։05-ին տեղադրված ‹‹Ընտրակեղծիքի դեպք Արտաշատի թիվ 17/31 ընտրատեղամասում» վերտառությամբ հոդվածի հիման վրա նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ մի բնակչուհի փորձել է քվեարկել 1957 թվականին ծնված ոմն Ժանետա Գեղամյանի անձնագրով, ինչը կանխվել է եւ  կազմվել  արձանագրություն։
Հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածի հատկանիշներով։ Ս.Տռուզյանի փոխանցմամբ, հանձնարարություն է տրվել ոստիկանությանը  օպերատիվ ձեռնարկել միջոցներ մեկ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու փորձ կատարած տիկնոջը հայտնաբերելու ուղղությամբ, ինչպես նաեւ պարզել գործի համար էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ, մասնավորապես, թե ինչպես է այլ անձի անձնագրով ներկայացած քաղաքացուն տրվել քվեաթերթիկ։
Այսպիսով, քվեարկության օրը մեկից ավելի անգամ քվեարկելու կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու փորձ կատարելու դեպքերի առթիվ արդեն հարուցվել է 3 քրեական գործ։

Прокуратура Араратской области возбудила уголовное дело по факту голосования за другого избирателя 02/19/2013   20:03  |  Актуальная тема
Прокуратура Араратской области возбудила уголовное дело по факту голосования одного избирателя за другого на избирательном участке N17/31.
Как сообщила советник генпрокурора Сона Трузян, по подготовленным на основании статьи, опубликованной 18 февраля в 19.05 на сайте ‹‹Hetq.am» под заголовком “Случай фальсификации на избирательном участке N17/31 в Арташате”, материалам выяснилось, что какая-то женщина пыталась проголосовать по паспорту некой Жанет Гегамян 1957 года рождения, однако попытка была пресечена и был составлен протокол.
Возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ст.34-153 Уголовного кодекса РА. С. Трузян сообщила, что Полиции поручено предпринять оперативные мероприятия по обнаружению женщины, попытавшейся проголосовать за другого избирателя, а также прояснить ряд обстоятельств, имеющих существенное значение для дела. В частности, каким образом по чужому паспорту гражданке был выдан бюллетень для голосования.
Уже возбуждено 3 уголовных дела по факту повторного голосования и по факту совершения попытки голосования за другого избирателя.
03:07 19/02/2013  |  Актуальная темаПо данным с 1042 избирательных участков за Сержа Саргсяна проголосовали 61.37% избирателей
23:24 18/02/2013  |  Лента новостейНаблюдателя, заявившего о вбросе бюллетеней, забрали в полицейский участок
22:48 18/02/2013  |  Лента новостейВ судебном порядке избирательное право восстановили 13 граждан Армении