Ավետիք Իշխանյան.«Ժողովուրդը գնաց բողոքի, սակայն արդյունքները կեղծվեցին» 02/19/2013   13:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հերթական անգամ մտահոգություն ունեինք, որ միջազգային դիտորդները չեն ներկայացնի այն օբյեկտիվ իրականությունը, որը որ տեղական դիտորդներն արձանագրել են»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը:
Վերջինս նախագահի ընտրությունները խորհրդարանական ընտրությունների հետ համեմատելով նշեց, որ այս ընտրություններում ընտրողների հոսքը ժամը 10-ից 15.00-ը անհամեմատ ավելի շատ է եղել: Սակայն իրենց դիտորդության արդյունքում արձանագրվել են մեծ թվով լցոնումներ, բացի այդ ընտրություններն անցել են վախի մթնոլորտում, ընտրական տեղամասերում առկա են եղել ընտրելու իրավունք չունեցող անձինք, մեծ թվով կուտակումներ են եղել տեղամասերի մոտ, դիտորդների վրա ճնշումներ են գործադրվել` հանձնաժողովի նախագահների կողմից:
Սաքունցն ընդգծում է նաև, որ ընտրախախտումների վերաբերյալ 6 հաղորդում են տվել ոստիկանությանը, սակայն դրանցից ոչ մեկին օպերատիվ մոտեցում չի ցուցաբերվել:
«Ես մտածում էի, որ սա ընդամենը քվեարկություն է լինելու, բայց պարզվեց, որ ժողովուրդն ավելի հետաքրքիր է մտածում, քան քաղաքական ուժերը»,-ասաց Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանն ու հավելեց, որ ժողովուրդը գնաց բողոքի, ինչը շատ ավելի խելոք քայլ է, սակայն արդյունքները կեղծվեցին:
«Ազատ հասարակության ինստիտուտի» դիտորդները երբեմն ավելի լկտի էին իրենց պահում քան Ս. Սարգսյանի վստահված անձինք»,- ասաց Իշխանյանը:

Аветик Ишханян: “Народ выбрал протест, но результаты были сфальсифицированы” 02/19/2013   14:54  |  Лента новостей
“В очередной раз мы были обеспокоены тем, что мимо взора международных наблюдателей пройдут незамеченными явные нарушения, которые не ускользнули от взгляда местных наблюдателей”, - сегодня в ходе встречи с журналистами заявил руководитель Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц.
Сравнивая президентскую кампанию с парламентскими выборами в Армении, он отметил, что на этих президентских выборах явка избирателей с 10.00 до 15.00 была несравнимо высока. Однако в ходе наблюдения ими были зафиксированы вбросы в огромном количестве. Помимо этого выборы прошли в атмосфере страха. На избирательных участках присутствовали граждане, не имеющие права выбирать, наблюдались массовые скопления народа возле избирательных участков. Председатели Комиссий оказывали давление на наблюдателей.
Сакунц подчеркнул, что подали 6 заявлений о нарушениях в Полицию, однако ни на одно из них правоохранители не отреагировали оперативно.
“Я полагал, что это будет просто голосование, но выяснилось, что людей гораздо более интересные мысли посещают, в отличие от политических сил”, - заявил председатель Хельсинкского комитета Армении Аветик Ишханян и добавил, что народ тем самым выразил свой протест и поступил мудро, но, увы, результаты были сфальсифицированы.
Наблюдатели “Института свободного общества” иногда ведут себя гораздо более неподобающе, нежели доверенные лица С. Саргсяна”,- заявил Ишханян.