Կեղծ դատավորն ահազանգել է ոստիկանություն... 02/07/2013   13:02  |  Քրեական խրոնիկոն
Կրկին ամբաստանյալի աթոռին է հայտնվել Արմավիրի մարզի Գետաշեն գյուղում հաշվառված, նախկինում դատված, «Կլոր» մականվամբ հայտնի Հովիկ Լևոնի Բաբայանը:
Այս անգամ էլ նա մեղադրվում է խոշոր չափերով խարդախության և սուտ մատնության մեջ։ Մասնավորապես, ըստ քննության նյութերի, Հ.Բաբայանը, խարդախությամբ խոշոր չափերի ուրիշի գույք հափշտակելու դիտավորությամբ, չարաշահելով տարբեր մարդկանց վստահությունը և ներկայանալով որպես ՀՀ Վերաքննիչ դատարանի աշխատակից կամ դատավորի օգնական, ՀՀ ԱՆ ԴԱՀԿ ծառայության կողմից աճուրդով վաճառվող ավտոմեքենաները գնելու պատրվակով վերցրել է խոշոր չափի գումարներ, սակայն վերցրած գումարներն օգտագործել է անձնական կարիքների համար և խարդախությամբ տիրացել գումարներին:
Բացի վերոնշյալից, ըստ մեղադրական եզրակացության, Հ. Բաբայանը կատարել է նաև սուտ մատնություն` հայտնելով, որ անհայտ անձինք իրեն ազատությունից ապօրինի զրկել են: Հ. Բաբայանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի («Խարդախությունը») 2-րդ մասի 2-րդ կետի և 333-րդ հոդվածի («Սուտ մատնությունը») 1-ին մասի հատկանիշներով, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը:
Հ.Բաբայանի գործով մեղադրական եզրակացությունը դատախազությունը հաստատել է և գործն ուղարկել դատարան։ Ներկայումս քննվում է սուտ մատնության դրվագը և դատարան են հրավիրվել ու հարցաքննվել հյուրանոցային համալիրի աշխատակիցները։ Վերջիններիս Հ.Բաբայանը ներկայացել է որպես դատավոր, ով «ցմահ մարդ է դատել ու փախած է» և խնդրել ոչ ոքի չհայտնել իր գտնվելու վայրի մասին: Երբ համալիրի աշխատողները նրանից պահանջել են վճարել վարձած սենյակի և ուտելիքի համար՝ 16 հազար դրամ, նախ նա, ըստ վկաների ցուցմունքների, հրաժարվել է վճարել, ապա հավաստել, որ կզանգի իր վարորդին և վերջինս գումարը կբերի: Սակայն իրականում ամբաստանյալը զանգահարել է ոստիկանություն և ըստ ոստիկանի կազմած զեկուցագրի, հայտարարել. «Բանգլադեշում եմ (խոսքը Երևանի թաղամասի մասին է), զալոժնիկի (պատանդի) կարգավիճակում եմ, եկեք, հասեք»:
Վկաները դատական նիստում միաբերան հերքել են ապօրինի ազատությունից զրկելու ամբաստանյալի հայտարարությունը։ Ըստ նրանց, դուռը բաց էր և իրենք նույնիսկ ներկա չեն եղել ոստիկանություն կատարված «ահազանգին»:
Հիշեցնենք, որ Հ. Բաբայանը նախկինում ևս մեղադրվել է խարդախության մեջ։ 2008 թվականին նրան մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով, այսինքն` առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն կատարելու համար։ Այն ժամանակ քննությամբ պարզվել էր, որ նա ներկայացել էր որպես դատախազ, մասնավորապես՝ Արմավիրի մարզի դատախազի և նրա տեղակալների անունից տարբեր քաղաքացիներից հազարավոր դոլարների հասնող գումարներ էր վերցրել` որոշակի խնդիրներ լուծելու խոստումներ տալով։

Лже-прокурор, на сей раз прикинувшись судьей, вновь оказался на скамье подсудимых 02/07/2013 15:44 | Криминальная хроника
Вновь на скамье подсудимых оказался прописанный в силе Геташен, ранее уже судимый Овик Левонович Бабаян, более известный под кличкой “Круглый”.
И нас сей раз ему предъявлено обвинение в мошенничестве в особо крупном размере и ложном доносе. В частности, согласно материалам дела, О. Бабаян, с целью умышленного хищения чужого имущества в особо крупном размере, злоупотребив доверием людей и представляясь им работником или помощником судьи Апелляционного суда, под предлогом того, что приобретет по приемлемой цене автомобиль, выставленный на аукционе СПИСА МЮ РА, брал у людей огромные суммы и мошенническим путем присваивал их себе.
Кроме вышеперечисленного, согласно обвинительному заключению, О. Бабаян совершил также ложный донос, сообщив, что неизвестные лица его незаконно лишили свободы. О. Бабаяну предъявлено обвинение по признакам преступления, предусмотренного п.2 ч. 2 ст. 178 (“мошенничество”) и ч. 1 ст. 333(“ложный донос”). В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Прокуратура подтвердила обвинительное заключение по делу О. Бабаяна и направила дело в суд. В настоящее время в суде рассматривается эпизод ложного доноса. В суд были приглашены и допрошены работники гостиничного комплекса. Они рассказали, что О. Бабаян представился им судьей, который “осудил человека на пожизненное заключение и теперь находится в бегах”. Он просил никому не разглашать место его нахождения. Когда работники гостиницы попросили его заплатить за номер и еду 16 000 драмов, он, согласно показаниям свидетелей, отказался расплатиться, заверив, что позвонит своему водителю, и тот принесет сумму. В действительности же, подсудимый позвонил в Полицию и сообщил нижеследующее: “Я в Бангладеше (речь об одном из районов г. Еревана)”, меня взяли в заложники, спасите”.
Свидетели единогласно опровергли заявление подсудимого о том, что его незаконно лишили свободы. Они заявили, что дверь была открыта, и они даже не видели, как он звонил в Полицию.
Напомним, что О. Бабаян ранее уже привлекался за мошенничество. В 2008г. ему было инкриминировано обвинение по признакам деяния, предусмотренного п.1 ч. 3 ст. 178 УК РА – мошенничество в особо крупном размере. В ходе следствия выяснилось, что тогда он прикинулся прокурором, в частности, прокурором Армавирской области и от имени его заместителей брал у разных людей суммы, достигающие нескольких тысяч долларов, взамен обещая им уладить их дела.