Հայ կինը հայրական տուն գնալու համար ենթարկվում է բռնության 02/06/2013   15:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
2012թ.-ին ՀՀ ոստիկանությունն արձանագրել է ընտանեկան բռնության 766 դեպք, որոնցից 621-ը կանանց նկատմամբ, իսկ 145-ը` տղամարդկանց: Անչափահասների նկատմամբ ընտանեկան բռնությունների թիվը եղել է 15-ը:
Չմոռանանք, որ սրանք պաշտոնական թվեր են, իսկ իրականում նման դեպքերը շատ ավելի շատ են:
«Նախորդ տարիների համեմատությամբ ընտանեկան բռնությունների քանակն աճել է»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության երրորդ վարչության պետի տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Նելլի Դուրյանը՝ հավելելով, որ սա չի նշանակում, որ ընտանիքում կատարված բռնության դեպքերն են աճել, պարզապես մեր համաքաղաքացիները ավելի շատ են սկսել վստահել ոստիկանությանը և դիմում են նրա օգնությանը:
Այս տարվա ընթացքում անչափահասների նկատմամբ ընտանեկան բռնության 2 դեպք է գրանցվել՝ մի դեպքում 17-ամյա քույրը 15-ամյա եղբորն է մարմնական վնասվածք հասցրել, իսկ մյուս դեպքում հայրը աղջկա նկատմամբ է բռնություն կիրառել:
Ընտանեկան բռնության ենթարկված կինը շատ դեպքերում գերադասում է լռել: Նելլի Դուրյանն այս հանգամանքը ներընտանեկան խնդիր համարեց, ավելացնելով, որ այդ խնդիրը կա բոլոր երկրներում և Հայաստանը ևս անմասն չէ. «Ընտանիքներում ծեծը, կռիվը, բռնությունը համարում են որպես ներընտանեկան խնդիր և չեն ցանկանում, որ ընտանեկան շրջանակներից դուրս գա»:
Հոգեբան Իրինա Ծատուրյանն էլ ընտանեկան բռնությունները բաժանեց 4 բաղկացուցիչ մասի՝ սեռական, հոգեբանական, ֆինանսական և ֆիզիկական: Պարզվում է, որ հոգեբանական բռնության ենթարկվածը երբեք չի դիմում ոստիկանությանը, և համարվում է, որ հոգեբանական բռնության ավելի շատ ենթարկվում են կանայք, քան տղամարդիկ:
Հոգեբանը որպես օրինակ նշեց, որ տղամարդն անընդհատ դժգոհ է, թե կինը ինչպես է դաստիարակում երեխաներին, ինչպես է հագնվում կամ ինչպես է ուտելիք պատրաստում: Ասուլիսին ներկա տղամարդ լրագրողներն ընդվզեցին՝ ասելով, որ դա տղամարդու բնավորություն է և ոչ թե կնոջ նկատմամբ կիրառված հոգեբանական բռնություն:
Մեկ այլ օրինակ էլ բերեց Նելլի Դուրյանը, երբ կինը գնում է հայրական տուն և ետ վերադառնալով ամուսնու կողմից ենթարկվում բռնության, այս դեպքում ևս տղամարդիկ բնավորություն համարեցին, ասելով, «եթե տղամարդը ասել է չպետք է գնա հայրական տուն, ապա չպետք է գնա»: Ստացվում է, որ հայ կինը հայրական տուն գնալու համար ենթարկվում է բռնության:

Нелли Дурян: "В Армении увеличилось количество случаев семейного насилия" 02/06/2013   16:43  |  Лента новостей
В 2012г. было зарегистрировано 766 случаев насилия, из которых 621 в отношении женщин, 145 – мужчин. В отношении несовершеннолетних зарегистрированы 15 случаев насилия.
Это только официальные цифры, а, в действительности, подобных случаев намного больше.
“По сравнению с предыдущими годами количество случаев семейного насилия увеличилось”, - сегодня на встрече с журналистами заявила полковник Полиции Нелли Дурян, добавив, что это означает, что увеличилось число случаев насилия, совершенных в семье. Скорее это говорит о том, что выросло доверие наших сограждан к Полиции.
За этот год зарегистрировано 2 случая семейного насилия. В одном из них 17-летняя сестра нанесла телесные повреждения своему 15-летнему брату, а в другом – отец поднял руку на дочь.
Женщина, подвергшаяся семейному насилию, в большинстве случаев, предпочитает молчать об этом. Она также добавила, что эта проблема актуальна во многих странах, и Армения в этом смысле не исключение. “Члены семьи считают избиение, ссору, насилие в семье сугубо внутрисемейной проблемой и не желают выносить сор из избы”.
Психолог же Ирина Цатурян подразделяет семейное насилие на 4 типа: сексуальное, психологическое, финансовое и физическое. Выясняется, что человек, подвергшийся психологическому насилию, никогда не обращается в Полицию. Она также полагает, что психологическому насилию больше всего подвергаются женщины, нежели мужчины.
Психолог в качестве примера привела тот факт, что чаще всего мужчины выражают свое недовольство по поводу того, как жена воспитывает детей, как она одевается и как готовит. Присутствующие на пресс-конференции мужчины-журналисты категорически с этим не согласились, отметив, что это характер мужчины, а не психологическое насилие в отношении женщины.
Нелли Дурян привела другой пример – когда женщина посещает родительский дом, по возвращении оттуда подвергается насилию со стороны мужа. Этот пример мужчины также квалифицировали как нечто, свойственное характеру, отметив, что “если мужчина велел не идти в родительский дом, то не следовало туда идти”. “Получается, что женщина в Армении может из-за этого подвергнуться насилию”- резюмировала полковник Полиции.