Էթիկայի հանձնաժողովի առաջիկա նիստը` հունվարի 17-ին 01/11/2013   18:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 17-ին տեղի կունենա ԱԺ Էթիկայի հանձնաժողովի 2013թ.-ի առաջին նիստը: Ըստ հանձնաժողովի կայքէջի, օրակարգում հանձնաժողովի վարույթում գտնվող դիմումների քննարկման ընթացքի վերաբերյալ հարցն է:
Ներկայումս հանձնաժողովի վարույթում են երեք դիմումներ:
Ինչպես «Pastinfo.am»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, 2012թ.-ի դեկտեմբերի 7-ին հանձնաժողովը որոշել էր քննության վերցնել ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանի դիմումը` նոյեմբերի 21-ին հրավիրված ԱԺ-ի արտահերթ նիստին չգրանցված 83 պատգամավորների կողմից ԱԺ կանոնակարգ-օրենքով սահմանված էթիկայի կանոնները խախտելու վերաբերյալ հարցը քննելու և համապատասխան որոշում կայացնելու խնդրանքով:
Դեկտեմբերի 21-ին սկսվել է ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Միքայել Մելքումյանի վարքագծի վերաբերյալ «Ռազմավարական մշակումներ կենտրոն» ՀԿ-ի դիմումի քննությունը` հիմք ընդունելով համացանցում հայտնված տեսանյութը: Իսկ դեկտեմբերի 28-ին որոշում է կայացվել  ԱԺ պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանի և «Ա1+»-ի լրագրող Մհեր Արշակյանի միջև խորհրդարանում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» կազմակերպության դիմումի քննությունը սկսելու մասին:
ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն, Էթիկայի հանձնաժողովը հարցի քննությունն ավարտում է դիմումում բարձրացված հարցի քննությունը սկսելու վերաբերյալ իր որոշման կայացման օրվանից հետո` 30 օրվա ընթացքում: Այդ ժամկետը կարող է Էթիկայի հանձնաժողովի որոշմամբ երկարաձգվել մինչև 20 օրով, եթե հարցի քննության համար էական համարվող հանգամանքներ պարզելու նպատակով անհրաժեշտություն է առաջացել լրացուցիչ տեղեկություններ կամ փաստաթղթեր ձեռք բերել և հարցի քննության մնացած ժամկետում հնարավոր չէ ըստ էության որոշում կամ եզրակացություն ընդունել:

Комиссия по этике возобновит работу 17 января. К производству приняты три заявления 01/11/2013   19:31  |  Лента новостей
17 января пройдет первое заседание Комиссии по вопросам этики НС РА. В настоящее время в производстве Комиссии три заявления:
7 декабря 2012г. комиссия приняла решение взять на рассмотрение заявление руководителя партии АРФ “Дашнакцутюн’ Армена Рустамяна о нарушении установленных законом-регламентом норм этики, допущенном незарегистрированными и не принявшими участие во внеочередном заседании 21 ноября 83 парламентариями.
А также заявление за подписью директора общественной организации “Центр стратегических разработок” Гранта Мелик-Шахназаряна, где предлагается рассмотреть поведение члена партии “Процветающая Армения” Микаэла Мелкумяна, приняв за основание видеоматериал, размещенный в социальных сетях.
Комиссия также продолжит рассмотрение заявления антикоррупционного центра “Трансперенси Интернейшнл” касательно инцидента, произошедшего между депутатом НС Мгером Седракяном и журналистом телеканала А1+ Мгером Аршакяном.
Согласно закону-регламенту НС, Комиссия по этике завершит процесс рассмотрения вопроса в течение 30 дней со дня принятия решения о его рассмотрении. Этот срок по решению Комиссии может быть продлен до 20 дней, если для выяснения обстоятельств, которые могут существенно повлиять на рассмотрение вопроса, возникла необходимость в сборе новых данных или приобретении документов и невозможно вынести решение или заключение по вопросу в оставшиеся для его рассмотрения сроки.