Ատրճանակով մտել ու տարել են շուրջ յոթուկես միլիոն դրամի գույք 01/08/2013   00:16  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քաղաքացի  Աշոտ Օհանյանը մեղադրվում է կնոջ նկատմամբ զինված ավազակային հարձակում կատարելու մեջ`  առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու նպատակով: Դեպքը տեղի է ունեցել շուրջ 14 տարի առաջ:
Այժմ արդեն Երևանի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում գտնվող քրեական գործի նյութերի համաձայն` նա հանցավոր համաձայնության գալով Դերենիկ Դավթյանի, Յուրա Մուրադյանի և Ռուդոլֆ Մկրտչյանի հետ, 1999 թ. դեկտեմբերի 6-ին` ժամը 19:00-ի սահմաններում Դերենիկ Դավթյանի և Ռուդոլֆ Մկրտչյանի հետ, զինված ‹‹Մակարով›› տեսակի ատրճանակով, ապօրինի մուտք են գործել Ժիրայր Շիրինյանի` Ավան-Առինջ թաղամասում գտնվող  բնակարան: Այստեղ ատրճանակի բռնակով հարվածել են վերջինիս կնոջ` Սվետլանա Հարությունյանի գլխին` նրա առողջությանը պատճառելով թեթև վնաս` առողջության կարճատև քայքայումով:
Այնուհետև կապել են տանտիրուհու ձեռքերը, ոտքերը, բերանը և բնակարանից հափշտակել 7 172 000  դրամի ոսկյա զարդեր և 264 500 դրամին համարժեք 500 ԱՄՆ դոլար` պատճառելով առանձնապես խոշոր չափի ` 7 436 500 դրամի գույքային վնաս: Միաժամանակ, դարձյալ ըստ առաջադրված մեղադրանքի, Աշոտ Օհանյանը առանց համապատասխան թույլտվության ապօրինի ձեռք է բերել, պահել և կրել հրազեն հանդիսացող ‹‹Մակարով›› տեսակի ատրճանակ, որը գործադրվել է ավազակային հարձակման ժամանակ:
Աշոտ Օհանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, նա այժմ հանդիսանում է ‹‹Նուբարաշեն›› ՔԿՀ-ի կալանավոր: Մեղադրանքի հաստատման դեպքում նրան սպասվում է ազատազրկում` մինչև տասնհինգ տարի ժամկետով` գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա:

В Ереване идет суд над преступником, совершившим вооруженное нападение 14 лет назад 01/08/2013   10:26  |  Криминальная хроника
Гражданин Армении Ашот Оганян обвиняется в совершении вооруженного нападения на женщину с целью хищения имущества в особо крупных размерах. Инцидент произошел более 14 лет назад.
Согласно материалам уголовного дела, находящегося в производстве суда общей юрисдикции административных районов Аван и Нор Норк, А. Оганян, вступив в преступный сговор с Дереником Давтяном, Юрой Мурадяном и Рудольфом Мкртчяном, 6 декабря 1999г. в районе 19.00 по ереванскому времени вместе с Дереником Давтяном и Рудольфом Мкртчяном, вооруженный пистолетом марки “Макаров” незаконно проник в квартиру Жирайра Шириняна, расположенную в районе Аван-Ариндж. Уже в доме он нанес удар по голове жены последнего – Светланы Арутюнян рукояткой пистолета, причинив ей легкий вред, вызвавший кратковременное расстройство здоровья.
Затем связал руки, ноги и заклеил рот хозяйке дома и принялся обчищать квартиру: он совершил кражу золотых украшений на сумму 7 172 000 драмов и 500 долларов, эквивалентных 264 500 драмам, причинив имущественный вред в особо крупных размерах - 7 436 500 драмов. В то же время, опять-таки, согласно предъявленному обвинению, Ашот Оганян без соответствующего разрешения незаконно приобрел, хранил и носил пистолет “Макаров”, являющийся огнестрельным оружием, при помощи которого было совершено вооруженное нападение.
Ашоту Оганяну предъявлено обвинение по признакам преступления, предусмотренного пунктом 1 ч.3 ст.175 и ч.1 ст. 235 Уголовного кодекса РА. В настоящее время он является заключенным УИУ “Нубарашен”. В случае подтверждения обвинения, ему грозит до 15 лет лишения свободы с конфискацией имущества или без нее.